26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 26.8.2009 6:10

Re: Stalin pomáhal zbrojit Hitlera a posílal Herr Hitlerovi blahopřání . . .

Každý diktátor, který má na svědomí tolik co Stalin, si umí spočítat, že největší nebezpečí mu hrozí od těch co jsou mu nejblíže. Od tělesné stráže a členů vlastní rodiny. To věděli už císaři za starého Říma. A tak Stalin své okolí neustále "inovoval", aby na nějaké intriky nemělo moc času. Stejně jako Ivan Hrozný. Ten dokázel ještě na smrtelné posteli nechat popravit vlastního syna, když se mu doneslo, že se už začíná chovat  jako vládce.

Emil XX 25.8.2009 22:12

Re: Stalin pomáhal zbrojit Hitlera a posílal Herr Hitlerovi blahopřání . . .

Stalin sám to interpretoval tak, že "Hitler nevěděl, kdy se zastavit." Pokud by Stalin pochopil Mein Kampf, věděl by

1) Hitler neměl zájem na přímé okupaci Británie, na což by potřeboval silnější loďstvo, protože by se asi nakonec střetl s Amerikou (Mussolini se např. obával, že Američané pád Británie nepřipustí).

2) Hitler velmi stál o území na východě.

3) Hitler si samozřejmě byl vědom toho, že pokud se Stalinovi bude zdát, že je na to vhodná doba, tak ho sám napadne. Oba diktátoři považovali totiž podepsané smlouvy za cár papíru.

J.G.Pašek 25.8.2009 22:25

Re: Stalin pomáhal zbrojit Hitlera a posílal Herr Hitlerovi blahopřání . . .

Hitler věděl, že napadne Ruskoa a nechtěl mýt v týlu nepřátelskou Anglii, tak proto ten jeho zájem obsadit Anglii a tak zamezit USA vylodit se v Evropě . . . Došlo mu, že Anglii nedorazí a i beztak vtrhnul do Ruska a velkou zásluhou přístavů svobodné Anglie Hitlerovi bylo odepřeno konečné vítězství . . . 

Pišta 26.8.2009 6:03

Re: Stalin pomáhal zbrojit Hitlera a posílal Herr Hitlerovi blahopřání . . .

Hitler především prohrál leteckou bitvu o Anglii a bez nadvlády ve vzduchu by každý pokus o invazi asi zkrachoval. A protože , hluboce pohrdal vojenskými schopnostnmi neněmců, předpokládal, že Wehrmacht Rusáky převálcuje za pochodu. A tím se zase potvrdí jeho, totiž Hilerova genialita.

Historik 25.8.2009 16:31

O tom, žač stojí smlouvy s komunisty se mohla přesvědčit

sociálně demokratická Gruzie tuším r. 1920. Když byli bolševici tísněni Děnikinem, uzavřeli mírovou smlouvu s Gruzií, která byla s nimi též ve válce za svou nezávislost. Součástí smlouvy bylo zastavení dodávek Děnikinovi přes gruzínské území. Když poté bolševici vyřídili oslabeného Děnikina, přepadli a anektovali také Gruzii (jejíž pacifikaci posléze zajistili gruzínští soudruzi Džugašvilli a Ordžonikidze).

Ač byli západní politikové dost krátkozrací, toto např. nemohli nevědět.

Pamětník 2 25.8.2009 13:52

Historie:Před sedmdesáti lety.

Jak je vidět diskuse k této problematice je velmi bohatá,ale kde hledat pravdu?Názorů je až až a většina si myslí,že ten jeho je ten nejlepší.Nezbude nic jiného,než vycházet z historických pramenů.Kdo z nás si může být jist tím,že jsou opravdu pravdivé?Za několik desítek let,budou mít generace řadu problémů,jak řešit stovky událostí.Stačí se podívat na naše dějiny,Husitské války,Jana Žižku a spoustu dalších.Ale je dobře diskutovat a poučovat se.

Minutus 25.8.2009 14:13

Re: Historie:Před sedmdesáti lety.

Obávám se, že někteří chtějí poučovat jen ty druhé o své pravdě. Ale máte pravdu, pro toho kdo chce, je právě tohle poučné.

