20.3.2023 | Svátek má Světlana


VíP: Aneb Víkendový pokecník

4.3.2023

Při pohledu do kalendáře jsem zjistila, že ve čtvrtek jsme měli Den zásnub. Zahloubala jsem se a zjistila, že tento institut znám vlastně jen z filmů pro pamětníky. Jinak jsme spíš z okolí zaslechla, že se někdo „bude brát“, časem.

Jak vlastně takové pravé zásnuby vypadají, jsem se dočetla u Jiřího Gutha Jarkovského, kterého citují na webu zámku Jemniště:

„Mladí lidé mohou být pokládáni za snoubence od té chvíle, kdy mladý muž požádal o ruku dívčinu a dostalo se mu svolení rodičů.

Snoubenec pošle nevěstě v zásnubní den kytici bílých květin, zejména takových, které snoubenka zvláště miluje. Donese je přímo květinář, nedlouho před hostinou. Vedle toho přinese sám snoubenec své snoubence zásnubní prsten, jejž podá v pouzdře toliko za přítomnosti rodičů. Dívka sama pouzdro otevře a podá prsten snoubenci, který jej navlékne na čtvrtý prst levé ruky, kterou poté snoubenec políbí. Často dá matka při této příležitosti dovolení prvního polibku, aspoň na čelo snoubenky. Je ovšem nesnadno zjednati si jistotu, že tento polibek jest opravdu první.

Bývá zvykem, že i snoubenka daruje při této příležitosti snoubenci prsten s briliantem. Zásnubní prsten je první cenný dar, který snoubenka přijme. Bývá zdoben jen bílými kameny nebo perlami, ale také brilianty a modrým safírem. Rubíny a smaragdy nikoliv! Uvnitř prstenu bývají vyryta obě křestní jména a datum zasnoubení. Snoubenci jej od té doby nosí stále a to na prstě čtvrtém, sousedícím s malíčkem, levé ruky. (Prý proto, že je bližší srdci, latinsky mu říkali DIGITUS ANNULARIS, česky prstenec.)

Toaleta snoubenky je světlá, snoubenec jako všichni mužští účastníci hostiny, je ve fraku a dámy v plesových toaletách.

Od zasnoubení se mladá dívka, tedy už snoubenka, neobjevuje ve společnosti beze svého snoubence a rodiče pro ni nepřijímají žádného pozvání, kterého se nedostalo stejným časem také snoubenci.“

Kdo by si chtěl přečíst plnou verzi, jak správně zásnuby pojednati, může se zahloubat do stran 33 až 40 Společenského katechismu.

Zůstalo něco z toho do dnešní doby? Na kterém zámku jste byli v poslední době, nebo na který se chystáte?

Ale máme obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Přeji příjemnou sobotu a neděli.

Lika Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !