28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


ROZCESTNÍK: Historický den v Košicích

11.5.2009

Nakládka připomíná skládání puzzle- v nákladovém prostoru je třeba využít každý centimetr, zbytek se nacpe dozadu, kde na zadních pěti sedadlech jsou vyrovnané batohy až do stropu a ulička je plná stanových tyčí. Jezdíváme pravidelně s jednou společností, která už ví, oč jde a přiděluje nám méně nervózní řidiče (ti labilnější s námi jeli jen jednou). Matylda - bitva v Košicích 1

Cesta trvala skoro devět hodin, takže jsme vystoupili značně ztuhlí, ale rychle jsme to rozhýbali, protože ani ne za hodinu jsme měli mít postavený tábor, uklizené věci, oblečené kostýmy a museli jsme odejít na průvod. Průvod obkroužil střed města, slovenský velitel hlasitě oznámil, co se bude konat a kde a vrátili jsme se zpátky do tábora.

Propagace obvykle bývá nejslabší stránkou podobných akcí. Kdo z vás ví, že se v Praze kolem 15. září už několik let koná velká rekonstrukce bitvy na Bílé hoře? Plakáty jsme v Košicích viděla, ale přehršle jich nebyly.

K večeři si chlapci naštěstí jen mazali chleba povidly nebo sádlem s cibulí, protože na vaření nebyl čas.

Večerní posezení kolem ohně nebo stolu bývá spojeno se zpěvem zábavou a hodokvasem. Podmínkou je, aby ráno byli všichni funkční. Spíme ve stanech - jsou z bílé stanoviny a vydrží hodně - loni jsme to otestovali v pořádné bouřce s vichřicí. Nemají podlážku, ale zatím nám to nijak nevadilo. Mohu porovnat s běžným turistickým stanem - ten historický mám radši.

Je sice těžší a dřevěné tyčky rozhodně nejsou lehké, o kovaných kolících ani nemluvě, ale postavím se v něm a místa je tu rozhodně víc. Obvykle si můžeme dát do stanů slámu, což dobře izoluje odspoda, na to igelit, karimatku a spacák, ale já z toho strašně prskám. Osvědčila se ovčí kožešina položená na karimatce pod zády - komfort je hned lepší.

Na fotkách je vidět, že si vozíme korbele, a to keramické nebo cínové. My máme cínové, mají delší životnost - keramických jsem rozbila hodně. Jen se do těch cínových nedá nalít nic horkého, protože to má kovovou pachuť, a tak vozím ještě hrnek. A proč korbel?

Musíme si s sebou vozit pití - bečky s pivem a limonádou. Pořadatelé to obvykle nejsou schopni zajistit, leda ve stáncích okolo tábora, a to bychom se zase my nedoplatili. Co nám vlastně pořadatelé zajistí?

Matylda - bitva v Košicích 2Přístup k pitné vodě, chemické toalety, dřevo na oheň, slámu a přípojku k 220V právě kvůli bečkám. No, zrovna letos jim to nevyšlo - přípojka byla až v sobotu v poledne. Vozíváme pumpu, ale teplá limonáda na rozpálené louce žízeň nezažene, a proto vozíme chladící zařízení.

Ráno vstanou markytánky dřív, udělají pomazánku, nakrájí chleby a ti chlapi, co nemohou dospat, rozdělají oheň, aby si každý mohl nabrat z kotle vařící vodu na kávu nebo čaj. Dopoledne obvykle probíhá výcvik jednotek - jednak je třeba, aby si chlapci zopakovali pohyb v útvaru a střelbu, jednak aby kolemjdoucí měli na co koukat.

K obědu jsme vařili fazole se sušenými švestkami a opečeným uzeným masem - chlapci si to pochvalovali. Chtěli jsme vařit víceméně dobové recepty. Fazole se namočily den předem, aby se daly uvařit v kotli nad ohněm. Namočit dopředu se musely i kroupy na večerní polévku. K té byly v plánu jáhlové placky s česnekem a osmaženou cibulkou.

Výrobu polévky jsem měla v podstatě na povel, ale smažení placek už probíhalo beze mne. Byla jsem odeslána pryč, protože díky všudypřítomnému kouři z ohniště jsem vypadala jako angorský králík s ošklivou oční chorobou.

Odpoledne proběhla generálka bitvy a další pochod městem. Hlavní program byl, ostatně jako vždy, večer - hlavní bitva už i s pyrotechnickými efekty, t.j. požáry, dělostřelbou, tu a tam granáty....

Bitvu všichni přežili, a tak jsme mohli jít opět na průvod. Většinou všichni vyfasují pochodně, ale tady je dostaly jen markytánky, takže efekt byl mnohem menší. Na hlavním náměstí byly velitelům jednotek uděleny medaile a mohli jsme se vrátit do tábora.

Sobotní noc už bývá méně bouřlivá, protože všichni jsou už unavení. V Košicích navíc u tábořiště, které je v městském parku, prý bydlí nějaký místní milionář, co si rád stěžuje. V páteční noci nás policie kontrolovala a napomínala snad co půl hodiny a v sobotu už stála na rohu celý večer.

V neděli ráno po snídani jsme zahasili ohně, všechno zase sbalili, rozebrali a puzzlovou metodou naskládali do autobusu. Po devíti hodinách jsme byli v Brně. Tam jsem zjistila, že děti vyjedly babičce i to, co měla v koutech spíže a Borůvka jí rozkousala a roztahala po ložnici několik sazenic rajčat i s hlínou.

Pár dní budu prát plátěné části kostýmů (moje sukně, spodnice, zástěra, čepec, košile nás obou) a vlněné kabátky a kalhoty vyčuchají na balkóně. Věřte, že po impregnaci kouřem z ohně a ze střelného prachu o ně moli ani nezavadí...

Další fotky najdete tady a taky zde:) 

Matylda