27.5.2024 | Svátek má Valdemar


ROZCESTNÍK: Po stopách, které neodnesl čas - Krajinou barona Ringhoffera

18.4.2007

Na rohu Platnéřské ulice a Mariánského náměstí v Praze si otevřel dílnu na výrobu pivovarnických pánví a zařízení pro lihovary. Jeho syn Josef pak zřídil v obci Kamenici jižně od Prahy hamr, později převzal otcovu pražskou živnost, rozšířil výrobu o nové prostory a vytvořil tak podmínky pro svého potomka Františka, který přestěhoval mědikoveckou výrobu do Mariánské, dnešní Opletalovy ulice. Travel profi Ladův kraj 1

Mladý František Ringhoffer patřil k moderním a podnikavým mužům poloviny 19. století. Hodně cestoval, sbíral zkušenosti a nakonec vsadil na rozvoj železnice. V roce 1852 koupil na Smíchově pozemky a vybudoval zde základy pozdějších slavných Ringhofferových závodů, které byly po celém světě známé výrobou luxusních salonních železničních vozů. Jeho tři vnukové - František, Alfred a Hanuš pak přivedly Ringhofferovy závody až do podoby koncernu, do kterého byly včleněny i závody v Kopřivnici, Studénce a České Lípě.

Kromě prosperujícího strojírenského podniku však František Ringhoffer směroval svoje aktivity i na venkov, do kraje, který objevil již jeho otec - do okolí Kamenice, na Velkopopovicko a do Štiřína. Do míst, která si o mnoho let později oblíbil i rodák z Hrusic, malíř a spisovatel Josef Lada. Oba, jak baron Ringhoffer, tak Lada, proslavili svůj zamilovaný kraj po celém světě.

Jeden pohádkami a vyprávěním o chytrém a mluvícím kocouru Mikešovi a jeho čtyřnohých kamarádech, o dobrosrdečných hastrmanech a bubácích a v neposlední řadě i postavou dobrého vojáka Švejka. Druhý zase svými luxusními železničními vagóny, které si u firmy Ringhoffer objednávaly hlavy států z celého světa a po němž v Ladově kraji zůstalo několik významných památek. Mezi nimi i proslulý Velkopopovický pivovar a zámek ve Štiříně.

S regionem rozkládajícím se kolem města Říčany se pravidelně setkáváme na turistických veletrzích a výstavách pod značkou "Ladův kraj". A jako už poněkolikáté, i letos se v Ladově kraji můžeme sejít na první jarní akci, která je součástí slavnostního otevírání turistické sezony.

Zveme vás tedy na sobotu 21. dubna na železniční stanici v Mirošovicích, abychom se společně vydali pěšky nebo na kole po Naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera. 

Na dvaceti kilometrové trase nás čeká celkem deset zajímavých zastavení na místech, která se stala pevnou součástí území tvořícího takzvané "Spojené dominium" rodiny Ringhofferů. Rozsáhlé území sahající od Dolní Lomnice přes Velké Popovice, Štiřín a Kamenici až ke Kostelci u Křížků. V tomto kraji lesů, rybníků, luk a úhledných vesnic realizoval baron František Ringhoffer své hospodářské, společenské i kulturní záměry. Jeho podíl na spoluutváření krajiny se projevil nejen založením Velkopopovického pivovaru, rekonstrukcí zámku ve Štiříně, opravou cest a péčí o historické památky, ale i zájmem o lidské osudy a celkovou prosperitu regionu.

A co nás na Naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera čeká? Travel profi Ladův kraj 2

Z výchozího bodu v Mirošovicích, kde se seznámíme s rodinou Ringhofferů, nás cesta povede směrem k obci Dolní Lomnice, ke druhému zastavení. Zde se dozvíme celou řadu informací o Spojeném dominiu. Mnohé z nich se nám budou hodit i při hledání správných odpovědí na soutěžní otázky uveřejněné v propagační skládačce naučné stezky.

Podle mapky, která je také součástí skládačky, můžeme spolehlivě pokračovat krajinou barona Ringhoffera ke třetímu zastavení, k "Lesním studnám" u obce Habří. Kvalitu zdejších vydatných podzemních pramenů objevil František Ringhoffer ještě před založením Velkopopovického pivovaru. Vodu z Mariánské studánky v Kamenici si dokonce nechával posílat i do svého sídla na Smíchově. Později se deset lesních pramenů stalo zásobárnou nejkvalitnější vody pro výrobu skvělého Velkopopovického Kozla.

Spolu s tradičními recepturami, vynikajícím sladem a chmelem je zdejší voda jednou ze záruk prvotřídní chuti piva, které má pevné místo na domácím i zahraničních trzích. Za chvíli je společně ochutnáme. Hned další zastavení je totiž "pivovarské". Kromě exkurze do pivovaru si zde užijeme pohostinství restaurace U Velkopopovického kozla a dozvíme se mnoho z historie i současnosti tohoto populárního pivovaru. Pro malé i velké může být atraktivní i návštěva pivovarského maskota - bradatého kozla.

Po dobrém občerstvení přijde vhod výlet do přírody, do přírodního parku Velkopopovicko. Informační tabule na pátém zastavení nám představí flóru a faunu v okolí Mokřanského a Křivoveského potoka, jejichž toky se vinou mezi loukami a poli, protékají lesíky a místy se zařezávají až do sto metrů hlubokých údolí. Rytmicky se střídající vršky zarostlé kudrnatými lesíky, zelené louky, vesničky i samoty jsou zvláště na jaře neobyčejně kouzelné. Uvidíte, že po návštěvě těchto míst si zdejší kraj zamilujete.

A to nás ještě čeká zámek ve Štiříně. Kdysi, na počátku 15. století, zde stávala středověká tvrz, kterou vlastnili střídavě arcibiskupové a šlechtické rody. V době, kdy zde sídlil rod Salm-Reifferscheidů, došlo k přestavbě tvrze na jednopatrový, trojkřídlý zámek. V letech 1900 - 1905, už za Ringhofferů, získal zámek prakticky dnešní podobu. Od roku 1995, kdy patří ministerstvu zahraničí, byl znovu velmi citlivě a náročně zrekonstruován a dnes funguje jako exkluzivní hotel.

Ze zámeckého parku se stalo nádherné devítijamkové golfové hřiště, zázemí hráčům poskytuje "Dům ATIS", nachází se zde i restaurace, kde se určitě můžeme zastavit a občerstvit se, aniž bychom vyčerpali svoji peněženku. Na památku barona Ringhoffera zde byl také před dvěma lety vysazen a pamětní deskou opatřen vzácný keř - Kolkwitzie amabilis (kolkvicie krásná). Pokud se vám v krajině barona Ringhoffera a na zámku Štiřín zalíbí, můžete se sem vypravit i při dalších příležitostech, které tu najdete po celý rok. Travel profi Ladův kraj 3

Z noblesního štiřínského zámku se vydáme k sedmému zastavení, do obce Kamenice, kde už v roce 1890 založili Ringhofferové hamry. V bývalém mlýně, který přestavěli na mědikoveckou dílnu, se začala psát historie úspěchu Ringhofferů - podnikatelů.

Osmé zastavení na necelém sedmnáctém kilometru naučné stezky nás zavede k místu posledního odpočinku členů rodiny Ringhofferů. Na Zaječím vrchu nad Kamenicí stojí rodinná hrobka. Malý monument velkým mužům. Vzpomeneme zde nejen podnikatelských úspěchů a zdatnosti několika generací rodiny, ale i celé řady činů, díky nimž v roce 1873 získal František Ringhoffer od rakouského císaře Františka Josefa II. dědičný šlechtický titul baron.

A pak už nás bude čekat předposlední úsek cesty do Kostelce u Křížků. Do malebné vesnice, kde dodnes stojí rotunda s kostelem sv. Martina. Podle legendy ji nechal postavit biskup svatý Vojtěch na památku dohody o založení Břevnovského kláštera. Položení základního kamene rotundy se datuje rokem 993. Projdeme se kolem starobylých zdí, pohladíme jarním sluncem prohřátý kámen a možná se nám cestou do Kamenice - cíle stezky, promítne kratičký úryvek doby dávno minulé.

Tak jsme si prošli dvacet kilometrů Krajinou barona Ringhoffera, Ladovým krajem. Regionem, který je snadno dostupný všem Pražanům i turistům z Posázaví, od Berounky, z Kutnohorska a Kolínska. Na dosah jej mají i obyvatelé pražského Jižního Města, Uhříněvsi nebo Petrovic. Ale navštívit jej mohou samozřejmě turisté ze všech koutů naší republiky.

Budeme se tedy těšit na shledanou ráno 21. dubna 2007 v Mirošovicích a pak po celý den na naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera.

Foto: Eva Kršňáková, Dana Grossová

Další informace:

 

Svazek obcí Ladův kraj

Masarykovo nám. 83, Říčany

tel.: +420 323 618 142, 323 618 169

e-mail: dana.grossova@ricany.cz, www.laduv-kraj.cz

 

Informační centrum Říčany

Masarykovo nám. 83, 251 01 Říčany

tel.: +420 323 618 142, 323 618 169

e-mail: jitka.bahenska@ricany.cz, www.ricany.cz

 

Informační centrum Mnichovice

Masarykovo nám. 38, 251 64 Mnichovice

e-mail: infocentrum@mnichovice.cz

tel.: +420 323 640 113, www.mnichovice.cz

 

Informační centrum Hrusice

Hrusice čp. 142, 251 66 Senohraby

e-mail: ouhrusice@quick.cz

tel./fax: +420 323 655 326, www.obec-hrusice.cz

 

Vypracování ve spolupráci s TRAVEL profi - měsíčníkem pro cestovní ruch (www.travel-profi.cz)

Laco Kučera



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !