15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Cukrovar je když...

Tak já vám to teda povim, pani, to vápno se tam dává proto, aby ten cukr byl potom tak bílej, víte ? No jasně, že to vim určitě, protože proč by ho tam teda tolik dávali, žejo??

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kaa 22.2.2008 15:04

Re: Re: Musím říci,

Zemědělská politika EU je jedna z nejméně pochopitelných věcí v celém širém světě. Ale i pokud ji ponecháme stranou... Četla jsem někde, že ani při zcela volném obchodě by se dneska cukrovary neuplatnily a přišlo mi to celkem logické. Cukrová třtina (stejně jako například kukuřice) objevila trik, jak lépe využít dostupnou energii, a vyprodukuje prý cukru víc a levněji. Stejně jako nikoho nenapadne pěstovat mandarinky ve skleníku a radši je doveze.

Ale modřanského cukrovaru je mi taky líto. Byl to jeden z prvních paradoxů tohoto typu, co jsem zažila, když obyvatelé domů v okolí cukrovaru začali psát petice za zrušení cukrovaru, že jim prý nevoní. A zatím tam byl cukrovar dřív než všechny domy široko daleko. Když si je tam sami postavili, co si sakra stěžujou (teda stěžovali, no..)?

Jakub S. 22.2.2008 19:31

Re: Re: Re: Musím říci,

To je fakt nelogické a řekl bych, podraz na tu fabriku. Koneckonců živila hodně z nich, ne?

Rpuť 22.2.2008 9:42

Hooodný trpajzlíčci, moooc hodný - jak pěkně papaj.....

;-O

Li 22.2.2008 10:01

Re: Hooodný trpajzlíčci, moooc hodný - jak pěkně papaj.....

Rpuťi, mě to dneska sežralo taky několik příspěvků ;-O chytlo se to (snad) až teď :-P

Rpuť 22.2.2008 9:41

Tři!

Rpuť 22.2.2008 9:40

A hele,

už zmizely dva......;-P

Rpuť 22.2.2008 9:39

Copak, copak....

Když jsem sem nahlédla, byl titulek posledního příspěvku - že se někdo přidá k obecnému vrčení - - než jsem ho rozklikla, tak zmizel.......že by reklama?;-)8-o

MaRi 22.2.2008 9:35

Dnes se přidám k obecnému vrčení

vrrrr  ;-O grrrrrrr

Když tak jednou za čas jedu do svého rodného města, VŽDYCKY mě šokuje pohled na hranice dřeva i neuspořádané hromady klád tam, kde odjakživa bývaly hromady řepy. A po pár metrech se podívám nad sebe, a on tam není! Už tam není cukrovod, kterým se přepravoval polotovar z cukrovaru do knajzlovky - znáte lentilky a ledovky a bombari (já vím, jak se jmenují správně, ale říkali jsme to tak) a atlasky a další plněné bonbóny? Proč vysušovat cukr v jednom provozu a v dalším jej zas rozpouštět...   Na kraji města  to někdy vonělo, někdy smrdělo - ten sladký smrad bonbónů byl někdy dost nepříjemný.

Jakub S. 22.2.2008 12:30

Jóóó, všetulská klasika...

Holt tady už začíná Haná. Jezdím celkem často kolem. Něco tam snad aspoň částečně je a jede.

Alča 22.2.2008 8:30

Moc krásné povídání

taky jsme léta jezdívali kolem Opavského cukrovaru a přímo do něj jsme jezdili pro levnější cukr v patnáctikilových pytlích...R^

Nevím, jestli se tam ještě cukr vyrábí, ale dřív to v okolí zvláštně vonělo, dnes to tam příšerně smrdí...Rv

Judith Saebel 22.2.2008 8:12

Moc pěkné povídání,

obsahem i stylem.  Vrátilo mě to hezkých pár let zpátky, kdy jsme se školkou šli do místního cukrovaru na exkurzi.  Tedˇprý už ten cukrovar neexistuje.

Bláža 22.2.2008 8:01

Cukrovar

Můj muž pracuje ve firmě, která sídlí v budově bývalého cukrovaru v Praze-Čakovicích. I po letech sem tam prosákne hnědavý pramínek cukerný v omítce. Cukrovar je doslova cukrem prosycen. :-)

Ejška 22.2.2008 7:12

Cukrové povídání

Alimo díky za krásný článek:-PR^již tomu je hodně let, co jsme jako studenti brigádničili na jednocení řepy a její sklizni, to byly takové bahenní brigády;-Djako malá jsem obdivovala cukrovar jako továrnu na cukrkandl - fascinovaly mně v konzumu visící veliké hrozny cukru na špagátě;-D;-Da cukrkandl měl dlohéééé cucání

alimo 22.2.2008 7:33

Re: Cukrové povídání

Dík, jsem ráda, že se líbilo:-). Cukrkandl se vlastně nikdy přímo nevyráběl, ale není žádnej problém- rozpusíš v převařené vodě tolik cukru, kolik se dá - v horké vodě, potom do ní zavěsíš provázky nebo nitě a ponecháš osudu:-) Krystaly cukru by ti měly na tom provázku "vyrůst"

Ejška 22.2.2008 7:45

Re: Re: Cukrové povídání

...a pro  chemii v prváku se doma pěstoval nasycený roztok skalice modré s nití aby bylo za jedna...;-D

terra 22.2.2008 10:54

Re: Re: Cukrové povídání

Alimo a všichni domácí chemici amatéři - nemusí být provázek, funguje i pevnější špejle - když se na ní usadí dost krystalků, dá se použít jako "míchátko" do čaje nebo kávy. Oblíbená zábava našich dítek (a mezi námi, moje taky....)

Jakub S. 22.2.2008 12:08

Jej - to budu dělat.

A pak to dycky dovezu vňoučkům. Že by mohli jásat? nebo jako lízátka. Pokud se na to, pravda, nenapíchnou. Ále co.

terra 22.2.2008 12:15

Re: Jej - to budu dělat.

To lízátko má jediný drobný nemrav, Jakube - v určitém stupni oblízanosti přestanou krystalky držet u sebe a člověk má rázem plnou pusu cukru... ale konec konců, i to může být dobrodružno, ne?

EvaŽ 22.2.2008 7:07

Moc zajímavé!

Jí to tušila, že ten přírodní cukr je tak trochu podfuk, že není o nic přírodnější, než bílý, jen se hůř rozpouští;-), kvůli příměsi nečistot. Kdepak, jak má něco přívlastek přírodní, čistý, hygienický, ekologický, je nutné být na pozoru. Něco je možná kvalitnější, ale nikoliv bezvýznamná část těchto výrobků se veze na módní vlně. A to u nás to ještě není tak rozšířené, protože to do nás cpe reklama jen pár let. Jinde je "eko" značka úžasný kšeft. Jistě existují skutečně kvalitnější výrobky, ale jsou to vždy ty pod značkou "ekologické", "zdravé", "bio" a nevím co ještě. A to nemluvím o extrémech, jako čínský med.

Nejde mi o boj proti zdravé výživě, jen o to, že chci VĚDĚT, ne číst reklamy. Třeba zdravé kozí mléko může způsobit alergie stejně, jako kravské a z čerstvých kozích výrobků (mléka, jogurtů) se dá chytit klíšťový zánět mozku (vzácně, pár případů za rok). Ale kozí sýry jsou chutné (stejně jako "nezdravá" domácí zabijačka).;-)

Prostě reklamu nutno korigovat zdravým rozumem a nenechat se zbl/bnout.

Proto moc díky za článek!!!!!!

alimo 22.2.2008 7:37

Re: Moc zajímavé!

Děkuju za pochvalu:-) On ten "přírodní" cukr má i trošku jinou chuť než bílý. Zatím co bílý je opravu "jen" sladký, ten žlutý nebo hnědý má chuť i po melase, takovou trošku zvláštní. Vím, že se používat třeba do buchet, tam to nevadilo, naopak. Já s tím kdysi mohla sladit jen čaj a jen trošku, nechutnalo mi to. Ale proti gustu...někomu to právě proto chutná.

balthasar 22.2.2008 9:39

Re: Re: Moc zajímavé!

