24.9.2021 | Svátek má Jaromír


ROZHLEDNÍK: O genetice

6.4.2009

Začnu zeširoka. Jedním z mála našich rodáků, kteří položili základ celému vědnímu oboru, byl Johann Gregor Mendel. Jeho pokusy s hráškem (fazolemi) nebyly v té době k užitku a upadly na čas v zapomnění. Dalmatin - genetika 1

Až po jeho smrti se "vykultivoval" vědní obor - genetika a Mendel došel uznání. U nás vývoj genetiky musel přežít dvě období "temna". Jednak Rassenhygiene v období nacismu, a potom po roce 1948.

Genetika byla prohlášena za buržoazní pavědu a jako k takové se k ní přistupovalo. Doba zásadních genetických objevů - funkce a struktura DNA a chromozomů nás míjela z povzdálí. Naštěstí je to pryč. V současné době je genetika velice rychle se rozvíjejícím oborem a díky novým, úžasným metodám se dostává až na hranici nepochopitelného.

Člověk má v každé buňce 46 chromozomů, které můžeme seřadit do 23 párů. Takhle seřazené, nabarvené a vyfocené - to je obrázek karyotypu. Když získáme karyotyp z plodové vody těhotné ženy, víme toho o jejím budoucím človíčkovi hodně. Jestli to bude kluk nebo holka a jestli nebude trpět nějakou vadou, která je poznat už na tomhle obrázku. Nejznámější takovou vadou je Downův syndrom - na 21. páru je o jeden chromozom více. Prostě všeho musí být akorát, nic nesmí chybět ani přebývat.

Dalmatin - genetika 2Každý z nás má 22 párů chromosomů autosomních a jeden pár pohlavních. A na tom hodně záleží:) Holčička má 23 párů chromozomů XX (vypadají jako písmenko x) a karyotyp kluka vypadá stejně až na tu poslední, 23. dvojici. Tam je XY (ten Y je vlastně X bez jedné nožičky, tady může být o kousek méně :) Na obrázku je sestavený karyotyp, u každé dvojice je namalovaný "vzorový" chromozom a v rámečku je chlapeček)

Až tyhle děti dospějí, stanou se také rodiči. Pohlavní buňky procházejí vývojem a zralé ženské vajíčko a spermie mají jenom polovinu chromozomů, jsou rozpůlené, na každém páru jim chybí soused. Čili u budoucího tatínka je na 23. metě buď X nebo Y. Vajíčko bude obsahovat vždycky X. Při spojení se vajíčko uzavře pro všechny další nájezdníky a je hotovo. Rozhodnuto. Každý chromozom dostal partnera.

Tohle je známá věc, neříkám nic nového. Ale protože čím víc se toho ví, tím víc se člověk dozví. Někteří autoři uvádějí, že téměř 80 % lidí má nějakou odchylku ve své genetické výbavě. Samozřejmě ve většině případů nedůležitou. (Zbylých 20 % se ještě nevybádalo:)) Existují studie i na dědičnou podmíněnost obezity, alkoholismu, agresivity apod.

Shromáždění genetických informací je první a nejdůležitější krok v genetickém poradenství. Nejlepší metodou je sestavení rodokmenu. Na to existuje mnoho metodik a já už nechci zabíhat do podrobností. Jen jsem chtěla upozornit na to, jak je důležité znát svoje příbuzné, ptát se na své předky, zajímat se co se odehrálo v rodině pratety. Znát rok narození a úmrtí, jména žen za svobodna. Ptejte se, dokud máte koho!

A proč to celé píšu? Proč mě napadlo téma dědičnosti? Dívala jsem se na fotografie...

Foto: 1. karyotyp 2. Baťátko a její maminka, 3. Dalmatin a 4. její vnučka

Dalmatin - genetika 3

Dalmatin - genetika 4

Dalmatin


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !