29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Cukrovar je když...

Tak já vám to teda povim, pani, to vápno se tam dává proto, aby ten cukr byl potom tak bílej, víte ? No jasně, že to vim určitě, protože proč by ho tam teda tolik dávali, žejo??

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Velká kočka 22.2.2008 19:32

Re: Jo cukrovar...

Tady zase děti myslely, že ryba je hranatá, neboť se s ní setkávali s jako zmraženým produktem v krabičce. A nebo obalovanými usmaženými hranolky, švédsky nazvané "fiskepinnar". 

YGA 22.2.2008 10:22

To nechápu - kam se ztratil čas!

Něco tu žere novější příspěvky :-(! Já mám poslední v 8,30 hod - zkrátka se ztratil čas ;-(.

YGA 22.2.2008 10:23

Re: To nechápu - kam se ztratil čas!

Ahá - už je tady. Dneska je to jako hra na schovku - chvilku mě uvidíš a chvilku mě neuvidíš 8-o.

YGA 22.2.2008 10:00

Nevím, jestli jsem to nespletla,

ale v kalendáři mám napsané, že Zdena b.p. dnes bude ležet v tunelu. Tak jí držím palce, ať to vyšetření v pohodě zvládne a ať jsou výsledky v pořádku. R^R^R^VVV

EvaŽ 22.2.2008 10:02

Re: Nevím, jestli jsem to nespletla,

DržímR^, tunel není tak hrozný, hlavně aby výsledky byly dobré.

Jakub S. 22.2.2008 12:17

No - není hrozný...

Já su totiž klaustrofóbní. Už si dovedete představit, jak mi bylo, když mě tam před léty pomalu strkali? Nemůžete, já vím. Mohl sem se zbláznit, za tu chvilku. To jako doslova. Nevím, jestli na to eště někdy přistoupím.

LENKA S 22.2.2008 13:58

Re: No - není hrozný...

JAKUBE. TVOU K.AUSTROF´BII  CHÁPU. NECHÁPU  ALE  DRY, ŽE  TI   NEPOMOHLI  TÍM, ŽE  BY  TI  ZAKRYLI  OPRAVDU  OČI  HNEDLE  OD  ZAČÁTKU. MÁ  MLADŠÍ  TRPÍ KLAUSTROFÓBIÍ  VE  VÝTAHU. JE  TO  NÁSLEDKEM  NEPOSLUŠNOSTI  V  DĚTSTVÍ, KDY  MĚLY  HOLKY  ZAPOVĚZENO JEZDIT  VE VÝTAHU. NEDBALY  ZÁKAZU  A  UVÍZLY  NA  CELÉ  TŘI  HODINY  MEZI  PATRY. OD  TÉ  DOOBY  BY  VĚRČA   DO  VÝTAHU  NEVLEZLA  ANI  ZA  NIC. ŠLAPE  RADĚJI   KLIDNĚ  I VÍC JAK 15 PATER  PĚŠKY. DLOUHO  JSEM JEJÍ VÝTAHOVÝ  ODPOR  NECHÁPALA. JÁ O  TOM ZÁŽITKU  NEVĚDĚLA. TO  Z  HOLČIČEK  VYLEZLO  TEPRVE  AŽ  JAKO Z  DOSPĚLÝCH.  A LEZE  Z NICH AŽ  NYNÍ  LEDACOS. NAD  ČÍM  SE  MI  DNESKA  HRŮZOU  ZARÁŽÍ  DECH.

P i t r ý s e k 22.2.2008 10:26

Re: Nevím, jestli jsem to nespletla,

Připojuji se za dobré výsledky pro Zdenu b.p.R^R^R^

terra 22.2.2008 12:22

Re: Re: Nevím, jestli jsem to nespletla,

Taky držímR^. A Jakube, když ona je to jedna z vůbec nejlepších a neinvazivních diagnostických metod...Pokud je to opravdu potřeba, myslím, že to za tu chvíli hrůzy stojí...R^ I klaustrofobovi...

Jakub S. 22.2.2008 16:50

No jo - jenže právě že takto otázka nestojí, jo?

To jaksi není moc věc vůle. Lenka asi má pravdu, co měli udělat.

