19.3.2024 | Svátek má Josef


ÍRÁN: Zatykač místo ovací

20.4.2019

Raději se do vlasti nevrátila... Mladá žena, čtyřiadvacetiletá Sadaf Khademová, o níž mnozí slyší dnes poprvé. Především ti, kdo se příliš nezajímají o ženský box.

Sadaf je první íránskou ženou, která nastoupila mezi provazy. Jinými slovy je první Íránkou, která se zúčastnila oficiálního boxerského duelu.

Navíc v něm, tedy ve své historické premiéře pro sebe a svoji zemi, zvítězila (o tom níže). V každé jiné zemi, v každém jiném režimu by byla doma vítána stejně jako čeští hokejisté po návratu z Nagana v roce 1998.

Ne tak ovšem v Íránu, jemuž vládnou ajatolláhové, jejichž režim je fanatický a zvrácený.

Boxerské střetnutí se konalo ve francouzském městě Royan na pobřeží Biskajského zálivu (severně od Bordeaux) v sobotu 13. dubna. Sadaf nastoupila proti domácí boxerce Anne Chauvinové – a zvítězila ve třech kolech.

Radost byla obrovská. Už kvůli okolnostem, za jakých byla nucena trénovat. V Íránu více méně na zapřenou, v soukromých fitness centrech, kam muži nemají přístup. Jenomže - co když je trenérem mladé naděje muž – bývalý mistr světa? Přesně to je část podstaty této nesmyslné kauzy. V ajatolláhovském režimu je něco takového nepřípustné. Abychom ale byli objektivní: v Íránu nemají ženy zakázano boxovat, ale musí mít na hlavě hidžáb a nesmí být jejich trenérem, stejně tak jako rozhodčím, muž. (Zde se chce říci ono lidové: kde vzít a nekrást? Trenérek a rozhodčích boxu je v té zemi méně než sněhových vloček na Sahaře.)

Proto se první oficiálně uznaný zápas první íránské boxerky konal v zahraničí – ve Francii. Jak je zřejmě z fotoodkazů níže, Sadaf nastoupila do ringu sice v národních barvách své země, a byla hrdá na nápis IRAN na tílku, nicméně hidžáb neměla, čímž spáchala „hřích“ č. 1. Druhým „hříchem“ je fakt, že jejím trenérem a vůbec organizátorem jejího boxerského života a vítězného klání je Mahyar Monshipour, někdejší mistr světa asociace WBA v superbantamové váze 2003-2006.

Po vítězném souboji oba plánovali, že zaletí do Íránu (Mahyar je sice francouzským občanem, ale původem z Íránu, v Teheránu se narodil v roce 1975). Údajně až cestou na letiště Charlese de Gaulla se dozvěděli, že na oba byl vydán v Íránu zatykač. Za této situace jim nezbylo nic jiného než narychlo změnit plány a vrátit se do trenérova bydliště v Poitiers.

Podle dostupných zpráv se zatykač týkal právě oněch dvou „hříchů“ - že Sadaf neměla na hlavě hidžáb a že jejím koučem je muž. Víc dodávat netřeba.

Server Boxscore citoval po vítězném zápase slova Sadafy: „Doufám, že tento boj vydláždí cestu (ostatním - LS) a že se dostanu tak daleko, že budu mít své jméno v historii íránského boxu.“ To už má - i když asi jinak, než to v Royanu myslela.

Fotoodkaz I/ Sadaf Khademová s pohárem vítězky

Fotodkaz II/ Sadaf se právě stala vítězkou zápasu v Royanu

Fotoodkaz III/ Obrázek na Instagramu boxerky: Sadaf s pohárem na civilním snímku na břehu Biskajského zálivu

Stejskal.estranky.cz