No hlavně je na tý "zdravý vlně" pěkný, že kdysi stával surovej cukr asi polovic proti rafinovanýmu, protože to je vlastně meziprodukt s nižšími výrobními náklady, kdežto dneska se prodává jako "zdravej" v malých pytlíčkách za několikanásobek ;-)

alimo 22.2.2008 10:01

Re: Re: Re: Moc zajímavé!

no právě...ale pokud vím, tak se neprodával jaksi ve velkém, protože surový cukr měl vysokou vlhkost a byl špatně skladovatelný, resp. česky řečeno po krátké době byl "tvrdej jak šutr":-D. Teď se ta "přírodní " vzácnost buď přesušuje, nebo je z těch pytlíčků nedobytnej. Nevím, nikdy jsem to nekoupila.

K problému - vápno-vápenka jsem ti odpovídala dole:-)

terra 22.2.2008 10:49

Re: Re: Moc zajímavé!

Alimo, já se hlásím! Přírodním cukrem si - ó hrůzo, nebijte mně - sladím kávu. Právě proto, že má tu "jinou" chuť a s nakyslou arabskou kávou mi to jde pěkně dohromady. K následování nevyzývám, a pokud mě někdo označí za barbara, bude mu proptně odpuštěno...

EvaŽ 22.2.2008 10:58

Re: Re: Re: Moc zajímavé!

Proč bít? Každý má jiné chutě. Já se dlouho styděla, že mi chutná ovesná kaše, když všichni říkali jak je to hrozné.

Vzhledem k tomu, že kávu piju asi tak 1x za rok, když mi ji někde dají, tak to nemohu vyzkoušet. K něčemu ta příchuť může být dobrá. K čaji mi to nevyhovuje, ale pila jsem mohito s přírodním cukrem a bylo mňam.

terra 22.2.2008 11:06

Re: Re: Re: Re: Moc zajímavé!

EvoŽ, tak tam je přírodní cukr snad přímo v receptuře (měl by být ovšem třtinový, vzhledem k původu té mňamky...).

Jakub S. 22.2.2008 11:53

Re: Re: Re: Re: Moc zajímavé!

U mojita  m u s í  být. Třtinový, v tom případě už dál jakýkoliv. Mojito je totiž jediný  d r i n k , který piju, zato vášnivě rád. Ale musím si ho urobit s požitkem sám, nebo vědět, kdo a z čeho mi ho kde udělá. Mátu mám pod terasou, donesl jsem si ji tam se svou přítelkyní zpod Světlova před lety a ujala se, ovšem loni ji synek, bůh mu odpusť, požnul... že kdo to má poznat, že ty rostliny jsou máta - ! Měl sem chuť mu říct:  M á t a : toto je máta. Co vás na té vysoké učí?!*  A hnědý cukr je a ron blanco mi každoročně dá synek k vánocům. A nevěřte, že  m u s í  být limetky. Normálně s citronem bez problémů.

A pokud nemáte třtinový, pak, ano, řepný melasový.

*Šoufek! Toto je šoufek. --- božský Vláďa Renčín. - A vy víte, co je šoufek? Nevíte. Co vás na té vysoké učí...

MaRi 22.2.2008 11:56

Re: Re: Re: Re: Re: Moc zajímavé!

vypůjčím si teď s dovolením od jiného Honzy.

Jakube, šrapnéééél  na závěr;-D

terra 22.2.2008 12:00

Re: Re: Re: Re: Re: Moc zajímavé!

* ještě před několika lety neměla naše nemovitost kanalizaci, Jakube, alébrž septik. A že bych nevěděl, co je to šoufek? Pravda - na vysoké mě to nenaučili, ale není-liž nejlepší universitou nutnost?:-D Jinak pokud jde o pití - z těch míchaných lahůdek já raději caipirinhu, tam je ten třtinový cukr ovšemť taky...

YGA 22.2.2008 12:35

ad šoufek

jo šoufek - tož tak tomuto nástroji říkají ti - studovaní. U nás odjaktěživa šufan. Ovšem šufan je i zednická fanka, ovšem ta má na rozdíl od šufanu žumpového krátké štýlko ;-D. Prosím, neplést si se šufánkem, tím se nabírá maximálně polífka či máčka ;-D;-D

Jakub S. 22.2.2008 16:59

Re: ad šoufek

Jasně, šufan nebo šufánek a taky je to fanka. Já sem jenom citoval klasický fór (aji na pohledech) pana renčína, a on je Hradečák, že.