RS XII/08 25.8.2009 16:39

Re: Historie:Před sedmdesáti lety. / Hitler a jeho představy 1941

“Pánové, každé rozhodnutí německého vrchního velitelství je ve skutečnosti provedeno, nechť je odpor nepřítele jakýkoliv. Nové úspěchy německých zbraní dokazují, že válečné tažení na východě je již vojensky rozhodnuto. Ve vojenském slova smyslu bylo již sovětské Rusko poraženo. Nemůžete mi vytknout, že bych vás kdy byl chybně informoval. Zaručuji proto i dnes svým jménem správnost této zprávy."

Dva dny před tímto prohlášením se setkal tehdejší generál Žukov se Stalinem. Jednání se zúčastnil též Berija, který však po celou dobu rozhovoru mlčel.

Stalin hodnotil situaci velmi pesimisticky a prohlásil, že Rudá armáda nemá potřebnou sílu zachránit Moskvu. Začal situaci srovnávat s rokem 1918, kdy byl Lenin nucen uzavřít s Německem tzv. brestský mír.

Přitom se obrátil na Beriju, aby zjistil možnosti uzavření míru s Hitlerem. Cenou za tento mír mělo být obětování Pobaltí, Běloruska, Moldávie a části Ukrajiny. Berija se skutečně obrátil s tímto návrhem na bulharského diplomata Stotenova, který se měl stát prostředníkem jednání.

Hitler však tyto návrhy odmítl, protože byl přesvědčen, že brzy vstoupí do Moskvy jako vítěz.

Ludva 25.8.2009 13:24

Území zabírá kde kdo

Třeba Československo si taky bez skrupulí zabralo část Maďarska i s Maďary. Na původní obyvatele Ameriky a Austrálie se taky žádný ohled nebral. Prostě, co si neubráníš, o to můžeš přijít. Žádné jiné právo neexistuje.

Glosator 25.8.2009 14:00

Fuj, takhle polopaticky tady říkat, jak svět fungtuje...

Ale dnes je v módě si to ideologicky zdůvodňovat (což nikdy nebyl vážný problém) a někdo tomu pak vážně věří... 

revizor 25.8.2009 13:15

historický revizionismus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Revizionismus

certik 25.8.2009 12:59

beck a hitler

Jenom jestli ty kecy o tom, ze Beck jednal s Hitlerem o spolecnem tazeni na Sovetsky svaz nejsou jen uplne degenerovane prekrucovani obsahu tech rozhovoru. Jen aby se to autorovi hodilo do obrazku ktery chce zrovna malovat.

Glosator 25.8.2009 13:58

Re: beck a hitler

Téměř určitě jsou.

certik 25.8.2009 15:00

Re: beck a hitler

Pokud vim tak Beck tam odmitnul ucast na antikominterne a vyslovne pravil, ze Polsko se na ozbrojenych akcich proti SSSR podilet nebude. Melo to snad co delat s japonsko-ruskym napetim.

Vono polsky postaveni na tehdejsi mezinarodni scene bylo mimoradne vratky, byli vlastne bez spojencu, takze ty jejich tehdejsi snahy pusobej casto zmatenym dojmem. No to je situace kera se s vobmenama tahne az dodnes.

Roman 25.8.2009 12:48

Polsko

dostalo jen to, co udělalo nám. Němec zabíral z jedné strany Polák z druhé. Dobře jim tak

Badaxe 25.8.2009 16:02

Re: Polsko

S Polskem jsme měla neřešený pohraniční spor a poláci nabízeli výměnu území (výměnou byly vesnice se slovenským obyvatelstvem) to ale Beneš jako ministr odmítl a to poměrně nevybíravě. Logicky se tedy poláci pokusili vzít si co považovali (zčásti asi správně) za své. Ona situace byla dle smluv dost jiná než se učilo ve škole.

Petr Kunetka 25.8.2009 11:12

Tak jsem zpet,

ale pod mym vlaknem nic nepribylo ;)

Pedro 25.8.2009 10:33

Vlaky s ruským zbožím, jedoucí v noci z 21. na 22. června 1941 do Říše

-ferry-píše:  "J.Hanák v Právu napsal, že zatímco na východ proudila německá vojska,na západ proudila ruská ropa a suroviny. Historie je ohebná děvka, tohle jsem ještě nikdy nečetl. "   Milý ferry, to jste toho zřejmě nečetl dost. Pan Hanák si nevymýšlí - jednotky Wehrmachtu připravené vtrhnout na území SSSR nechaly v noci ještě projet poslední vlaky, vezoucí do Říše obilí a naftu. Teprve pak v časných ranních hodinách začal útok.  

Větší vlastenec 25.8.2009 10:54

Ke spolupráci mezi socialistickými zeměmi

No tak podívejte se, pane Pedro. Váš text "...jednotky Wehrmachtu připravené vtrhnout na území SSSR nechaly v noci ještě projet poslední vlaky, vezoucí do Říše obilí a naftu. Teprve pak v časných ranních hodinách začal útok." uvedu na pravou míru :

Na Sovětský svaz, první stát dělníků a rolníků, zaútočily nejen pravidelné jednotky druhého státu dělníků a rolníků, tedy Wehrmacht. Na SSSR zútočily i jednotky Strážní Služby Národně socialistické německé dělnické strany (tedy SS). Na Sovětský svaz zaútočily také jednotky řady jiných zemí. To vše je všeobecně dobře známo, každý si podrobnosti může snadno najít.

Ovšem ne každému je známo, že vlaky s dodávkami sovětských potravin (především obilí), surovin, ropy atd. do národně socialistické Třetí říše podléhaly zvláštnímu režimu (kvůli zajištění včasnosti dodávek).

Takže 22.6.1941 ráno tyto vlaky dál jely vysokou rychlostí přes západní hranici Sovětského svazu. Tedy přes (rychle se pohybující) linii fronty. Sovětské jednotky v několika případech musely zahájit na vlaky palbu, aby je zastavily.  :-(  Takže tak, pane Pedro.

>-  Nejvyšší stupeň demokracie v třídní společnosti je diktatura proletariátu. (V.I.Lenin)  Volte ČSSD a KSČM !  >-

Pedro 25.8.2009 18:02

Re: Ke spolupráci mezi socialistickými zeměmi

Vážený Větší vlastenče, Vaše špatně maskované potměšilé připomínky už nebudou dlouho iritovat správné marxisty-leninovce. Jen vyčkejte do podzimních voleb, pak s Vámi zúčtujeme. Jak druhdy správně řekl soudruh Štrougal: "S takovýma nějakými inteligentami se nebudeme moc mazat!" Tvrdá pěst dělnické třídy dopadne na všechny, kdo by si chtěli dělat šprťouchlata z vedoucí síly historického vývoje - proletariátu v čele se sov...   opravuji ruskými soudruhy.

F. Čech 25.8.2009 10:54

Re: Vlaky s ruským zbožím, jedoucí v noci z 21. na 22. června 1941 do Říše

Známou historickou skutečností je, že při účinné britské námořní blokádě v letech 1939-1941 by Hitler nemohl vést žádnou válku pro totální nedostatek všech surovin, nebýt dvouletých masivních dodávek z Ruska v letech 1939 -  1941. Německé motorizované jednotky měly v červnu 1941 skutečně natankováno čerstvým palivem z Ruska. Rusové si vskutku přáli totální porážku západních demokracií a teprve pak chtěli Hitlerovi típnout kohoutky a zabrat celou Evropu i s Německem sami! Nacistický Bumbrlíček, kterého si Rusáci sami vykrmil je pak ale málem převálcoval. Tomu aby se tak nestalo zabránila jen masivní všestranná americká materiální pomoc Rusku.. Nebyla to pomoc až tak úplně nezištná, protože ruské surovinové zdroje s německým průmyslem a německou organizací spolu s technickou vyspělostí nacistických Němců by zakrátko mohl učinit Velké Německo neporazitelným.

Petr Kunetka 25.8.2009 11:14

Re: Vlaky s ruským zbožím, jedoucí v noci z 21. na 22. června 1941 do Říše

Kdyby jenom to, kvuli namorni blokade Nemcum chybelo kde co - chrom, guma... Takze to nakupovali Rusove jakozto neutralni zeme, vykladali u Murmanska a prevazeli vlaky do Nemecka.

