28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
RS XII/08 25.8.2009 8:40

Re: Jiný pohled?

Stalin počítal již s tím nejhorším. Na minulém týdnu otevřené unikátní výstavě nazvané “Devadesát let vojenské kontrašpionáže” v Moskvě byly zveřejněny dokumenty, které potvrzují, že Stalin byl připraven zničit sovětskou metropoli.

V případě jejího dobytí měly být destruovány klíčové dominanty města včetně takových, jako je chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí a Velké divadlo. Bylo zaminováno na 1100 objektů, mezi nimi i řada nenahraditelných památek.

Příslušníci rozvědky dostali rozkaz vést partyzánský boj a napadat německé vysoké důstojníky, okupační úřady a zrádce národa.

Překvapivá sovětská protiofenziva, zahájená 5. prosince 1941, však změnila od základu situaci a přinutila wehrmacht k ústupu.

A tak v prosincových ruských mrazech byly definitivně pohřbeny Hitlerovy naděje na dobytí Moskvy a rychlé ukončení války.

Paul Sulc 25.8.2009 4:04

Kdyz Polaci zabrali kus Tesinska,

nebylo to nahodou uzemi ktere lhar Benes vylhal na mirove konferenci?. Ten byl prolhany az beda, podle nej tam zadni Polaci nezili. Bylo jich tam az az. Zrovna tak jako na jiznim Slovensku nezili zadni Madari. Ti tam jsou do dneska. V te dobe CSR sklizela urodu co zasel Benes, kteryse ''zaslouzil o stat''.

Ignác Pospíšil 25.8.2009 6:12

Re: Kdyz Polaci zabrali kus Tesinska,

Nevylhal, ale vojensky dobyl v okamžiku, kdy byli Poláci ve válce s bolševickým Ruskem a neměli tedy dost sil k obraně tohoto území. A spousta Poláků to Československu pochopitelně nezapomněla.

25.8.2009 7:44

Slezané, ani těšínští Slezané,

nejsou ani Češi, ani Poláci.

Na Těšínsku skutečně žilo jen minimum Poláků a minimum Čechů. Těšínsku měl být přiznán statut samostatného území, eventuelně spojenému Těšínsku a Ratibořsku. Místo toho bylo Těšínsko rozděleno mezi Polsko a Českou republiku a Ratibořsko mezi Německo (dnes také Polsko) a Českou republiku.

A masivní polonisací na jedné straně a stejně tak masivní bohemisací na druhé straně této novodobé ahistorické hranice je slezský kmen ničen a rodiny rozdělovány naprosto absurdním a šíleným způsobem.

Mgr. Milda 25.8.2009 7:56

Re: Slezané

byli postiženi stejně, jako polabští Sorbové. Okupace slezského území třemi státy je rozdělila na Němce, Čechy a Poláky. Slezská řeč se uchovala pouze na venkově, ve školách byla vědomě potlačována.

Paul Sulc 25.8.2009 8:32

Re: Slezané M. MILDOVY

Pane Mildo, nikdy jsem neslysel o slezke reci. Co je to,je to nejaky slovansky dialekt, ci germansky? Vim jen ze Friedrich der Grosse ukradl Slezko nasi kralovne, zrejme bylo germanisovano, ale moc o tom nevim. Muzete neco dodat, poucit hloupeho cloveka??Diky.

Jakub 25.8.2009 10:47

Ach, Slezsko,,, už vlastně není.

Netřeba být ironický. Cítí-li se kdo (a po generace) Slezanem, tož jím prostě je. Ano, Slezsko dovršilo ve dvacátém století svůj složitý a definitivně k zániku vlastní (i zemské) identity vedoucí osud. Za nezájmu kohokoliv a bez excesů, zajímavých pro média, zaniká a vlastně už zanikla jedna prastará středoevropská země, patřící - nicméně jako celek (nebo podstatná část, později) - vždy pod jednou korunu: polskou, českou, pruskou...

Jan 25.8.2009 15:31

Re: Ach, Slezsko,,, už vlastně není.

