2.5.2024 | Svátek má Zikmund


BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo byl Ahmad Džabarí

17.11.2012

Cíleným útokem na nervové centrum Hamásu v pásmu Gazy zahájilo izraelské letectvo "operaci Oblačný sloup". První a patrně nejprominentnější obětí nejnovějšího izraelského válečného tažení byl Ahmad Džabarí.

Rodina tohoto 52letého muže uprchla před 80 lety z Hebronu do Gazy, aby unikla krevní mstě. Džabarí studoval na univerzitě v Gaze historii. Původně náležel k sekulárně socialisticky orientovanému Fatáhu Jásira Arafata. V průběhu třináctiletého věznění se však seznámil s vedoucími osobnostmi Hamásu a přiklonil se k islamistickému hnutí odporu. Jedna z jeho dvou manželek je dcerou hamásovského vůdce Sálaha Šiháda, který stál v čele vojenského křídla Hamásu, než v červnu 2002 padl za oběť izraelskému leteckému útoku.

Ahmed Jabari

Po propuštění z vězení pracoval Ahmad Džabarí jako novinář a později jako vedoucí organizace podporující islámské hnutí odporu Hamás. Už v r. 2004 přišli o život jeho nejstarší syn Muhammad, jeho bratr a tři bratranci při izraelském raketovém útoku na jejich dům v gazanské čtvrti Sadžíja. Sám Džabarí, obecně nazývaný po svém synu "Abú Muhammad", vyvázl tehdy s lehčím zraněním.

V červnu 2006 byl Muhammad Dajf, vůdce brigád Isadín al-Kasám, jak se vojenské křídlo Hamásu oficiálně jmenuje, při útoku izraelského letectva zmrzačen. "Abú Muhammad" převzal po něm vedení brigád a po uchopení moci v létě 2007 z nich vybudoval přísně organizovanou a účinnou bojovou sílu. Ta dnes disponuje v pásmu Gazy pěti brigádami, každou pod samostatným velitelem. Člení se na několik praporů a speciálních jednotek raketových, minometných, pro kladení min a záškodnické operace. Při červnovém puči v r. 2007 prosadil Džabarí brutálním násilím nadvládu Hamásu proti Fatáhu a Palestinské samosprávě. Pod jeho velením stálo naposled asi 15 000 dobře vyzbrojených a skvěle vycvičených bojovníků Hamásu, s podporou dalších 5 000 bojovníků Islámského džihádu, Lidové fronty za osvobození Palestiny a Výboru lidového odporu.

Džabarí, který byl počítán k ideologicky nejkrajnějším vůdcům Hamásu, byl v uplynulých letech "šéfem generálního štábu" Hamásu – ba ještě víc než to, jelikož se aktivně zúčastňoval rozhodovacích procesů a dokázal se úspěšně prosazovat proti "starým" vůdčím osobnostem jak na území pásma Gazy, tak proti takzvanému "zahraničnímu Hamásu". Ahmad Džabarí byl nejmocnějším mužem v pásmu Gazy.

V říjnu 2011 se obličej tajemného vůdce brigád Issadín al-Kasám poprvé objevil před kamerami – při propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož únos v létě 2006 a následné zajetí naplánoval. Od té doby obestíral jeho osobnost vysoce symbolický nimbus: Ahmad Džabarí byl ten, kdo Izraelce donutil přistoupit na své podmínky a propustit přes tisíc palestinských zajatců. V poslední době vedl veškerá vyjednávání s Egyptem a přes Egypt, byl "více v Káhiře než v Gaze" a zodpovídal za smrt desítek, ne-li stovek Izraelců.

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP
přeložil Pavel Mareš
www.israelnetz.com