28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


ROZCESTNÍK: Cesta na popraviště a sedm zastavení.

16.10.2017

Ne, nelekejte se, žádné popravy nebudou! To v městečku Tišnov u Brna otevřeli nevšední Cestu hrdelního práva. Jedna podobná je na západě Čech, ale ta tišnovská je výjimečná svými sedmi zastaveními, které ji lemují a poukazují na sedm smrtelných hříchů. Ty byly v 6. století vyjmenovány papežem Řehořem Velikým. Každý z hříchů má naštěstí i svůj protiklad – ctnosti.

Celý projekt má několik rovin. Turistickou, pietní, filozofickou, výchovnou a uměleckou, protože výtvarné řešení i se začleněním do městské zástavby je výjimečné. U prvních dvou zastavení jsou umístěna funkční pítka. Celou cestu jsme podnikly s mou sestřenkou a Ajvi poslední den v září, bylo celkem teplo, takže jsme všechny tři chladnou vodu z pítek ocenily. Na vzniku Cesty se podíleli – Město Tišnov, spolek Continuum vitae Tišnov a Jihomoravský kraj.

V roce 2014 byly na úpatí zalesněného kopce Klucanina v Tišnově, několika nadšenci, nalezeny zbytky středověké šibenice. Základy čtvercového půdorysu byly následně pečlivě odhaleny archeology z Masarykovy univerzity. Na místě byly také nalezeny ostatky třinácti lidí. Tak se zrodil plán na vytvoření Cesty…, kterou musel odsouzenec vykonat, ze šatlavy u městské radnice, přes kapli sv. Anny, kde mu bylo poskytnuto poslední rozhřešení, na šibeniční vrch za městem. Tato cesta je historicky podložená. Dnes Cestu lemuje sedm zastavení se sedmi smrtelnými hříchy, které mohou vést člověka ke zločinu.

Pro masivní kamenné stély byl použit tmavý, někdy až černý vápenec z lomu nedaleko Ochozu u Brna, je stavěn „na sucho“ a jeho tmavá barva vyjadřuje ponurost celé cesty na šibenici, kterou musel odsouzenec vykonat. Kamenné bloky s reliéfy jsou z Mrákotínské žuly.

Cesta začíná u radnice Tišnova, na místě kde stávala šatlava. Tam je zobrazen první ze smrtelných hříchů, Pýcha.

Pokud máte chuť, můžeme si zafilozofovat nad hříchy, které vedou kroky člověka ke zločinům, ať už k těm hrdelním (i v dnešní době), nebo poškozující jednotlivce nebo celou společnost.

Máte-li nějakou myšlenku k sedmi nectnostem, pohovořme si o nich, tak jako jsme u těchto zastavení debatovaly my dvě, s Dagi.

Pýcha.

Pýcha je matkou všech hříchů. Původně hrdý člověk může snadno sklouznout do pýchy a díky ní se může dopouštět mnoha zločinů. Pyšný člověk udělá všechno pro to, aby udržel svoje postavení. Pýcha pokřiví jeho vidění světa. Jak vidíte vy pýchu?

Opakem Pýchy je Pokora.

Pokora.

Ta má v dnešním světě svoje místo upozaděné.

Obžerství.

Obžerství. Tak jako ve středověku i dnes je obžerství vlastně hříchem. Hříchem páchaným sám na sobě. A nemusí se jednat pouze o jídlo a pití. V dnešní době jsme schopni shromažďovat zbytečné věci, stále víc a víc.

Střídmost. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Opakem je Střídmost (z té mají dnešní dietologové radost ;-) ).

Ve středověku hřích, který přivedl člověka až do šatlavy, bylo Smilstvo.

Smilstvo. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Jeho připomínka stojí v místech, dnes na frekventované křižovatce, ale ve středověku v místech, kterým se říkalo Stínadla. Ne od slova stín, ale stínat. Ano, zde měl brněnský kat svůj rynek, kde vykonával hrdelní právo mečem. Brrr.

Obávám se, že tenhle hřích je v dnešní době mnoha lidem k smíchu, zvláště VIPkám, které se se svými milostnými avantýrami chlubí pisálkům z bulváru.

Cudnost.

Opakem je Cudnost. Ta asi nebývala tak „horká“ ani ve středověku, snad jenom v klášterech.

V dnešní době se vypařila úplně.

Lakomství. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Lakomství – další ze středověkých smrtelných hříchů.

Hrabivost, v dnešní době různé zlodějny, kterým se říká tunelování, chamtivě mít víc a víc.

Štědrost. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Opakem je Štědrost. Zdá se, že ta nevymizela. Skrývá se za různými nadacemi bohatých lidí, filantropů.

Závist. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Závist je hnusný hřích, závist člověka rozhlodává zevnitř. Závist jde ruku v ruce s nenávistí.

Kamenná stéla Závisti také není vyrovnaná jako ostatní, ale má jednu hranu rozhlodanou. Navíc stojí v místech, kde stávala kaple sv. Anny, tady dostával odsouzenec poslední rozhřešení na tomto světě. Pak nastoupil cestu do prudkého kopce, k šibenici.

Přejícnost. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Ctností je Přejícnost.

Lenost. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Lenost, tak tu mám někdy i já :-) . Nadneseně se skrývá za moderním slovem prokrastinace. V latinském názvu jde spíše o lenost duševní, zoufalství.

Píle. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Ctností je činorodost, aktivita.

Hněv. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Hněv, dlouhodobý může přejít až v nepřátelství. Hněvu využívají dnešní politici. Umí hněvu lidí dobře využít, dokáží s lidmi populisticky manipulovat.

Mírnost. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Opakem je mírumilovnost.

Ještě kousek po modré značce a jsme na vyvýšenině, kde stávala šibenice a kde se odnepaměti říká Na spravedlnosti.

Na spravedlnosti, zde stávala šibenice. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Místo, kde byly nalezeny pozůstatky lidí a základy šibenice, je pietně upraveno a nad ním se tyčí tři mohutné kamenné stély, postavené k sobě zešikma a evokují kapli. Je odtud krásný výhled do okolní lesnaté krajiny.

Na spravedlnosti.

A ještě obrázek šibenice, 3D model, ofocený z panelu Na spravedlnosti:

Na spravedlnosti, model a popis. Cesta hrdelního práva, Tišnov u Brna.

Přemýšlím nad těmito sedmi nectnostmi, hlavně z pohledu dnešní, moderní společnosti. Zjišťuji, že člověk je stále stejný. Dobrý nebo špatný. Je na nás, jak dokážeme s těmito nectnostmi zacházet, zda se můžeme každý den ráno podívat do zrcadla a nestydět se.

Foto: Alex. Další obrázky najdete zde na Rajčeti.

Alex Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !