26.4.2024 | Svátek má Oto


IZRAEL: Záhadná sebevražda agenta Mosadu

20.2.2013

Nebýt investigativní reportáže australské televizní stanice ABC, veřejnost by se o celém případu nikdy nedozvěděla.

Před dvěma lety spáchal v izraelské věznici sebevraždu Izraelec, který měl i australské občanství. Případ podléhal nejvyššímu utajení, protože šlo zřejmě o agenta Mosadu, i když Izrael to nikdy nepotvrdil. Nakonec ale přiznal, že v roce 2010 skutečně věznil Izraelce s australským pasem, který se oběsil v cele, a že šlo o "záležitost národní bezpečnosti", a vězeň byl proto veden pod falešným jménem. Novináři pak zjistili, že byl vězněn osm měsíců v naprosté izolaci, v cele s nejpřísnějšími bezpečnostními opatřeními a ostrahou v Izraeli, která byla vybudována pro Jigala Amira, vraha premiéra Jicchaka Rabina. Vězeň byl nepochybně velmi významný.

Australská reportáž uvedla, že muž se jmenoval Ben Zygier a bylo mu 34 let. Narodil se v Melbourne v židovské rodině, vystudoval práva a v roce 2000 se vystěhoval do Izraele, kde se oženil a měl dvě děti. Používal také jména Ben Alon, Ben Allen nebo Benjamin Burrows a vlastnil čtyři australské pasy.

Podle lékařské zprávy se v prosinci 2010 v cele skutečně oběsil, přestože vzhledem k bezpečnostním opatřením neměl mít na čem, a to v koupelně, kde nebyly kamery, které jsou jinak součástí cely, stejně jako senzory tepu a srdce. O vraždu však nešlo, jak potvrdilo vyšetřování nezávislým soudem, které trvalo 18 měsíců. Na celý případ bylo uvaleno informační embargo, k jehož částečnému zrušení donutila úřady až australská reportáž.

Média vypátrala, že Zygier se zřejmě podílel na významných operacích Mosadu v Libanonu, Íránu a Sýrii a s dvěma dalšími Australany pracoval pro evropskou firmu, která prodávala elektroniku Íránu.

Jeden kuvajtský deník přišel s verzí, že Zygier byl členem týmu Mosadu, který v lednu 2010 zavraždil v Dubaji velitele palestinského Hamasu Mahmúda Mabhúha. Podle listu nabídl dubajským vyšetřovatelům spolupráci výměnou za ochranu, ale ještě než se s úřady dohodl, Mosad ho unesl do Izraele. Tato verze však kulhá a média ji odmítla.

Zygier však Mosad zřejmě opravdu zradil – anebo se k tomu chystal. Ne však Arabům, ale možná své rodné Austrálii. Jen to vysvětluje mimořádné okolnosti případu. V historii Mosadu se nikdy nestalo, že by agent prodal za peníze nebo z ideologických důvodů informace, které by vedly ke ztrátě izraelských životů, a stejně neobvyklé je věznit agenta pod falešným jménem.

Zygier do Austrálie znovu přijel v roce 2009 kvůli postgraduálnímu studiu a byl tehdy vyslýchán australskou tajnou službou kvůli podezření, že používá australské pasy ke špionáži pro Izrael. Rok nato se vrátil do Izraele a byl okamžitě zatčen. Austrálie o tom byla vyrozuměna a neprotestovala a Zygier nepožádal australský konzulát o pomoc. Australská vláda dnes o případu mlčí stejně jako izraelská.

Zygier však ve věznici "nezmizel" – dostal obhájce a jeho rodina ho směla navštěvovat. Obhájce teď přiznal, že obvinění byla "velmi vážná" – tedy patrně velezrada. To by vysvětlovalo speciální způsob utajení i přísná bezpečnostní opatření, za kterých byl zahájen i soudní proces. Utajení chránilo i Zygierovu rodinu v Izraeli, kde se zrada země považuje za zvlášť opovrženíhodný čin. Po jeho sebevraždě nikdo neztropil skandál a nikdo Stát Izrael nežaloval.

Vyzrazení podrobností o operacích Mosadu představuje vážné ohrožení samotných akcí a zúčastněných agentů, ale i bezpečnosti Izraele a životů izraelských turistů a Židů obecně. Operace jsou dlouhodobé a na některých z nich závisí bezpečnost země v příštích 20 až 30 letech.

Nevysvětlitelných, ale pro Izrael důležitých událostí připisovaných Mosadu je celá řada – záhadné exploze a sabotáže v íránských jaderných továrnách a vraždy íránských atomových vědců, které zpomalují jaderný program, nevysvětlená smrt velitele libanonského Hizballáhu a strůjce teroristických útoků Imáda Mugníji nebo zmíněná likvidace dodavatele zbraní palestinského Hamasu, kterými pak ostřelují izraelské civilisty. Libanon, Írán a Sýrie teď nepochybně prověřují, jestli nebo kdy Zygier tyto země navštívil, s kým se setkal a co dělal. Kvůli australské reportáži, která podle izraelských bezpečnostních složek "obsahovala nepravdivé informace", možná musela být řada operací zastavena.

Podobně pracují všechny tajné služby světa, ale média jim nevěnují takovou pozornost jako Mosadu. Zygierův případ ukazuje, jak těžký a složitý je boj zpravodajských služeb proti terorismu v době internetu a informační exploze. Mnoho otázek o Zygierově kauze však zůstane navždy nezodpovězených, ale je to tak dobře.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6