5.12.2022 | Svátek má Jitka


ROZHLEDNÍK: Retrívři známí i neznámí (2)

12.12.2008

Labrador je podle mého názoru pro začátečníka nejvhodnější. Je ochotný vyhovět pánovi, je pro každou legraci. Snadno se cvičí a snadno vychovává. Retrívři - labrador

I labradora lze zkazit, ale dá to dost práce. Nevrlý nespolečenský pes je výjimka. Musí se stát závažná chyba v socializaci, nebo jde o staré a nemocné zvíře. Labrador je i velmi vhodný pro výcvik. Učí se snadno a rychle, málo zapomíná. Je velmi nadšený z každé činnosti. Neúnavně aportuje. I přesto, že má zavalitou postavu, je pohyblivý. Proto je smutné vidět přetloustlé, apatické labradory, kteří se vlečou na procházku.

Chcete-li labradora, zvažte, zda ho dokážete zaměstnat. Nemusí mít lovecký výcvik, existují working testy, agility, záchranařina a spousta dalších aktivit. Ale labrador, který má jen krátké procházky, je jako vězeň. Máme několik psích přátel s labradory. Psi jsou nesmírně pracovití. Dokáží se prodrat i neprostupnými houštinami a udělat v nich tunely. Je jim jedno, pokud si odřou nos do krve, hlavně že přinesou zvěř nebo aport.

Jeden známý říká, že když hodíte retrívrovi aport přes zeď, labrador ji zbourá, aby se pro aport dostal, golden zjistí, že se přes ni nedostane a ukřivděně k vám přijde a flet se podívá, kde jsou vrátka a oběhne ji. Prostě labrador je poctivec a pracant, historku nelze interpretovat tak, že by byl hloupý. Ale osobní nepohodlí pro něj není důvodem, proč něco neudělat.

Je nesmírně jemný i jako asistenční nebo slepecký pes. Znala jsem jednoho slepeckého labradora, který si rád pohrál s naší Bekinou. Jednou přišli na návštěvu a pes stál jak socha. Bekina ho provokovala. On nic. Až jsme zjistili, že pes má postroj. Postroj rovná se "jsem v práci" a tudíž si nemohl jít hrát. Teprve když mu páníček postroj sundal, radostně se rozběhl za kamarádkou. Prostě labrador je pes do nepohody, báječný společník.

Golden je velice líbivý. Tmavé oko a nos na zlatém nebo světlém obličeji působí nesmírně půvabně. Proto si někdy lidé představují goldena jako plyšáčka na hraní. Retrívři - golden

Jenže je to odolný lovecký pes. Spektrum povah je širší, dva krajní póly povah zlatých retrívrů jsou poměrně odlišné. Jedni jsou výborní lovečtí a pracovní psi.

Jsou tvrdohlavější, dominantnější, ale pracovně velmi spolehliví. Doma jsou milí, ale občas svéhlaví. Dokážou být i ostří, někteří se nesnesou s kočkami. Na člověka ostří nejsou, ale při špatném vedení by to dokázali. Tito psi patří do zkušenějších rukou.

Druhá skupina jsou opravdoví mazlíčci. Jsou vynikající pro canisterapii, milují všechny lidi, největším blahem je, když je někdo hladí a obdivuje. Pracovat dokážou, ale někdy jsou jejich výkony vlažné. Pokud jsou dobře vedeni, udělají pro páníčka vše, i ty aporty a hledání, ale je na nich znát, že to vnímají jako povinnost. Člověk je pro ně důležitější než práce.

K malým dětem je druhý typ naprosto perfektní. Jsou schopni dělat polštář i houpacího koně. Oba modelové typy jsou samozřejmě krajní, většina psů má z každého typu něco. Ale při výběru goldena už bych si dala pozor na chovatele a původ.

O fletech nemohu mluvit objektivně. Flet je závislák. Miluje své lidi, je přátelský i k ostatním. Retrívři - flet

Neustále se připomíná, neustále někoho olizuje. V kotci je nerad. Sám doma vydrží, ale vyžaduje častý kontakt s člověkem. Je temperamentní. Potřebuje zaměstnat, jinak si vymýšlí zábavu sám, což nemusí mít vždy žádoucí efekt.

Při práci myslí. V praxi je to dobré, na soutěžích to může být zásadní problém, když udělá věc ne tak, jak podle řádu má, ale jak si ji tvůrčím způsobem uzpůsobil. Dokáže podávat špičkové výkony, ale nikdy si nejste jisti, co si na vás příště vymyslí.

Flet je měkký, hůř snáší tvrdší zacházení, učí se rychle, málo zapomíná. Snaží se vyhovět pánovi, ale jeho nadšení nemusí mít vždy žádoucí výsledky. Není hlídač. Na vetřelce upozorní, ale pak ho přivítá. Nevyhledává konflikty s jinými psy. Feny spíš ustoupí, psi dokážou provokovat, ale do otevřeného konfliktu nechtějí.

