25.6.2018 | Svátek má Ivan


GLOSA: Miloš Zeman vysvětluje

9.9.2014

Prezident Miloš Zeman sklidil velkou nevoli ze strany řady komentátorů, kteří mu vyčítají „zradu“ společné protiruské politiky Západu. Tématem sporu je a bylo potvrzení přítomnosti ruských sil na území Ukrajiny.

Carl Bildt, někdejší ministerský předseda Švédska a současný ministr zahraničí, dokonce špičkoval vůči Zemanovi, zda má Česko vůbec nějakou tajnou službu. Zeman pak na summitu NATO vysvětloval, jak že to vlastně myslel s „chybějícími důkazy“ o ruské přítomnosti na Ukrajině, takto: "Byl bych rád, abychom si rozuměli v rozdílu mezi regulérními jednotkami a mezi takzvanými dobrovolníky, kteří jsou ve skutečnosti regulérními jednotkami, ale jsou maskovaní jako dobrovolníci. Tomu se říká hybridní válka.“

Na summitu NATO pak vylovil tezi o tom, že Ukrajina čelí ruské agresi. Tím bychom mohli snad vzít Zemanovo lavírování na milost.

Považuji Zemanovu relativizaci ruské vojenské přítomnosti na Ukrajině za minimálně nešťastnou. V souvislosti s jeho známými postoji k terorismu, rozhodné podpoře boji proti terorismu tam, kde teroristé působí, i díky jeho všeobecně známému postoji k izraelsko-arabskému konfliktu, kde se již mnohokrát vyslovil pro podporu státu Izrael, způsobilo jeho lavírování ve věci „důkazů“ o ruské přítomnosti na Ukrajině poněkud trapně. Zvláště, když už i ruské zpravodajské sítě publikují obrázky vojenské techniky, která evidentně pochází z Ruska. Jedinou skutečně neznámou tak může být, kdo v ruských tancích sedí, zda „dobrovolníci“ či vojáci ruské armády. Protože moderní zbraňové systémy vyžadují kvalifikovanou obsluhu, odpověď je také zřejmá. Jsou to evidentně výborně vycvičení vojáci, a pokud „pracují“ s technikou, která na Ukrajině nebyla v armádě používána, těžko to může být dobrovolník.

Domnívám se, že si Miloš Zeman trhnul naprosto zbytečně mezinárodní pozornost (ostudu!). Vždyť to byl on, který káral Sobotku za jeho stanovisko k posílení sankcí proti Rusku. A jak se ukazuje, příměří na Ukrajině je porušováno a ruská armáda ostřeluje Mariupol i doněcké letiště, které stále ještě ovládá ukrajinská armáda. Územní zisky ruské armády na Ukrajině jsou zatím naprosto nedostatečné k tomu, aby mohly být doněcká a luhanská oblast prohlášeny „nezávislými“ republikami. Zeman tak má plno příležitostí jak své lavírování napravit.

7.9.2014

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


P. Kmoníček
16:08
9.9.2014

E. Sevrát
16:47
9.9.2014

K. Luboš
11:20
9.9.2014

J. Klepal
11:01
9.9.2014

S. Rehulka
10:30
9.9.2014

K. Janyška
10:03
9.9.2014

P. Vaňura
10:41
9.9.2014

P. Kolar
7:20
9.9.2014

P. Lenc
8:15
9.9.2014

počet příspěvků: 16, poslední 9.9.2014 05:24

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.