Výtah mě ovšem nevadí, to by byl extrém. Ale do ortu pod zemí nikdy, ani náznakem.

baty 22.2.2008 14:07

Re: Nevím, jestli jsem to nespletla,

ZdenoR^V

YGA 22.2.2008 9:59

Jo alimo

- tak cukrovarnictví bylo na jihu Jižní Moravy časté. I náš stařeček a strýček Frantik pár sezon v cukrovaru pracovali - v tom hodonínském. Teď na jeho místě je nákupní středisko - cukrovar tam už nepřipomíná nic - škoda. Po cukrovarech se tady slehla zem a cukrovce jakbysmet - ještě si pamatuje, jak jsme chodili paběrkovat (po našem ostrlízovat) na sklizená pole - to potom ta naše prasátka pěkně nabírala kilíčka a bělounké sádýlko ;-D.

Li 22.2.2008 9:56

Sladké ráno:-)

Díky za zajímavé povídání R^ A nemůžu si nevzpomenou na ňamku pro krávy - melasu smíchanou s kakaovými lupínky - mňam mňam !!

EvaŽ 22.2.2008 10:01

Re: Sladké ráno:-)

To koukám8-o8-o8-o, takovéhle zkušenosti s lahůdkami pro krávy;-). Já zatím zkoušela jen chuť granulí a sušenek pro psy (no nic moc). Ale pro krávy8-o?!! Li, co to slyší mé ucho, jsi snad... , ale určitě neV;-D

Li 22.2.2008 10:07

Re: Re: Sladké ráno:-)

Nejsem kráva, alespoň fyzicky :-D Ale s kravičkama jsem pracovala a tuhle melasu jsem mlsala s nima ;-PNo, i můj erdelák Robin na melasu chodil - to byl pohled, když si skočil na žlab a baštil společně se zvířákama ;-D 

LFSHA 22.2.2008 10:08

Re: Re: Sladké ráno:-)

Psí jídlo je nutné si nejdřív osolit ;-), výrobci ho totiž nesolí. Pro kočky je sice trochu slanější, ale pořád méně, než solí většina lidí.

krmič 22.2.2008 10:31

Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

A já jsem myslel, že kočkám sůl škodí. (Ve větším množství určitě.) Hm, ale kočičí krmiva neochutnávám, to je pravda.

LFSHA 22.2.2008 10:37

Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Ve větším množství ano, ale kočičí krmiva se dělají o špetku slanější než psí. Oproti lidskému jídlu je to strašně neslané. My máme doma experta na ochutnávání, granule ne (moc suché), ale konzervy ochutnal už skoro všechny.

EvaŽ 22.2.2008 10:52

Re: Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Psí pochoutky jsou trochu solené, proto je mají psi tak rádi. Granule nepřisoluji, konzervy Áje nejdou. Ale sůl má ze zbytků od našeho jídla. Je pověra (a zájem výrobců), že mají psi mít jen průmyslové krmivo. Já přidávám vařené maso, občas (nepříliš úspěšně) přílohu, ale zbytek třeba svíčkové i s knedlíkem jí jede. Občas sýr, kousek salámu (vzácně a opravdu kousek), takže tu sůl dostane. Naše solení psům škodí, přece jen mají jiný metabolismus, ale méně, než se myslelo.

Li 22.2.2008 11:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Hmmm, holkám maso vařím a granule používám jako přílohu ;-) Říká se, že se to nemá, ale je mi trapný jim dávat granule jen tak :-D Takže díky za to, co říkáš ;-) No a  domácí  jídlo? Takového segedínku dělám běžně o pár porcí víc - po něm se kavkazanky můžou utlouct !!I s knedlíky :-P

terra 22.2.2008 11:12

Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Můžu potvrdit, z kočičích konzerv jsou asi nejslanější Whiskas - ale i ty jsou z lidského hlediska neslané (a to nejsem z lidí, kteří začnou shánět na stole slánku aniž jídlo ochutnali...). Člověčí jídla by kočky neměly mimo jiné i kvůli tomu, že lidé v porovnání s nimi hrozně "přesolují":-)

LFSHA 22.2.2008 11:44

Re: Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Neměly by, ale copak se dá odolat tomu strašně hladovému kocourkovi (pejskovi), který nejmíň měsíc nedostal nažrat (co na tom, že mu člověk dal osobně ani ne před 5 minutami plnou misku)? ;-)

terra 22.2.2008 12:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Nedá, já vím... Ale občas doma používáme (tedy, spíš terra-san, já na to nemám trpělivost) k uspokojení kočičího národa rady a recepty z knížky "Kočkám chutná kaviár". Tam jsou totiž jídla, která může člověk s klidem připravovat sobě a ještě je nabídnout chlupatcům, aniž by jim ublížil, a vypadá přitom jako vyslovené dobračisko - vidíš, dávám ti ze své misky, máš totéž, co já...:-D

