19.6.2018 | Svátek má Leoš


ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Nový židovský hřbitov

21.4.2015

Výjimečně v neděli 19. dubna od 10 hodin se konala první letošní Psí vycházka po moderní pražské architektuře. Tentokráte bez našich psích přátel – ten jediný čekal uvázán u hřbitovních vrat.

Münzberger - Stöhr

Münzberger - Stöhr

Kohn

Kohn

V neděli a bez pejsků proto, že cílem byl tentokrát tzv. Nový židovský hřbitov na Žižkově v areálu Olšanských hřbitovů. Hřbitov byl založen v roce 1889, otevřen o dva roky později, rok nato doplněn o obřadní síň od arch. Münzbergera a Stöhra. V roce 1933 přibyla vstupní budova a kolumbárium od Leopolda Ehrmanna. A protože jsem loni o hřbitově dost podrobně psal, nebudu se zdržovat popisem toho, co jsme viděli – to najdete zde. A zde pak povídání o Olšanských hřbitovech v sousedství – té nejstarší části. Konečně zde o Psí vycházce tamtéž.

Psí vycházníci

Počasí nám jako obvykle přálo (v sobotu by bylo pršelo) – bylo krásné slunečné, byť trochu chladné počasí. Paní Bendáková napočítala 86 psích vycházníků. Na závěr jen doplním, že jsme viděli hrobky od Antonína Balšánka, Josefa Fanty, Jana Kotěry, Jana Štursy, Josefa Zascheho, Maxe Spielmanna, Adolfa Foehra, Paula Alberta Kopetzkého, Fritze Lehmanna, Ottona a Karla Kohnových, Leopolda a Friedricha Ehrmannových, Ernsta Mühlsteina a dalších.

Příští vycházka se bude konati brzo, termín – tentokrát opět sobotní - najdete v této rubrice a na mých webových stránkách v rubrice Aktuálně.

ZdenekLukes.eu

zl@zdeneklukes.eu
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy
S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy

Příběh, který zažilo spoustu rodin a těžko se o něm mluví. Podaří se napravit vztahy, nebo soužití navždy rodinu zničí?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.