29.1.2020 | Svátek má Zdislava


ROZCESTNÍK: Podzimní výstup na Prašivou

9.12.2015

V sobotu 14. listopadu 2015 na Pradědu mrzlo a sněžilo, ale v Beskydech se zima ještě neohlásila. V plánu byl již delší dobu výlet na Prašivou, ale nejdříve to moc nadějně nevypadalo. Původní meteorologické předpovědi – déšť a teplota několik málo stupňů nad nulou se ukázaly jako pravdivé jen z poloviny. O babím létě nemohla být řeč, ale poslední předpovědi již dešťové srážky nezmiňovaly a přes den se podle nich na Prašivé mělo dokonce ukázat slunce. A tak tomu i bylo.

Pohled na Beskydy z Vyšních Lhot ve směru od výstupu na Malou Prašivou

Pohled na Beskydy z Vyšních Lhot ve směru od výstupu na Malou Prašivou

Prašivá je hora v Moravskoslezských Beskydech, na samém okraji Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Zalesněný vrchol leží 843 metrů nad mořem, takže jde spíš o vycházku, než o horský výstup. Cesta na Prašivou patří v Beskydech mezi nenáročné výlety. Většina výletníků ostatně končí na Malé Prašivé v nadmořské výšce 706 metrů a dál již na vrchol nepokračuje.

Cesta na Malou Prašivou

Cesta na Malou Prašivou

Na Malou Prašivou vede několik turistických cest a dá se na ni dokonce vyjet autem. Jednou z pěších cest (a zároveň také cestou pro vozidla) je turistická trasa po žluté značce z Vyšních Lhot. Začíná hned u autobusové zastávky Pod Prašivou a je dlouhá 3,5 kilometru.

Ukázalo se, že v tuto roční dobu se již turistika v Beskydech příliš nepěstuje. Šel jsem nahoru pěšky a cestou mne minula čtyři vozidla. Odhaduji, že většina výletníků se na Prašivou vydá v autech, do kopce nás šlapalo jen několik.

Výhled na Beskydy cestou na Malou Prašivou

Výhled na Beskydy cestou na Malou Prašivou

Svahy Prašivé jsou zalesněné a výhled na Beskydy je pouze z několika málo míst. Cesta ale rozhodně není jednotvárná, poskytuje rozmanité scenérie a podzimní barvy. Kousek pod vrcholem Malé Prašivé je můstek přes potůček Hlisník, který zde na svahu pramení. Je sucho a v řečišti, v němž jindy voda přepadává přes kamenné stupně, teče sotva znatelný proužek vody.

Pod pramenem vysychajícího potůčku Hlisník

Pod pramenem vysychajícího potůčku Hlisník

Na vrcholu Malé Prašivé je rozlehlejší plocha. V době, kdy sem ještě nevedla zpevněná cesta, zde v roce 1640 postavili dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského, původně zasvěcený Ignáci z Loyoly. Po staletí sem směřovaly náboženské poutě. Koncem 19. století to bylo jedno z míst táborů lidu. Do konce 19. století také spadá počátek organizované turistiky. A v roce 1910 turistický spolek rozhodl o stavbě turistické chaty na Prašivé.

Celkový pohled na vrchol Malé Prašivé

Celkový pohled na vrchol Malé Prašivé

První světová válka však tento projekt oddálila. Stavba chaty započala na jaře roku 1921 a 2. října téhož roku byla chata hotova. Prostředky na stavbu se získávaly z příspěvků obcí, různých spolků a také od soukromých osob. Ani v roce 1921 nevedla na Malou Prašivou zpevněná vozovka a stavební materiál se vynášel ručně. Okolní rolníci tehdy ochotně zapůjčovali své povozy. Na informační tabuli si lze přečíst, že v polovině 30. let 20. století měla chata 30 lůžek a nocleh stál čtyři a půl koruny (československé). Dnes je chata na Prašivé majetkem Klubu českých turistů.

U turistické chaty na Malé Prašivé

U turistické chaty na Malé Prašivé

U dřevěného kostelíka se paraglidista připravoval na let. Zeptal jsem se, zda ho můžu fotografovat, což mi dovolil. Šel jsem s ním pak kousek za kostelík, kde je na západní straně Malé Prašivé sráz s dalekým výhledem. Odtud startují paraglidisté na svých padákových kluzácích. Byl jsem překvapen, jak rychle se kluzák vznesl do výše. Létal kolem svahů Malé Prašivé, pak vystoupal a kroužil vysoko nad vrcholem hory.

Příprava padákového kluzáku na let

Příprava padákového kluzáku na let

Kluzák stále létal nad Malou Prašivou, když jsem se vydal po červené značce na Prašivou, ke kótě 843. Tři turisté a jeden pes. Víc nás na té cestě dlouhé jeden a půl kilometru nebylo. Tam se už totiž autem nedá. V žádném případě však nechci autoturisty na Malé Prašivé nějak zatracovat. Také jsme tam před lety jednou autem vyjeli. A na samotném vrcholu Prašivé jsem byl poprvé.

Padákový kluzák odlétá z Malé Prašivé

Padákový kluzák odlétá z Malé Prašivé

Původ názvu Prašivá spadá do pohanských dob a k hoře se váže mnoho pověstí. Jsou takoví, kteří výlet na Prašivou nevynechají v žádném roce. Snad se něco málo z té podzimní atmosféry pro ty čtenáře Zvířetníku, kteří Prašivou neznají, podařilo na fotografiích zachytit.

Cesta na Prašivou

Cesta na Prašivou

Foto: autor. Další fotky najdete ve fotogalerii kliknutím do kteréhokoli obrázku.



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!