26.4.2024 | Svátek má Oto


BLÍZKÝ VÝCHOD: Americký aktivista

31.5.2013

John Kerry si umínil obnovit izraelsko-palestinská jednání

Už počtvrté v posledních dvou měsících navštívil Izrael a palestinskou samosprávu americký ministr zahraničí John Kerry s odhodláním obnovit mírové rozhovory, které jsou už čtyři a půl roku ve slepé uličce. Mezitím navštívili Washington také izraelští vyjednavači a Kerry si pilně telefonoval s izraelským premiérem Binjaminem Netanjahuem a předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem. Jeho zápal a přesvědčení, že se mu je podaří posadit k jednacímu stolu, vzbuzuje úžas i skepsi. Není totiž jasné, z čeho jeho optimismus pramení.

Žádné detaily o Kerryho plánu nejsou známy. Když v pátek odjížděl z Izraele, zdůraznil, že "je čas, aby obě strany přijaly smělá rozhodnutí". Přijmou je však teď, když to neudělaly dosud?

Abbás v neděli na Světovém ekonomickém fóru v Jordánsku zopakoval své dlouhodobé podmínky, aby Izrael zmrazil výstavbu osad na palestinských územích a zavázal se k palestinskému státu s hranicemi z roku 1967. Zároveň odmítl i jakékoli jednání o provizorních hranicích. Nejmenovaný představitel izraelské vlády zase zdůraznil, že Netanjahu výstavbu osad nezmrazí, protože to udělal už jednou a Palestinci stejně nejednali, ale že je připraven okamžitě jednat bez podmínek. Netanjahu nesouhlasí ani s hranicemi z roku 1967, které by podle něj ohrozily bezpečnost země. Jak chce za této situace Kerry oba politiky přimět k rozhovorům, je nad veškerou představivost. Ministr nevyzval Izrael ke zmrazení výstavby osad, ale svá poslední jednání s Netanjahuem i Abbásem označil za "velmi produktivní".

Kerry přesvědčil Ligu arabských států, aby Izraeli Iniciativa však předpokládá i návrat palestinských uprchlíků do Izraele, vrácení Golanských výšin Sýrii a východní Jeruzalém jako hlavní město Palestiny, takže pro Izrael nadále nepředstavuje žádný průlom. Komu by měl například vrátit Golany, když v Sýrii zuří občanská válka? Panují také pochybnosti, zda by liga v současné výbušné situaci v arabském světě skutečně dokázala prosadit mírové smlouvy s Izraelem.

Palestinci po jistém váhání oprášenou Arabskou iniciativu podpořili a oznámili také, že kvůli Kerryho snaze o obnovu jednání odložili až do 8. června diplomatické úsilí o přijetí do mezinárodních institucí, které jim umožňuje loňský status nečlenského pozorovatelského státu OSN.

Kerry k svému tajemnému plánu shromažďuje podklady a názory obou stran už dva měsíce. Chce ho zveřejnit 7. června a brzy potom zahájit samotná jednání.

Zatím v Jordánsku oznámil nový hospodářský plán v hodnotě čtyř miliard dolarů, který má pomocí investic mezinárodních podnikatelů a Spojených států oživit chátrající palestinskou ekonomiku. Podle Kerryho by mohl do tří let zvýšit hrubý domácí produkt o 50% a mzdy o 40% a snížit nezaměstnanost o dvě třetiny.

Samospráva, která se zmítá ve finanční krizi a deficit jejího rozpočtu dosahuje půldruhé miliardy dolarů, plán několik dní zvažovala. Pak ale prohlásila, že "nebude dělat politické ústupky výměnou za ekonomické výhody". Několik jejích nejvyšších představitelů prohlásilo, že "čas na takový hospodářský plán ještě nedozrál", že "Palestinci se nedají koupit", nebo dokonce že "Američané chtějí Palestince podplatit, aby ustoupili od svých požadavků". Washington si myslí, že politického řešení lze dosáhnout ekonomickou prosperitou, ale bylo by moudřejší, kdyby k takovému plánu přidali i požadavek zmrazení výstavby izraelských osad, návratu palestinských uprchlíků a stažení Izraele k hranicím z roku 1967, řekl Abbásův ekonomický poradce Muhammad Mustafa.

Pravda však je, že miliardy dolarů, které mezinárodní společenství v posledních dvaceti letech do Palestinců investovalo, jejich nekompromisní požadavky na Izrael nikdy nejen nezmírnily, ale naopak přitvrdily. Ještě v roce 2008 jednání nepodmiňovali ani zmrazením výstavby osad, ani návratem k hranicím z roku 1967.

Abbás si ve středu svým poradcům postěžoval, že na něj Západ vyvíjí obrovský tlak, aby od svých předběžných podmínek upustil. Stojí teď před velkým dilematem – buď na nich bude trvat a znepřátelí si Washington, nebo od nich ustoupí a vyvolá hněv palestinské ulice. Kerryho ekonomický plán tak Palestincům paradoxně návrat k jednacímu stolu spíš zkomplikoval, než usnadnil, protože nebudou chtít vypadat jako americké loutky, které se dají koupit. A obnova mírového procesu nevypadá ani po posledním kole intenzivních jednání Johna Kerryho s izraelskými a palestinskými představiteli nadějněji než před ním.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus