15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Cukrovar je když...

Tak já vám to teda povim, pani, to vápno se tam dává proto, aby ten cukr byl potom tak bílej, víte ? No jasně, že to vim určitě, protože proč by ho tam teda tolik dávali, žejo??

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bláža 22.2.2008 12:09

Opět poděkování všem

za krásná přáníčka zde i e-mailem, udělali jste mi radost a to velikou!VV :-)VV

Medvídek 22.2.2008 12:25

Re: Opět poděkování všem

Mně taky a moc, přiznám se že svátky jsem moc neslavil, ale s vámi se slaví dobře tak jsem zase začal.:-)

alimo 22.2.2008 11:30

přání fšem

Všem oslavencům Petrům, Medvídkům a Blaženkám přeju hodně štěstíčka  a zdravíčka R^V

MaRi 22.2.2008 11:57

Re: přání fšem

fšem Petrům neslavícím v červnu

                                                 AŤ ŽIJETE

LFSHA 22.2.2008 12:59

Re: Re: přání fšem

Znala jsem Petra, který v únoru tvrdil, že slaví v červnu, a v červnu pro změnu, že už slavil v únoru.

Bubu 22.2.2008 13:07

Re: Re: Re: přání fšem

a mí dva Petrové (můj nejdražší a junior) slaví dnes a pak v červnu ještě jednou, prý aby mi nebylo smutno, Petr a Pavel jsou 29.6 a já 30.6.

proč si to neužít, že?

takže Petři, Petříci, Péťové i Peťulkové, NA ZDRAVÍ (a ať se postaví, jak říkal jeden známý)

baty 22.2.2008 14:05

Re: Re: Re: Re: přání fšem

GRATULUJUVVVR^R^R^

terra 22.2.2008 14:30

Re: Re: Re: přání fšem

To jsem nevěděl, že můj brácha má dvojníka:-D. On totiž strašně nerad oslavy a gratulace - zato je ochotný slavit v srpnu Silvestra, konec konců, proč ne? Je lepší počasí a dá se sedět na zahradě...:-D

P i t r ý s e k 22.2.2008 15:57

Re: Re: Re: Re: přání fšem

Proč ne?? Proč neoslavit zrovna v srpnu Vánoce a týden nato Silvestra? Zažila na našem výcvikovém táboře a bylo to úžo. Smažený kapr, br.salát, cukrovíčko, koledy a Mikuláš v plné polní s vlajícím vousem a dárky v pytli sjížděl na lyžích po zelené louce k šesti čekajícím andělkám okřídleným a oparukovaným. Děcka ječela nadšením a turisté z Belgie, kteří bydleli v druhé části kempu byli stoproc.PAF. Děcka dostala nádherné velikánké propisky dvanáctibarevné a dospěláci keramickou placičku s logem tábora.           A také jsme tam měli maškarní. To bylo dílo!!! To je pomalu na celou knížku.    Joo, bylo nebylo..

Jakub S. 22.2.2008 16:38

To byl dobrý tábor!

No můj nejml (30) se se svým oddílem Junáka taky do sytosti vybláznil a vyblbnul. Jsou pevná a veselá a spolehlivá parta dodnes, a jejich úžasný vedoucí jim chodí za svědka na svatby! A znají se aji se svýma ženama už a vůbec.

zana 22.2.2008 20:34

Re: Re: Re: Re: Re: přání fšem

jo, z týhle kapsy je vyprávění synka z Tábornické unie (něco jako Junák). V oddílu jeden z vedoucích narukoval a byl u paragánů. A nějak záhadně si to zařídil - prostě když měli letní tábor, tak tam jednou v noci za nima přiletěl vrtulník a z něj se za doprovodu světlic spustilo na laně několik dobráků a udělali jim přepad tábora. Několik nejmenších se při té pamětihodné příležitosti hrůzou počuralo;-)

evva 22.2.2008 18:15

Re: přání fšem

já taky, já taky přeju!!:-)VVV

zana 22.2.2008 20:30

Re: přání fšem

jo, k tomuhle se přilepím, stejně je ostudně pozdě - Blážo: všecko nej nej nejVVVVVV

Medvídku : stěstí - zdraví - dlouhá léta (a za čtvrt roku si to můžeš zopakovat, to je príma nápad;-D)R^R^R^

LENKA S 22.2.2008 10:49

ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

JAKO  BYCH  SE  VRÁTILA  O  TĚCH  VÍCE  JAKO 35 LET  ZPÁTKY, NA  GYMLP. JE   ZNÁT, ŽE  POCHÁZÍŠ Z ŽATECKA.  TAM BÝVALO  OBOJE-CUKROVARY  I  PIVOVARY, ALE  TYS  MUSELA  V  TOM  CUKROVARU  NĚKDY PRACOVAT, ŽE? PAMATUJU  SI, ŽE   KOLEM  CESTY  Z  HAVRANĚ  AŽ  SKORO K ŽATCI  SE  STŘÍDALY  CHMELNICE  S  POLI  CUKROVKY. ZAS  JSEM  SE  MUSELA HLASITĚ    SMÁT   PŘI VZPOMÍNKÁCH  NA  OBĚ  PLODINY. MY  CHODILI TÉŽ  ŘÍPU  NEJEN  JEDNOTIT , I KDYŽ SI  ALE  MYSLÍM, ŽE  STÁDO  MĚSTSKÝCH  STUDENTÍKŮ  VYKONALO   NA  TĚCH NEBOHÝCH  ROSTLINKÁCH  VÍCE   KATASTROFICKÝCH  ŠKOD  Z NEZNALOSTI. PAK JSEM   CHODILI ŘÍPU   I  SKLÍZET, OSEKÁVAT  CHRÁST  SRPEM(ZAS  VÍC  ŠKODY, NEŽ   UŽITKU!) A SHAZOVAT   BULVY  NA HROMADY. JÓ, EDOVEDE   SI PŘEDSTAVIT  TEN, KDO NIKDY   NIC  PODOBNÉHO NEZAŽIL, KOLI    LEGRACE  A  DOSLOVA  SR/ANDY  SE  PŘI TAKOVÝCH  AKCÍCH  DALO ZAŽÍT.  A  JAK  JEDINÁ  ŘÍPASKVĚLE  USPOKOJILA  VEŠKERÉ   ŽERTÉŘSKÉ  AMBICE  VŠECH STUDENTÍKŮ, PRÓFY"  GYMPLU  NEVYJÍMAJE. 

 A KOLIK LEGANDY   SE UŽILO SE UŽILO  PŘI  SKLIZNI  BRAMBOR,  SBÍRÁNÍ  ŠUTRŮ A  TAKY   PŘI  ABSOLVOVÁNÍ  VŠECH  POSTUPŮ PŘI  PĚSTOVÁNÍ  CHMELÍČKU... JÓ, KDE  JEN T  LOŇSKÉ   SNĚHY  JSOU? DNEŠNÍ  MLADÍ   VĚBEC  NEVĚDÍ, O ČEM ŽE  TO  VŮBEC  HOVOŘÍM A  PÍŠU. DNES  UŽ  SE DO  CUKROVARU  ANI  PIVOVARU  NA ŠKOLNÍ   EXKURZE  NECHODÍ, NEB   JIŽ  JSOU  OBA  VÝROBNÍ  ZÁVODY  NA  VYMŘENÍ A  HYGIENA  TO  MOC  NEMÁ  RÁDA.  ALE   KAŽDOROČNÍ  DVOJNÁSOBNÁ EXKURZE   DO  STARÉHO MOSTECKÉHO  PIVOVARU  BYLA  PŘÍLEŽITOSTÍ NEJEN  K  LEGRÁCKÁM, ALE  I  K    POŘÁDNÉMU  A  NEPLACENÉMU NAPITÍ   VŠECH   PÍVAPIJÁKŮ. PŘEJU  VŠEM KRÁSNÝ  VÍKEND A  MEDVÍDKOVI  I  VŠEM PETRŮM  TADY  OBZVLÁŠTĚ. A  DODATEČNĚ, MEDVÍDKU, TAKY  VŠE  NEJ  KE  VČEREJŠÍM NAROZKÁM.

Li 22.2.2008 11:28

Medvídek?

Medvídek měl narozeniny? Tak to spěchám s dodatečným přáním všeho nej ;-)VV;-)

Medvídek 22.2.2008 12:25

Re: Medvídek?

Neměl Lidko, to je omyl, až za měsíc.

tapuz 22.2.2008 12:00

Re: ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

Jó chmel. Tak takzvaně "na chmelu" jsem byla ve svých gympláckých letech několikrát a pak ještě jednou na začátku VŠ. To byla paráda, legrace se užila fůra, ale práce to nebyla nijak lehká. Nechtělo se mi stát u třídícího pásu, takže jsem vyzkoušela práci strhávače na valníku na chmelnici i zavěšovače stržených štoků do kombajnu a byla to tedy docela dřina. A bydlení v dřevotřískovém baráku na drátěnkové posteli, bílý kafe do ešusu a k tomu sladký loupák. Ale hlavně, že to bylo místo školy a že byla bžunda. A první chmel, který jsem absolvovala, byla ruční sklizeň, hezky sedět ve chmelnici na stoličce, táhnout si chmelový štok přes klín a pečlivě otrhávat šištičky do koše. Tak se kdysi sklízel ten nejlepší chmel, aby se šištičky v kombajnu nepoškodily. Dvakrát jsem byla i na jarním drátkování, to se na ještě prázdných chmelnicích navěšovaly na ty pevné konstrukce ručně dráty, po kterých se pak chmel plazil vzhůru. Ale to nebylo tak fajn, jako sklizeň.

A povídání o cukrovaru je moc pěkné, díky. Takové věci mě moc baví číst a ještě lépe jít se podívat. Bohužel se to u nás jaksi vytrácí, dovážet je jednodušší než vyrábět :-(.

alimo 22.2.2008 12:15

Re: Re: ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

Je vidět, že opravdu už hodně pamatuju:-D, protože ručně se kdysi- jaksi za mého mládí- sklízel VŠECHEN chmel, nejen te nejlepší. A nikdy nezapomenu na vyděšenej výraz mojí spolužačky na chmelový bridádě, když nás dopravili na chmelnici a ona pravila ." jak se tam nahoru dostanu?" Byla od Olomóca a chmel před tím nastojato nikdy neviděla.

A s tím vyráběním, vyvážením a dovážením cukru je to malinko jinak,on by se vyráběl i vyvážel, ále jendže...;-O;-€

tapuz 22.2.2008 13:10

Re: Re: Re: ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

No já vím, převládají tady jiné zájmy a ty tady chtějí udat svou produkci. Nejen v cukru, takhle tady skončil textil, ...

LENKA S 22.2.2008 12:16

MILÁ TAPU, KOLEM CHMELU A JINÝCH PLODIN JSEM SE NATANCOVALA JAKO STUDENTKA GYMPLU MOC A MOC. ONO TAKOVÉ DRÁTKOVÁNÍ, KTERÉ SE DĚLALO V PŘEDJAŘÍ,

