18.5.2024 | Svátek má Nataša


ROZCESTNÍK: O vodách gotických

29.10.2007

Najdete ji, pokud cestou po hlavní trase spojující Plzeň a Karlovy Vary odbočíte v obci Bezvěrov doprava a pojedete pak ještě asi 5 km. Vlastní tvrz na vyvýšeném ostrohu nemůžete přehlédnout. Je to dvoukřídlá budova, jejíž opěrné pilíře prozrazují pozdně gotický původ, stejně jako citlivě rekonstruovaný hrázděný štít. Terra - vodní tvrz Vlkošov 1

V současné době je tvrz spolu s okolními pozemky v soukromém vlastnictví a není přístupná - slouží jako obydlí lidem, kteří se jí ujali a dobrou desítku let (o penězích nemluvě) věnovali jejímu oživení. Na přilehlých pozemcích se pasou krávy a na březích obnoveného rybníka pomalu rostou nové stromy. Krajina působí čistě a mírně. Čas se tu zastavil.

Statek ve Vlkošově v roce 1437 získali bratři Racek a Příbram z Račína. Jejich rod tu "seděl" skoro dvě století a za jejich působení byla také postavena dodnes existující tvrz. Historie Račínů by nejspíš pokračovala - nebýt toho, že poslední z jejich rodu stál v povstání českých stavů na té z mocenského hlediska nesprávné straně. Tvrz a panství byly nejdříve poničeny Mansfeldovým vojskem a po porážce stavů konfiskovány.

Vlkošov i s tvrzí získal Jiřík Kokořovec z Kokořova, kterému nezbylo, než tvrz opravit a obnovit a snažit se panství pozvednout i hospodářsky. Z té doby pocházejí pískovcová ostění oken a dveří, a některé dochované dřevěné prvky, především části krovu. Že to za třicetileté války neměl - ač loajální katolík - vůbec jednoduché, je nasnadě. Netrvalo totiž moc dlouho a ve válečné vřavě přestalo být rozhodující, na které straně stojíte. Podstatné bylo přežít…

Vlkošovu se to podařilo, ale nároky na pohodlné bydlení vyšších stavů se přece jen změnily a těžko se slučovaly s prostorami bytelné gotické stavby. Tvrz sloužila vrchnostenským úředníkům a od roku 1788 byla používána jako sýpka. Ve století dvacátém skončila už jako značně poničená v majetku státního statku, hospodařícího "v podhradí".

Barvitou historií stavby utrpěly především interiéry, protože pro místnosti s kazetovými stropy a nástěnnými malbami byla dlouhodobá přítomnost obilí a slámy dost zničující. Když jsem tvrz navštívil poprvé, stál uprostřed rytířského sálu fukar a v renesančních ostěních se kývala polorozpadlá vysklená okna.

Ještě něco však vzalo v průběhu staletí za své - a to byl také důvod, proč jsem se na vlkošovské tvrzi jednoho prosluněného podzimního dne ocitl já. Byl to velmi zajímavý systém, jakým byla z tvrze, stojící vyvýšeně nad otevřenou krajinou, učiněna tvrz vodní. Jediné, co jste přehlédnout nemohli, byl potok, obtékající tvrz. Při bližším pohledu se snadno dala zjistit i poloha a rozměry dvojitého vodního příkopu obklopujícího podsaditou stavbu.

K hlavní bráně přes něj vedl můstek, v té době spíše jakási provizorní lávka, protože původní (zřejmě padací) se dávno rozpadl a ani oblouk jeho barokního následovníka se konce 20. století nedočkal. Ale nevelký potok přece nemohl stačit na rychlé naplnění takového systému… Odpověď se skrývala o pár set metrů dál za tvrzí. Dávno vypuštěný rybník.

Terra - vodní tvrz Vlkošov 2Zachycoval vodu z potoka a v klidných časech v něm jistě bylo dost ryb pro potřeby domácích a možná i přespolních. V případě ohrožení tvrze pak sloužil jako rychlý zdroj vody, protože strouha pod stavidlem ústila do příkopů a jejich naplnění nemuselo trvat nijak dlouho. Když nebezpečí pominulo, dala se voda soustavou dalších několika stavidel postupně vypustit do téhož potoka v místech, kde protékal pod tvrzí, a rybník se znovu mohl několik týdnů napouštět.

Naprosto jednoduchý a ve své době jistě velmi účinný systém, jehož jedinou "pohonnou jednotkou" byla gravitace. Dotaz majitele, který se v té době za pomoci státních fondů (tvrz je poměrně významná kulturní památka) pouštěl do rekonstrukce budovy, byl prostý: bylo by možné celý unikátní vodní systém, složený z rybníka, potoka, strouhy a dvou příkopů, obnovit? A mohl by stát na tuto obnovu přispět? V obou případech byla odpověď kladná. A začalo se projektovat, schvalovat a žádat…

Srdcem celého jedinečného obranného systému byl právě rybník. I když se jedná o dílo lidských rukou, je to v zemi, kde vlastně nejsou (až na pár ledovcových výjimek) žádná jezera, významný prvek v krajině a může mít mnoho funkcí. Od prostého zachycování vody (ochrana před místními povodněmi zvláště po přívalových deštích), přes vytvoření stanovišť pro velké množství druhů rostlin a živočichů až po chov ryb. Je však třeba říci, že navzdory rozšířenému názoru, že rybník slouží především rybářům, mnoho českých rybníků nebylo vybudováno především kvůli rybám.

Z technického hlediska mohou být rybníky buď průtočné, nebo obtočné. Trochu zjednodušeně řečeno, vzniknou ty průtočné přímo přehrazením toku ve vhodném, obvykle zúženém místě. Bývají hluboké, s chladnou vodou u dna, ryby z nich "odplavou" dále po toku a často je jejich hladina i zastíněná, pokud leží v hlouběji zaříznutém údolí.

Byl to vůbec první způsob, jak vybudovat rybník - říkalo se jim "stavy", protože vodu stavěly, a nejčastěji je dodnes najdeme u starých mlýnů, pil a hamrů (však se nejeden jmenuje Hamerský). Další jsou v lesích, kde sloužily jako svého druhu "protipovodňové a požární nádrže" a současně odvodňovaly výše ležící pozemky, které se tak daly snadněji obhospodařovat. 

Do obtočného rybníka je voda z toku odváděna strouhou, naplňuje rybník a pod výpustním zařízením (požerákem, stavidlem) se zase strouhou do téhož toku vrací. Umění stavby těchto rybníků přinesl do Čech řád Německých rytířů. Byly budovány jako mělké a často rozsáhlé vodní plochy v místech původních bažin a blat (jižní Čechy, podkrušnohoří), mimořádně vhodné pro chov ryb. Rybník u Vlkošova patří k tomuto typu obtočných rybníků, jeho výjimečnost však spočívá ve spojení s opevňovacím systémem tvrze. A i když tento prvotní účel ztratil postupně účinnost i smysl, obnova rybníka by do krajiny vrátila všechny další jeho funkce.

Biologická rozmanitost ekosystémů v rybniční kotlině bývá vysoká, mimo jiné i proto, že se nacházejí na rozhraní dvou odlišných prostředí (voda-pevná zem), a umožňují život nejen organismům vodním a terestrickým, ale i zcela specifickým druhům, které potřebují pro svůj zdárný vývoj přecházet z jednoho do druhého (např. obojživelníci). Dobře navržený rybník by byl bez nesnází schopen ztlumit případnou povodňovou vlnu vyvolanou lokálními přívalovými dešti.

To proto, že každý rybník má "normální" a "maximální" hladinu danou projektem, rozdíl mezi nimi pak tvoří retenční schopnost rybníka, a ta bývá i u malých nádrží překvapivá. V případě Vlkošova by mohly vypomoci ještě oba příkopy. A v neposlední řadě je rybník výrazným prvkem krajinářským - a krásy není v naší zabydlené a intenzivně využívané české krajině nikdy dost. Navíc jí rybníky prostě sluší, ale to už není argument, se kterým byste mohli uspět u výběrového řízení… Terra - vodní tvrz Vlkošov 3

Příprava projektu včetně jeho zařazení do státního programu (a tedy získání příspěvku, bez kterého by majitel patrně svůj sen o obnovené vodní tvrzi nebyl schopen realizovat) trvala se všemi jednáními dva roky. Vlastní obnova rybníka pak další tři. Tvrz mezitím dostala novou střechu, okna a další dřevěné prvky, nad pahorkem se znovu rýsuje hrázděný štít, a s celkovým vyzněním jsou spokojeni nejen památkáři, ale snad ani Racek s Příbramem by nemohli nic namítat.

Další části vodního systému tvrze obnovuje majitel postupně a za své dalších několik let - naštěstí se jeho hospodářství daří. Záchranný průzkum v příkopech tvrze uvádí střídavě do stavu nepříčetnosti památkáře a majitele, protože se často nepovede sladit vykopávky archeologické s těmi stavebními. Rybník se postupně zapojuje do okolní krajiny. Chvíli potrvá, než to tu bude vypadat, jako by ho vlastně nikdy nevypustili a středem dna nepoložili vodovod… Chvíli dlouhou deset, možná dvacet let. Pro přírodu zanedbatelný záchvěv času. Ale pro člověka? Do takové práce se nepouští s vidinou okamžitého prospěchu. A to, co v krajině vytvoří, nikdy neslouží jen jemu.

Proto pokládám podíl veřejných prostředků v péči soukromých investorů o krajinu za potřebný a spravedlivý. A proto kdybych měl deset hlav a na nich deset klobouků - před těmi, kdo se podobným záměrům upíší svým časem, prací i penězi, smeknu všechny.

(Pozn.: na snímcích je stav z roku 2005)

Terra



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !