11.12.2019 | Svátek má Dana


PTÁCI: Ne tak Robinek!

13.9.2006 0:46

Po dramatickém úbytku vrabců jsou asi největšími rváči sýkory koňadry. Dokáží v houfu zahnat i strakapouda. Miláčci jsou naopak modřinky, ale také jsem tuhle jednu viděla jak naježila "číro" a rozhořčeně zapištěla daleko většího brhlíka. Robinek pěnkavák

Brhlíci jsou kapitola sama pro sebe. V rodinném akordu dokáží blokovat krmítko až do dokonalého vygruntování. Seděj, futrujou, už jsou celá rodina vypasený jak slepice. Strakapoud chodí na zásoby zase jim a za ním v těsném závěsu postupuje sedmihlásek.

Dojemná je sýkorka mlynařík, černobílý stvořeníčko s dlouhatánským ocáskem a tělíčkem velikosti pětikoruny. Skromňoučce číhají na smrčku, aby se v prodlevě mezi dvěma brhlíky neohroženě vřítily pro oříšek. Téměř k tragedii došlo, když mlynařík natrefila na celistvě vyloupnuté jádro.

Nadšeně do něj zaťala zobáček, vznesla se a chvíli na místě mávala křidýlkama jako vážka, aby nabrala balanc. Pak jí ale ořech převážil a sýkorka se jako kamikadze řítila střemhlav k zemi. Těsně nad záhonem zděšeně zapištěla a kořist v sebezáchově upustila. Zatímco se na nejbližším smrčku z tohoto dramatického zážitku otřepávala, přilít kdo (?) brhlík (!) a co udělal? Prostě boj o zrno je boj o zrno.

Robinek je pěnkavka. Robinek také pozorně sleduje stav a přísun menáže. Ovšem Robin přiletí na pařízek, je-li tento zrovna ptactvaprostý, zkontroluje kolik toho tam dali, pak zakloní hlavičku a zapěje: Semííínkááááá, jsou tu semíínkááá, hóóódně semínek, pojďte sem, pojďte sem, dáávajíí tu semííínka! Samozřejmě přiletí brhlík a srazí ho s pařezu.

Robinkovi to ale nevadí. Poskakuje pod pařízkem, hledá ve vyloupanejch šlupkách a čiřiká. Občas mám záchvat, zaženu brhlí rodinu a sypu Robinkovi. Ale Robinek si zobne dvakrát třikrát a zase zakloní hlavičku, hrdýlko se mu třepetá, očíčka přivřený a z celého srdce oznamuje:

Tady je dááávaj, sem pojďte, semííínkááá, čiřik, čiřik. Někdy mi připadá že Robinek je ducha mdlého, ale spíš ne. Až jednou přiletí k Duhovému mostu, možná tam na něj bude čekat sám František z Asissi, patron všech zvířat a zpěvných ptáčků. A když nebude mít sv. František zrovna čas, tak tam bude určitě někde postávat Axel Munthe.

Alena Bytomská


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!