NEBYLA  VŮBEC  LEHKÁ  PRÁCE ZEJMÉNA  PRO    NAŠI  VESMĚS HOLČIČÍ TŘÍDU  . TA  KTERÁ  NA  BRIGÁDĚ  URVALA   JEDNOHO ZE  ŠESTI  TŘÍDNÍCH  KLUKŮ, TA  SE  MĚLA  DOBŘE. OSTATNÍ  JSME  JEN TIŠE  ZÁVIDĚLI. ONO  TREFIT  SE  VÍC  JAK  TŘÍMETROVOU , I KDYŽ  HLINÍKOVOU, TYČÍ    A  ZAVĚSIT   NA  HORNÍ  VODÍCÍ  DRÁT  TEN HÁČEK  S  V PŘEDJARNÍCH PORYVECH  VĚTRU NEBYLA   VŮBEC ,LEGRACE. BOLELO  ZA  KRKEM,  ČASTO   BYLY  PLNÉ  OČI  REZI  PADAJÍCÍ Z  DRÁTŮ A  TAK   Y  ČASTO  ČLOVEK  DOSTAL  HÁČKEM PO  KEBULI.  ZAVÁDĚNÍ  ROSTLINEK  NEKDY V  KVĚTNU, BYLA  UŽ JEN LEGRACE A PRÁCE  LEHKÁ. A  O  RUČNÍM   ČESÁNÍ  CHMELE  VÍM TAKY  DOST. NE  ČESAČKU ANI NA  VALNÍK  JSEM V  DOBĚ  GYMPLU  NEMOHLA. NEBYLOMITEHDY  POTŘEBNÝCH 18. ZATO  ALE  PSINY  JSME  SI  NA  VŠECH  BRIGÁDÁCH  UŽILI MOŘE. A KANTOŘI  S NAŠÍ   TŘÍDOU  JEZDILI  NA  TY  AKCE  RÁDI. BYLA  S  NÁMI  PSINA, NIKAM DO  HOSPODY  JSME  NEUTÍKALI  A  K  ZÁBAVĚ  SE  VŽDY  NĚCO  NAŠLO. ZKRÁTKA  JE  DOCELA  PRO  DNEŠNÍ  MLADÉ  ŠKODA, ŽE  TOHLE  UŽ POZNAT  NEMOHOU. MY  TO MĚLI  TAKY  POVINNÉ  A  MÍSTO  ŠKOLY. O  TO  VĚTŠÍ  ALOTRIA  JSEMSME TAM VYVÁDĚLI. NIKDO SI  NETROUFAL  PRŘIJÍT  O   LEVNÉHO  PRACOVNÍKA  A POSLAT  NÁAS  DOMŮ NEŠLO. KRÁSNÉ  VZPOMÍNKY MÁM DOSUD.

tapuz 22.2.2008 13:22

Re: MILÁ TAPU, KOLEM CHMELU A JINÝCH PLODIN JSEM SE NATANCOVALA JAKO STUDENTKA GYMPLU MOC A MOC. ONO TAKOVÉ DRÁTKOVÁNÍ, KTERÉ SE DĚLALO V PŘEDJAŘÍ,

LENKO, NÁM NA TOM GYMPLU TAKY NEBYLO 18, ALE LIMIT PRO PRÁCI NA KOMBAJNU BYL MYSLÍM 16. ALE PROTOŽE JINÍ NAVĚŠOVAČI ANI STRHÁVAČI NEBYLI, DĚLALI JSME TO TAKY MY. MOŽNÁ TO BYL PRŮŠVIH, ALE ŽÁDNÁ KONTROLA TAM NIKDY NEBYLA A NIKOMU SE NAŠTĚSTÍ NIKDY NIC NESTALO.

A K TOMU DRÁTKOVÁNÍ - PAMATUJEŠ, JAK OD TOHO DRÁTU BYLY ŠPINAVÉ RUCE, ŠATY, ... BYL NAOLEJOVANÝ, ABY POMALEJI REZAVĚL. ZÁPOLENÍ S TYČÍ BYLO SVÍZELNÉ, ALE MY MĚLI VE TŘÍDĚ DOST KLUKŮ, TAKŽE KLUCI NAVĚŠOVALI A MY HOLKY JSME TAKOVÝM TÍM BODÁKEM ZAPICHOVALY DRÁT DO ZEMĚ. ZDÁNLIVĚ BRNKAČKA, ALE PO CELÉM DNI SI ČLOVĚK SAKRA UVĚDOMOVAL, KDE MÁ ZÁDA A TU "ZAPICHOVACÍ" NOHU.

MY JEZDILI TAKY MOC RÁDI. DOKONCE JSME SE VŽDYCKY KORPORATIVNĚ NABÍZELI, ŽE KDYBY JINÁ TŘÍDA NECHTĚLA, MY POJEDEME DOBROVOLNĚ. JEZDIL S NÁMI NÁŠ TŘÍDNÍ, MATIKÁŘ, TO BYL KANTOR JAK MÁ BÝT. PŘESTOŽE NEUPLATŇOVAL VE TŘÍDĚ ŽÁDNÝ TEROR, NIKDY NEMĚL S NIKÝM PROBLÉM. A I KDYŽ TO MŮŽE ZNÍT PODIVNĚ, MATIKU JSME MĚLI RÁDI. MÁM Z NÍ DOKONCE MATURITU, I KDYŽ JSEM SE PAK "ZVRHLA" NA HUMANITNÍ VĚDY.

LENKA S 22.2.2008 13:42

MILÁ TAPUZ, MY BYLI JEDNOLITÝ KOLEKTIV A NIKDO NECHTĚL TRHAT PARTU, TAKŽE NIKOMU NEVADILO, ŽE NAŠI DOZORUJÍCÍ KANTOŘI DODRŽOVALI STRIKNĚ PŘEDPISY.

TÉ  LEGRACE, CO  SE VŽDYCKY  ZAŽILO  A   VE  VYMÝŠLENÍ  RECESISTICKÝCH   KOUSKŮ A  LUMPAČIN JSME  BYLI   MISTŘI.  JE  ŠKODA  PRÁVĚ  PRO DNEŠNÍ   DOROSTENCE, ŽE  SE  VŮBEC  NEDOKÁŽOU  TAKHLE  SDRUŽIT    BEZ POMOCÍ  ALKOHOLU  A  DROG. NEŘÍKÁM, ŽE  JOU  TAKOVÍ  VŠICHNI, ALE  I  TEN  BOJ  O   VĚTŠÍ  KRAJÍC  JR  DNESKA   Z  CHOVÁNÍ   MLADÝCH LIDÍ  ZNÁT. MY MĚLI  DO ŽLABU  VYSOKO  SKORO  VŠICHNI A  STEJNĚ. ALE  POHODA    BYLA.DODNE S LÁSKOU VZPOMÍNÁME A  ŘEHTÁME  SE  NAD  ZÁŽITKY. A PAMATUJU  TAKY  DOBŘE,  JAK  BOLELO VŠECKO A JAK  SE  ČLOVĚK UŽ  TŘETÍ DEN  DRÁTKOVÁNÍ   ZCELA  INTUITIVNĚ  UHÝBAL  DRÁTŮM PŘI  POHYBU  PO CHMELNICI,  I  KDYŽ TAM JEŠTĚ  ŽÁDNÉ ZATÍM NEVISELY. DRÁTKOVÁNÍ  NEBYLA    ZROVNA  PRÁCE, NA  KTERÉ BY  SE DALO  ZBOHATNOUT, ALE  ASPOŇ NA  TU  STRAVU JSME  SI  VYDĚLALI.

Jakub S. 22.2.2008 12:22

Jo - BRIGÁDY A EXKURZE NEBYLY MARNÉ, OTŽ.

V PODSTATĚ JAKSI PROSPĚLY VŠEM STRANÁM, ŘEKL BYCH. PO VÍCE STRÁNKÁCH. ROZHODNĚ NEUŠKODILY. LECKOMU Z DNEŠNÍCH PŘEVAŽUJÍCÍCH BĚLORUČEK MLADINKÝCH NAMYŠLENÝCH BY SPADLA KORUNKA Z HLAVY, KDYBY MĚLY DENNĚ OD ÚSVITU SVÝMA BOŽSKÝMA RUČIČKAMA DĚLAT STÁLE STEJNÉ ÚKONY NEBO SE HRBIT NAD BLÁTIVÝM POLEM. VLASTNĚ TO BY BYLO NEPŘÍPUSTNÉ DEGRADOVÁNÍ DŮSTOJNOSTI, JÁ SEM ZAPOMĚL...

terra 22.2.2008 12:32

Re: Jo - BRIGÁDY A EXKURZE NEBYLY MARNÉ, OTŽ.

Nevím, Jakube, možná je to okolnostmi a prostředím, ale znám hodně běloruček mladinkých, které hodiny myjí nádobí, poletují s hadrem v KFC nebo házejí basy a krabice v hyper-super a nemají dojem, že by je to snižovalo. Je hezké vyjet na prázdniny někam na skály (třeba do Dolomit), koupit si kvalitní sportovní vybavení... nebo si zaplatit další kurs, který budu v budoucnu potřebovat... Samozřejmě, znám i ty druhé, ale na těch není nic poutavého. To jen tak mezi řečí...:-) 

Jakub S. 22.2.2008 12:41

No dyť já vím, že ne všici.

Taky sem to tak nemínil. Třeba moji potomci drabali kdykoliv jakkoliv tvrdě, to jo.

Ejška 22.2.2008 13:01

Re: Re: Jo - BRIGÁDY A EXKURZE NEBYLY MARNÉ, OTŽ.

Medvídek 22.2.2008 12:27

Re: ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

JSI HODNÁ LENI ALE NAROZENINY MÁM ZA MĚSÍC. MÁM JEN SVÁTEK HNED PO BLÁŽE.:-)

Velká kočka 22.2.2008 19:49

Re: ALIMO, DÍKY MOC ZA EXKURZI DO MÉHO MLÁDÍ.

No prosím a o to já jsem přišla a ani nevím jak jsem k tomu přišla. Moje sestra sklízela chmel a byla na chmelnici pečená vařená a já nic. Jednou jsem byla na jakémsi jednocení  čehosi s maminkou a jejím podnikem. Měla jsem vyzývavé řeči k vedoucímu brigády, který pochopitelně nic nedělal a jen nás buz.....(ajajaj, to tu nemohu napsat) a ten mě málem nechal zatknout. Jenom se občas podivuji co jsem všechno prožila a že jsem to přežila.

Jakub S. 22.2.2008 20:13

Nazdar!

To slovo, kterés tak kultivovaně vytečkovala, se stalo mezitím v podstatě docela mírnou součástí hovorové mluvy našeho lidu. Neb určité skutečnosti se nedaly výstižněji vyjádřit... jó - prožili a přežili jsme toho -

terra 22.2.2008 10:33

Jo cukrovar...

k tomu Modřanskému to nemám daleko (teď na jeho místě roste obytný komplex), a u bývalého cukrovaru ve Slavkově u Brna jsem trochu škodil:-). Ten cukrovar už je totiž bývalý dlouho a zbývala po něm ošklivá "nádrž na technologickou vodu", ve skutečnosti docela velký rybník. Tak z něj Slavkovští ten rybník udělali a myslím, že se docela povedl... Je mi moc líto, že tyhle klasické technologie mizí, cukrovary, drožďárny, lihovary...Jenže to PROČ je na opravdu dlouhou diskusi;-€ Lihovar a drožďárna v Hodolanech (Olomouc) - to byly taky perly... Líh se tam vyráběl z melasy a kupodivu, kvasinky neměly rády melasu třtinovou. Alimo, díky za vyprávění, je moc dobře, že se nezapomíná, protože bych se nerad dožil okamžiku, kdy lidé budou přesvědčeni, že kotlety rostou balené v supermarketu a mléko se vyrábí v mlékárně a rovnou balí do krabic. Jednoho takového jsem znal, co si to myslel už teď, ale - nic ve zlém - byl  z Detroitu...