Velká kočka 22.2.2008 19:19

Re: Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

I nám sůl škodí, když to se solením přeháníme. Nemusíme tolik solit, jestliže používáme v jídle česnek a nebo bylinková koření ( marjánku, oregáno, bazalku, rozmarínku, tymián). Tady se prodává sůl s názvem SELTIN, kde je jenom 50 procent natriumkloridu a ostatek je 40 procent kaliumkloridu, 10 procent magnesiumsulfatu a pochopitelně přidaný jod. Kdo má zvýšený krevní tlak má solit minimálně a nebo vůbec ne. A v té situaci jsem teď znenadání já. Nezměnila jsem životní styl, ale mám tu ten strašný rámus z dálnice a lékaři dotvrzují, že to vyvolává stres a tím pádem zvýšení krevního tlaku. Snad se mi podaří jej snížit aniž bych musela začít s medicínou. Ty vedlejší účinky léků jsou někdy horší než choroba sama. 

Jakub S. 22.2.2008 22:48

Zušlechtěný NaCl!

No to se musím po něčem takovém podívat.

Medvídek 22.2.2008 12:31

Re: Re: Re: Sladké ráno:-)

Slyšel jsem že psí jídla sice hezky vypadají a voní, ale jsou prý prosta jakékoliv "lidské" chuti, ale nevím nenapadlo mně nikdy si to dát.;-D

Solitér 22.2.2008 9:45

Musím říci,

že ač člověk, pro kterého vědecko technická revoluce skončila vynálezem louče a bydlením v jeskyních, jsem při čtení článku viděl vše před sebou- tak byl proces výroby cukru poutavě a barvitě popsán, že i já téměř pochopil. A po jeho přečtení se v mé hlavě vynořily otázky- jak se vyráběl, či čím se sladilo např. ve starověku, středověku? Jak se postupně měnila výroba cukru? Čím to, že jsme byli v minulosti cukrovarnickou velmocí? Jeden poutavý článek, a kolik otázek přinesl...  Odpoví někdo?

terra 22.2.2008 11:04

Re: Musím říci,

Solitére, na něco ano, na něco ne. Prakticky až do středověku se sladilo (v Evropě) medem. Jiní národové používali třeba mízu (javorový cukr) nebo některé rostliny se sladkými listy. Mezi ty patří i cukrová třtina. Z té se cukr vyrábí dodnes, a to i u nás. A řepa cukrová byla vlastně náhrada za třtinu, když bylo na dovoz do Evropy uvaleno embargo (tuším, že za napoleonských válek a ve válce za nezávislost). V Čechách a na Moravě na to doplatila např. část rybníků, které byly přeměněny na řepná pole - porovnáním map je to vidět např. na Litoměřicku a Jičínsku... Jak se měnila technologie, na to by ti asi spíš odpověděla alimo. Byli jsme jako stát (či součást monarchie) průmyslově na výši, a cukrovarnictví je docela sofistikovaná technologie vyžadující dobré odborníky s hlavou a rukama na svém místě. Ti tady vždycky byli. A proč už nejsme? Tak tahle otázka patří někomu úplně jinému;-€ Krásný den přeju.

Solitér 22.2.2008 11:15

Re: Re: Musím říci,

Díky, Terro. Je s podivem, jaké reminiscence dokáže navodit ať již článek, nebo Vaše odpověď. Při Vaší zmínce o "javorovém cukru" jsem si vybavil větu z knihy, kterou jsem četl před mnoha desítkami let, byly to "Dva roky prázdnin" a výraz jednoho z hrdinů- "...jdeme dojit stromy..." To je skutečně k nevíře, co způsobí jeden zajímavě napsaný popis výroby něčeho...

terra 22.2.2008 11:48

Re: Re: Re: Musím říci,

Určitě. Jám má pro tyhle "klasické" technologie slabost:-D. A vždycky, když někde zaslechnu, jak jsou ty biotechnologie moderní, tak mě napadne kvašení a sýření. Nejstarší biotechnologie na světě... Takže takové články jako je ten dnešní se mi líbí moc.