Prosil bych trochu logiky. To, že v nějakém kraji existuje místní nářečí, ještě neznamená, že je tam nějaký národ. Na východě Slovenska by takových národů bylo aspoň 10...

Zabl 25.8.2009 7:56

Re: Kdyz Polaci zabrali kus Tesinska,

V době Polsko-české války o Těšínsko se žádná Polsko bolševická válka nekonala. Poláci naopak tou dobou na východě pomáhali společně s bolševiky zničit nezávislou Ukrajinu se kterou se nedokázali dohodnout o hranicích (jako ostatně se všemi svými sousedy). Po tom co padla Ukrajina byli najednou strašně překvapení, že se Rudá armáda vydala dál na západ.

badaxe 25.8.2009 8:18

Re: Kdyz Polaci zabrali kus Tesinska,

je vidět že moc povědomí o té době nemáte, Polsko se začalo angažovat jako stát v 5.2. 1919 kdy jeho jednotky obsazovaly místa po německé armádě a zabíraly sporná území. Do té doby zde už byly konflikty dobrovolnických jednotek (Samoobrona ve Vilně a podobně) Konflikty na Litevském území byly už v roce 1918. První větší srážka armád SSSR a Polska byla 14.2.1919 u Bereza Kartuska  (bylo krom jiného zajato 88 vojáků rudé armády).

Zabl 25.8.2009 8:35

Re: Kdyz Polaci zabrali kus Tesinska,

Sedmidenní válka mezi Polskem a Českou republikou probíhala koncem ledna 1919. Vy sám uznáváte, že k prvním bojům mezi Polskem a Bolševiky došlo až v únoru - tedy  po tom, co sedmidenní válka na nátlak Dohody utichla. K válce s bolševiky došlo až pak. Do té doby většina polských sil hájila polské zájmy na Urkajině proti každému, kdo nechtěl být v Polsku.

JaS 25.8.2009 1:26

Jak to všechno bylo doopravdy?

prezident Beneš 25.8.2009 8:32

Re: Jak to všechno bylo doopravdy?

Dr. E. Beneš uvedl v projevu 24.června 1941 (kniha - Šest let exilu a druhé světové války):

Co se stalo od Mnichova. Měli jsme smlouvu s Francií, s malou dohodou a Sovětským svazem. Velká Britannie byla spojena s Francií. Polsko mělo smlovu s Francií, ale její smysl a význam zničil Beck r. 1934 dohodou s Hitlerovým Německem. Byl jsem přesvědčen, že válka se blíží.

Katastrofa ne naše, ale celé Evropy přišla, a jeden pod druhém, kdo nezůstali na linii našeho odporu, začali od roku 1939 padat:

Nejdříve Polsko, pak Francie, pak Norsko, Belgie, Holandsko;pak bylo podrobeno za své vlastní spoluúčasti Maďarsko a Bulharsko, pak padlo Rumunsko, pak Jugoslávie a konečně se bránící Řecko. Velká Britannie byla téměř isolována a ubránila se jen s největším vypětím všech sil. A nyní konečně došlo na Ameriku a Sovětský svaz.

Dobře to řekl Winston Churchil v neděli, když zdůraznil, jak v Evropa lehkomyslně a bázlivě dovolila zbrojení a válečný rozmach nacistických zločinců a násilníků, aby pak jeden stát po druhém byl jimi rozdrcen.  

Jarda 25.8.2009 1:22

Olserova historie-Jedna pani povidala

Uceleny pohled o udalostech roku 1939 podava br. historik A.J.P,Taylor. SSSR nejen uznal Nemecko jako protektora Cech a Moravy, ale i "Slovenskou republiku" a jako prvni na svete otevrel v Bratislave 16.3.1939 velvyslanectvi. Uz tam zacala vyjednavani koncici smlouvou "O neutoceni", ve skutecnosti "spolecnem utoceni".