Výchova musí být jemná, ale důsledná. Flet rychle pozná vaše slabé místo a rychle toho využije ve svůj prospěch. Většinou s vámi nebude bojovat, nebude vzdorovat, ale najde si skulinu, chvilku nepozornosti a dosáhne svého "diplomatickou cestou". Flet je pes pro aktivnější lidi. Krátká procházka a nedostatek zaměstnání mu nesvědčí. Neznamená to hodiny práce a mnoho kilometrů procházek. Flet vám bude asistovat při jakékoliv činnosti, bude s vámi "pracovat" na zahrádce, "pomáhat" při úklidu (Ája dokáže třeba i dvě hodiny pozorovat pána když něco rozebírá, člověk by řekl, že za chvíli si vezme sama šroubovák a pomůže mu).

Bude u vás, otravný a spokojený.

Jak znám kudrnáče? Celkem znám osobně čtyři, to je nadprůměrný počet. Na první pohled jsou odtažití. Když pohladíte jiného retrívra, nadšeně se k vám přilepí. Retrívři - kudrnáč

Když pohladíte kudrnatého, otočí se a sjede vás pohledem jako dáma, které děláte nevhodné návrhy. Neožene se, není agresivní, jen velmi chladný. Je to pes jednoho pána.

Na každého si musí zvyknout. Ale jakmile vás přijme, úplně se změní. Naše kudrnatá kamarádka, se kterou jsme cvičili, se odtahovala několik týdnů. Pak usoudila, že jsme vlastně spřátelení. Přijala jak nás, tak naši fenu. Dokonce se holky přetlačovaly, která nám nacpe hlavu do náruče.

I po několika měsících pauzy, kdy měly holky v odstupu 2 měsíců štěňata a přes půl roku jsme se neviděli, nás kudrnka přijala, jako by žádná doba neuplynula. Hlavu do náruče a drbej! Zato cizího sjela opět pohledem uražené dámy.

Pracovně jsou spolehliví. Jsou rozvážnější, pomalejší a ochotni pracovat jen pro svého pána. Ale pro něj udělají vše. Kudrnatému musíte přijít na chuť, je to trochu jiná povaha, než ostatní retrívři. Na ostatní psy není agresivní, ale s neznámými se nekamarádí, jen je míjí. Uznává jen svou smečku, ale pánovi je oddaným společníkem.

Chesapeak je trochu jiná povaha než ostatní retrívři. Byl používán nejen pro lov, ale i hlídání tábora. Retrívři - chesapeak

Známý tvrdí, že klidně může s česepíkem nechat otevřené dveře do domu a nikdo mu nic neukradne. Dovnitř se vetřelec dostane, ale pes ho už nepustí ven. Mezi ostatními psy je dominantní.

Sám obvykle nenapadá, ale nenechá si nic líbit. Drzého provokatéra většinou smotá pod sebe a zalehne, a počká, dokud se vetřelec nevzdá nebo to nepřijde vyřešit pán. Rvačka vypadá děsivě, následky bývají překvapivě malé. Samozřejmě u psa s takto sebevědomou povahou nastane problém, když si ho pořídí někdo, kdo se mu neumí věnovat.

Znám několik česepíků. Někteří jsou vynikající pracovní psi a doma báječní společníci, přátelští a mazliví. Jeden z nejlepších psů bydlí dokonce v paneláku, ale pán se mu věnuje. Ale znám psy, kteří sice mají svou rodinu rádi, ale nerespektují žádného pána. Jsou neposlušní, občas způsobují konflikty z nudy.

Špatně zvládnutý česepík je potenciálně problémový pes. Proto bych zájemci o toto plemeno poradila, aby s ním od štěněte začal cvičit. Je jedno co, ale zaměstnat ho a naučit solidní poslušnosti je nutné. Jsou báječní a milí česepíci, a jsou konfliktní nevychovaní psi. Záleží na majiteli, co z něj udělá.

Toller je nejmenší z retrívrů. Ale patří mezi nejtemperamentnější. Pokud si někdo chce pořídit tollera jen jako domácího mazlíčka a čeká, že pes bude spokojen na pohovce, bude nepříjemně překvapen. Retrívři - toller

Toller je nesmírně aktivní pes. Je prakticky neúnavný, vyžaduje hodně zaměstnání. Majitelé tollerů říkají s úsměvem a nadsázkou, že jejich nejčastější zdravotní problém je tenisový loket z neustálého házení míčků. Pes, který je rozrušený píská vysokým hlasem, což dokáže hrát majiteli na nervy. Ale na druhé straně je snadno cvičitelný a ovladatelný, jako všichni retrívři.

Je lehčí a drobnější, proto se hodí i na agility nebo různé sportovní disciplíny jako dog frisbee. Zkušební řád pro lovecké retrívry tollerovi tolik nevyhovuje, ale jsou jedinci, kteří zkoušky úspěšně skládají. Na loveckých zkouškách jste rovnou za hvězdu, protože jen vzácně máte soupeře stejného plemene a bojujete jen sami se sebou.

Vzhledem k temperamentu psíka to ale může být celkem náročný boj. Za všechny ústrky se vám toller odmění obrovskou láskou a stále dobrou náladou.

První díl najdete zde 

Eva Žampachová (EvaŽ)KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !