18.6.2024 | Svátek má Milan


Danuše mimo hru, jak to teď vypadá

25.5.2024

Jsou i dobré zprávy a k nim patří i zjištění, že snad už opravdu nehrozí nominace Danuše Nerudové na post české eurokomisařky. Důkladnou rešerši k tomu přinesly Novinky a je to příjemné čtení. Šance paní Nerudové silně slábly už dříve důsledkem rozkolu dvou rivalů v soutěži o eurohujera těchto voleb, Pirátů a STAN (připomenu, že údajný příslib práva na nominace dostala při původních jednání pětikolky právě koalice těchto dvou subjektů; ti se rozkmotřili poté, co STAN partnerům podtrhl koberec pod nohama důvtipným organizováním kroužkování při volbách). Ale to by nebylo rozhodující.

Ono se totiž ukázalo, že pozice v Bruselu nemá být jen odměna za věrné služby (jako bývají posty velvyslanců). Že a) na Bruselu hodně záleží, b) jsou lidé z Česka, kteří se tam dovedli prosadit. I málo pozorní čtenáři politického zpravodajství si museli všimnout, že Alexandr Vondra se hodně zasloužil o to, aby padla ochromující verze normy Euro 7. Najednou se objevil pojem vlivnost. Trojkoalice Spolu tohoto pojmu hodně využívá, Vondra se svou vlivností ohání jako kyjem, Niedermayer též připomíná, že je vlivný (bohužel se podílel na ovlivňování evropské politiky směrem k záhubě). Dita Charanzová byla serverem Politico zařazena na 16. místo v žebříčku nejvlivnějších žen (dostala se do Bruselu za ANO, ale s Babišem se rozešla, jako většina ze schopných a chytrých lidí, kteří se s ním spojili) a na 12. místě se ocitla Věra Jourová, eurokomisařka pro trestání Maďarska a Polska (v době před volbami). Jourová taky ex- ANO, platí totéž co o Charanzové.

Takže znovu, zrodila se nevídaná kompetence, totiž vlivnost, což předpokládá politickou schopnost komunikovat, hledat spojenectví, zaujmout partnery a volit agendu, která má konkrétní smysl.

Jakmile jsou ve hře taková kritéria, Danuše Nerudová nemá šanci se svým dosud jediným významným počinem na politické scéně, prohrou v prezidentské volbě.

Pojem kompetence se ale zdaleka netýká jen kandidáta na post eurokomisaře. Každý z jednadvaceti českých poslanců má šanci se osvědčit. Někomu se to podařilo, většina z nich byla jen do počtu. Pojem kompetence by měli vzít v úvahu i voliči. Myslím na to, třeba když vidím u silnice billboardy, na kterých pan Rajchl slibuje, že zruší Green Deal. Slibuje to v době, kdy proti Green Dealu brojí i Ursula von der Leyen, ale i kdyby toho nebylo… co si tento politický Hurvínek představuje? Čím zruší Green Deal? S kým se spojí, jak zrušení Green Dealu zařídí? Jaký má a chce mít vliv a hlavně – jaký může mít vliv?

To jsme se ale v úvahách dostali příliš daleko. Vláda Petra Fialy je nepochybně úspěšná na mezinárodním poli. Bylo by dobré to nepokazit a nominovat na post eurokomisaře někoho, kdo bude v Bruselu co platný. Ať se to komu líbí nebo nelíbí, v Bruselu se schvalují i takové věci, jestli máte mít před hajzlem předsíň nebo ne.

Aston Ondřej Neff