válečné dítě 25.8.2009 8:53

Re: Olserova historie-Jedna pani povidala

,,Hitlera jsme si najali. Za dva měsíce ho zatlačíme do kouta, až bude kvičet," prohlásil sebevědomě Franz von Papen. Psal se leden 1933. Fanatik s knírkem a novopečený říšský kancléř byl podle konzervativního intrikána bezpečně ,,zarámován" ve vládě plné spolehlivých lidí. U moci měl vydržet pár týdnů. Zůstal 12 let." (50 milionů mrtvých, z toho 27 milonů občanů Sovětského svazu). Ve volbách získal Hitler od katolické strany Centrum 11,5% hlasů a volby vyhrál. Do koncentráků byli deportováni komunisté a pak i židé již v roce 1933.

Po Mnichovu (zločin proti Evropě - zrada Anglie a Francie) bez boje získal Hitler zbraně a munici z ČSR (25 % světového obchodu ) a chystal se na komunistické Rusko. Ale nějak se to zvrtlo.

TAM TO VŠECHNO ZAČALO , PO VÁLCE CHUDOBA A BÍDA, NEZAMĚSTNANOST, PADESÁTÁ LÉTA (neměla se nikdy stát, amnestie pro politické vězně v roce 1960).

Silná propaganda ze Západu i z Východu, reálné nebezpečí nové války ? Platily výsledky jednání z Jalty pravidla určoval, jak už to bývá, vítěz - na papírku předal své zájmové území.

Zajímavé je, že Západ ctil zájmové území Východu i v roce 1968 - Československo.

Sik 25.8.2009 0:56

Díky.

Konečně zde někdo přišel s objektivním pohledem na tehdejší udalosti. Po smršti antikomunistické propagandy v našich médiích, je tento článek skutečným počinem. Autorovi děkuji nejen za objektivní pohled, ale i za odvahu.

alfa27 25.8.2009 7:54

Re: Díky.

Řekněme,že autor má pravdu ohledně polského režimu.Budiž,ale jak vysvětlit zábor pobaltských zemí,Besarábie(Moldavska) a pokus o zábor Finska,který byl úspěšný jen částečně?Domlouvaly se Rumunsko,Litva,Lotyšsko,Estonsko a Finsko také s Hitlerem o útoku na SSSR?

vita 25.8.2009 9:47

Re: Díky.

Odkdy existovaly Pobaltské země? A kam patřila tato území (ne státy) do té doby?

Odkdy patřila Besarábie Rumunsku? Komu do té doby? A jak dlouho?

Odkdy existovalo Finsko? I když tady uznávám, že přístup "potřebujeme tohle, vyměníme za tamhleto - a jinak vám dáme přes hubu" byl hodně drsný a rozhodně ne v rámci mezinárodního práva.

ascari 25.8.2009 14:53

Re: Díky.

Pobaltské země byly před  1.světovou válkou součástí Ruska,předtím součástí  Švédska,Polsko-litevské unie,Řádu německých rytířů...Finsko součástíŘuska,předtím Švédska,Bessarábie součástíRakouska -Uherska,předtím nějakého tatarského chanátu a Turecka,nicméně obyvatelstvo mluvilo a mluví rumunsky.

zk 25.8.2009 8:22

Re: Díky.

váš velký omyl, to není objektivní, ale spíše subjetivní pohled. Vy o těchto událostech evidentně nic nevíte, když tady vyjadřujete takové nadšení8-o

iSamuel 25.8.2009 0:40

Jejdanacku

Olsere, vase silene sci-fi konstrukce jsou hodne stalinskych vykladacu dejin. Radeji nepiste o historii (zvlaste druhovalecne) o ktere nemate ani paru.

MF 25.8.2009 8:05

Re: Jejdanacku

Nemluvte ale opravte, co řekl špatně.

zk 25.8.2009 8:23

Re: Jejdanacku

Ne špatně, ale jen něco:-/

Adolf Hitler Mnichov 1932 25.8.2009 8:46

Re: Jejdanacku / část stenografickéh záznamu z Norimberka

Jednoho letního dne roku 1932 na přísně utajované schůzce v Mnichově promluvil Hitler (jak zachytil obžalobou v Norimberku předložený stenografický záznam-část) :

"Česko-moravskou pánev, východní území

hraničící s Německem, osídlíme německými sedláky.

Přesídlíme Čechy na Sibiř, do volyňských oblastí a vykážeme jim v nových spolkových státech rezervaci.

Češi každopádně musejí ze střední Evropy nadobro ven ".

Mard 25.8.2009 0:37

Tak nevím, je to ironie?

Pokud ne, tak nechápu, proč vykreslujete vraha jako je Stalin tak růžově? Také Stalin chystal útok na Německo, jen Hitler se dovtípil a s ohledem na lepší Německou organizaci, jej o tři týdny předběhl. Proto mohl wehrmacht tak rychle útočit v prvních měsících války, neboť rusové rozebrali zátarasy aby mohli útočit. Rovněž zbraně těsně u hranice a ne v zázemí znamenaly těžký nedostatek zbraní a munice v počátku obrany. Druhá světová válka začala tím, že Německo zaútočilo na Polsko, na které z druhé strany pak zaútočilo Rusko (když před tím okupovalo Pobaltí). Moc bych toho Stalina nechválil, byl to stejný charakter jako Hitler.

Jarda 25.8.2009 6:50

Re: Tak nevím, je to ironie?

Ohledně plánů nebo dokonce příprav útoků SSSR na Německo - nesmíte tolik číst Viktora Suvorova :-).

Lovap 25.8.2009 7:22

Re: Tak nevím, je to ironie?

Sorry, ale jeho úvahy mi prijdú celkom logické. Inak sa správa štát, ktorý sa chce brániť a inak ak chce útočiť. Nemci aj Rusi sa správali úplne rovnako ...

badaxe 25.8.2009 7:55

Re: Tak nevím, je to ironie?

No pokud jde o Rezuna/Suvorova, bral bych jeho tvrzení s velkou rezervou. Mnohé z toho co píše není pravda (například černé divize, výcvik v Gulazích...) to že hezky fabuluje je pravda, ale řada tvrzení z kterých vychází je lživá nebo vymyšlená. Realitou je že sovětská doktrína byla útočná, to že se síly soustřeďovaly na západě ale není tak jednoznačně symbolem toho že by chtěl Stalin zaútočit, na rozdíl od Rezuna si uvědomoval stav přezbrojování RA, ekonomickou výkonost SSSR a další věci, s těmi soudruh Rezun nějak moc nepočítá. Vzhledem k tomu že už několik měsíců němci přisunovali vojska, podnikali průzkumné lety a další podobné věci, není divu že se sověti snažili posílit západní vojenské okruhy. Je zvláštní že autor těch knih popisuje jak němci dlouho dopředu cosi chystají a sověti na stejný útok mají tanky ještě dva týdny před začátkem na vlacích kdesi v Rusku. To že sověti odstranili zábrany (což je jedním z hlavních "důkazů" )je ovšem způsobeno tím že se ocitly hluboko v zázemí a linie na nové hranici se nikdy nedodělala.

vita 25.8.2009 12:40

Re: Tak nevím, je to ironie?

Nezapomeňte ani na stav armády, kterou Stalin rozložil a pobil jí velení a jejíž bojeschopnost se ukázala v Zimní válce. S tím nemohl nepočítat ani Stalin.

Výroba T34 a KV byla v začátcích - už evakuovaný průmysl za Uralem vyrobil do konce r. 1941 víc tanků T34 a KV, než kolik jich měla Rudá armáda ve výzbroji v červnu 1941. V následujících letech jich vyráběli o ŘÁD víc!

Neříkám, že Stalin neměl chuť zaútočit. Taky by k tomu nejspíš došlo, nejspíš ve 43. roce, ve 42 by se mohli leda líp bránit a nepustit Wehrmacht pod Moskvu. Ale v 41. prostě na útok neměl. Skoro ani na tu obranu...

I emigrant se musí něčím živit...

strejda 25.8.2009 0:15

Dobrý článek

Velmi objektivní článek, díky.