VL 25.8.2009 15:10

Re: Vlaky s ruským zbožím, jedoucí v noci z 21. na 22. června 1941 do Říše

Pokud přijmeme myšlenku, že Hitler předběhl Stalina cca o týden až dva, tak to byl ze strany komunistů geniální tah. Jejich zásoby potravin a pohonných hmot by na ně čekaly v okupované Evropě a ještě by jim ti blbí Němci za ně zaplatili a to jak zlatem, tak vojenskými technologiemi.

Schumacher 25.8.2009 10:21

Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

tvrdili nám soudruzi. Smlouva z roku 1926 jim unikla....

vita 25.8.2009 10:31

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Sovětský svaz neměl kudy přijít - TO zejména uniklo.

Přes "bratrské slovanské" Polsko by se musel probít a spojenci Rumuni po mnoha kecech slíbili, že pokud tedy Sověti poletí nad dostřelem jejich PVO, tak se budou koukat jinam. Pozemní cesta nepřicházela v úvahu.

A znova - Smlouva z r. 1926 byla s demokratickým Německem. Přesně s tím Německem, které Hitler nenáviděl a odstranil.

To, že bychom spolu se SSSR (a jeho armádou rozloženou čistkami v 37.) stáli nejen proti Německu, ale taky Anglii a Francii, a tedy neměli šanci, na to taky souzi zapomínali. A nejsou v tom sami.

Historik 25.8.2009 10:40

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Zase přeháníte. Francie a GB by nikdy vojensky nepodpořily Německo proti ČSR, to by jejich veřejnost neskousla, s ohledem na mrtvé z WW1. Jedinou vyjímku by představovala situace, že by Německo válku s SSSR totálně prohrávalo a po svržení Hitlera by je nějaká nová německá vláda požádala o pomoc.

vita 25.8.2009 12:01

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Vždyť se s Hitlerem ochotně dohodli - tak proč jiná vláda a svržení Hitlera? Hitler byl jak pro Francii, tak pro Británii (a nejen pro Dalladiera s Chamberlainem) zcela přijatelný. Mnohem přijatelnější než Stalin a SSSR. Nebo než levicová vláda ve Španělsku.

Ano - nejspíš by se zachovaly jako v případě Španělska - "my jsme neutrální, nikoho nepodpoříme - a za koho bojuje Luftwaffe, to nás nezajíma!". Zajímalo - a moc. Bojovala na JEJICH straně.

pbla4024 25.8.2009 12:34

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Ta prolhaná bolševická píp vita prostě nedokáže napsat větu aniž by lhal. Luftwaffe ve Španělsku opravdu nebojovala na straně západních spojenců.

Fafa 25.8.2009 12:56

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Hitler byl jak pro Francii, tak pro Británii (a nejen pro Dalladiera s Chamberlainem) zcela přijatelný. Mnohem přijatelnější než Stalin a SSSR.

No priznejme si, ze v roce 1938 by to bylo i pochopitelne. Vetsina hruz nacismu teprve cekala v budoucnosti, kdezto Stalin uz byl dlouha leta masovym vrahem.

Glosator 25.8.2009 13:57

Re: Sovětský svaz by nám přišel na pomoc, stačilo požádat....

Pořád zapomínáte, že GB + Francie vyhlásily po útoku na Polsko hitlerovskému Německu válku. A skutečností je, že roku 1938 měl Hitler prakticky všechny své zločiny teprve před sebou, zatímco Stalin už stačil povraždit miliony lidí.

Ve Španělsku bojovali na jedné straně nacionalisté + Itálie + Německo (pravidelná armáda, nazývaná "dobrovolníci"!!) a na druhé straně komunisté + SSSR (pravidelná armáda, nazývaná "dobrovolníci"!!). Zatímco Hitler a Mussolini poskytovali Francovi zbraně na dobré slovo, republikáni dali Stalinovi do zástavy španělský zlatý poklad, který ovšem Španělsko už nikdy nevidělo. A zkuste si zjistit, proč jistý Eric Blair musel prchnout z Barcelony a kdo koho tam tehdy popravoval.