7.5.2024 | Svátek má Stanislav


ROZCESTNÍK: Handicaped

13.3.2007

Bezbariérové přístupy tu jsou normou i v odlehlých místech v buši. A to nejen pro vozíčkáře, ale i pro ty co hůře vidí a nebo vidí jen tmu, či neslyší. Televize má pro neslyšící skryté titulky, které si tito mohou na přijímači nastavit. Světelné křižovatky a přechody mají i zvukové signály. Švehla - Austrálie - silniční vlak 1 

Řidiči jsou zde tak dalece vycepovaní, že chodec tu má VŽDY přednost, i když třeba vleze do vozovky kde by neměl co dělat. A nejen chodec, ale i zvíře. Ať už domácí a nebo divoké. Stovky mrtvých klokanů na silnicích na zdejším outbacku je ale jiná kapitola. Tito jsou oběti šera, buď večer a nebo ráno, když jdou na pastvu a připletou se do cesty uhánějícímu silničnímu vlaku, jinak tahači a třem valníkům o celkové délce přes 50 metrů a celkové hmotnosti kolem 200 tun.

Tato monstra jedou rychlostí 100 - 120 km/hod a jejich brzdná dráha do úplného zastavení je 1,5 km i přes to, že brzdí všemi sty a nebo více koly. Proto mají na tahačích bytelné bullbars, tedy ochrané rámy, které zbloudilou zvěř zachytí. A nejde jen o klokany ale i krávy, ovce, buvoly a podobně. Tato monstra mohou jezdit jen na silnicích na outbacku, do větších měst nesmí.

Pro vozíčkáře tu není problém jak na křižovatkách, kde jsou v úrovni chodníku šikmé rampy a nikoliv schodky, či vysoké obrubníky, tak při nastupování a nebo vlastně najíždění do vlaků, autobusů a nebo taxi. Těch posledních je pro vozíčkáře zařízeno jen asi 25 %.

Za posledních 20 let se tu rozmohly i jiné elektrické vozíčky, jakási pojízdná křesílka pro ty co se již těžko hýbou a s jejichž chozením to už moc slavné není. S kamarády těmto samohybům říkáme Ferrari, protože převážná většina je barvy rudé. Už si vybíráme které si za pár let pořídíme. Je z čeho vybírat, značek a modelů jako u automobilů. Zrovna tak s cenami. 

Prostě je tu postaráno o každý vkus, potřebu a kapsu. A opět tu je postaráno nejen o lidi, ale i o jejich zvířecí miláčky. Prodávají se tu také "pet strollers", tedy kočárky pro zvířátka. Jsou určeny jak pro nemocná na přepravu k veterináři, tak i pro stará a nemohoucí. Jsou vybaveny i sklopnou stříškou poskytující stín a nebo chránící proti dešti a také sítí proti mouchám a komárům.

Takže za pár let nebudeme s Ferdou chodit na procházky do buše, ale já si koupím elektrické Ferrari, do něj zaháknu "pet stroller" do kterého Ferdu posadím a hurá na vyjížďku po okolí. Stejně to tu je všude buš, tak co.

 

Švehla - Austrálie - silniční vlak 2

 

Švehla - Austrálie - silniční vlak 3

 

Švehla - Austrálie - vozík pro pejska

Georgie Švehla



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !