18.6.2024 | Svátek má Milan


SVĚT: Co se všechno semlelo

27.5.2024

Co se v posledních několika týdnech událo ve světě a možná se nedostalo do titulků. Kompletní zdroj informacÍ na konci článku.

(1) Co dokáže odvážný politik
Guardian
: Floridský guvernér podepsal návrh zákona, který zakazuje výstavbu větrných parků v pobřežních vodách a používání slova „klimatická změna“ ve státních dokumentech. Guvernér svůj podpis komentoval jako „návrat rozumu“, jeho oponenti jako „ztrátu kognitivních funkcí“.

Pozn. redakce: Svatý Antonín říkal před mnoha staletími: Blíží se čas, kdy se lidé zblázní, a když uvidí někoho, kdo není blázen, napadnou ho, že je blázen, protože není jako oni.

(2) Když stát přestane vyhazovat peníze oknem
Bloomberg
: Nový argentinský prezident Javier Milei začal po svém nástupu rušit ministerstva, vládní agentury a propouštět úředníky. Během několika měsíců se mu podařilo dostat rozpočet do plusu, snížit inflaci a argentinské peso zpevnilo za tři měsíce o 25 %, nejvíce ze všech měn.

Pozn. redakce: A to opravdu stačí? ptají se experti.

(3) Plán na deportace
Wall Street Journal
: Tým Donalda Trumpa připravuje detailní plány na bezprecedentní opatření na zastavení ilegální migrace včetně deportace až 20 milionů ilegálních migrantů.

Pozn. redakce: Žádná společnost nepřežije ilegální migraci v současném rozsahu. Lidé to vědí, a proto je migrace tématem voleb číslo jedna.

(4) Genderové překvapení
Nově publikovaná studie, která porovnávala různé způsoby terapie u genderově nejistých osob, zjistila, že osoby, které podstoupily chirurgickou změnu pohlaví, mají 12 krát vyšší pravděpodobnost rizika sebevraždy nebo sebepoškozování. Studie doporučuje zvýšenou psychiatrickou podporu po změně pohlaví.

Pozn. redakce: Studie zjistila to, co by správně odhadlo devět z deseti občanů bez studie a pěti let na vysoké škole. Autoři studie se ovšem ještě neodvážili doporučit to, co ví deset z deseti občanů. Bojí se totiž, že už by si nezapublikovali.

(5) Cimrmanovské sankce
BBC
: Podle mezinárodního měnového fondu poroste ruská ekonomika v roce 2024 výrazně více než ekonomika všech vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 včetně USA. Řada států sankce proti Rusku obchází.

Pozn. redakce: Když svět vyhlásí sankce v podstatě proti sobě samému, je to něco jako trestání Ruska poškozováním Evropy, doufaje, že Rusko toho z lítosti nechá. Navíc se na tom přiživí spousta prostředníků. Hrdě sponzorují pracující občané.

(6) Všechno jde, když se chce
Reuters
: Nastupující holandská vláda Geerta Wilderse oznámila, že zavede historicky nejpřísnější azylový režim včetně zpřísnění kontroly na hranicích. Evropské unii v krátké době předloží návrh, podle kterého by Holandsko nebylo vázáno nově schváleným evropským migračním paktem.

Pozn. redakce: Občané vyjádřili svoji vůli ve volbách a vláda podle toho jedná. Osvěžující. Historicky první text, který upozornil na to, že tak by to mělo být, napsali ve Skotsku v roce 1320.

(7) Penále pro soláry
Sydney Morning Herald
: Největší distributor energie na australském východním pobřeží bude nově penalizovat domácnosti, které budou do sítě dodávat energii v poledních hodinách. Produkce solárních panelů je v průběhu dne příliš vysoká a neúnosně zatěžuje síť, jejíž posílení by si vyžádalo velké investice.

Pozn. redakce: Svobodná diskuze je jeden ze dvou mechanismů na korekci chyb. Druhý zde. Proto kapitalismu zvítězil. Nikdo se nemohl mýlit příliš dlouho. Přestali věšet Galilea. Když ideologové zakáží diskuzi, budou chyby větší a společnost je bude dělat výrazně déle.

(8) Amerika tlačí proti WHO
Všichni republikánští senátoři napsali dopis prezidentu Bidenovi, ve kterém požadují, aby USA nepodepisovaly dohodu, která by dávala mezinárodní zdravotnické organizaci WHO dosud nevídaná práva nařizovat státům, jak se chovat během pandemie. „Selhání WHO během pandemie Covid-19 bylo tak masivní jako předvídatelné“, píše se v dopise.

Pozn. redakce: Německý politik Horst Seehofer kdysi řekl, že rozhodují ti, co nejsou voleni, a ti, co voleni jsou, nemají o čem rozhodovat. Pro českou vládu ideální. Každý ví, že tvrzení já bych rád, to víte, ale ti nahoře, je snem každého manažera.

(9) Delší zpráva o Joe Bidenovi
V únoru zveřejnila vládní komise výsledky vyšetřování Joe Bidena v kauze uchovávání tajných dokumentů. Komise nedoporučila jeho trestní stíhání, neboť by se „obtížně prokazoval jeho mentální stav svévole“. Doslovný přepis kompletního výslechu Joe Bidena je veřejně dostupný. Více zde.

Senát si následně vyžádal audio nahrávky výslechu. Ministr spravedlnost je odmítl vydat a čelí za to potenciálnímu postihu od zákonodárců. V tomto týdnu proběhla na půdě amerického Senátu zajímavá diskuze, během níž se diskutující snažili najít odpověď na otázku, proč nechce Bílý dům zveřejnit audio nahrávku rozhovoru, jehož doslovný přepis je již měsíce přístupný široké veřejnosti.

Pozn. redakce: Nejpravděpodobnější důvod je fakt, že to audio je asi opravdový nářez.

Zdroje:

(1) Florida

(2) Argentina

(3) Deportace

(4) Studie

(5) Sankce

(6) Holandsko

(7) Soláry

(8) WHO

(9) Joe Biden a Diskuze

Poskytl serverr Sýr zdarma