28.5.2020 | Svátek má Vilém


PSI: Jak pomoci?

24.11.2009

Ve stáji, kde mám ustájeného koně je "erární" bernský salašník. Odhadem mu budou tak dva tři roky, je milý a nekonfliktní, naopak - bohužel asi z nedostatku lidské pozornosti, kterou tohle plemeno obzvláště vyhledává - je ke známým lidem velmi přítulný. Jídla, vody i pohybu má dostatek, je na volno - i když sám mimo pozemky statku nikdy nejde - ale nikdo není vyloženě jeho pán, který by o něj pravidelně pečoval.

Bylo jaro, když jsme se sem s koňmi přistěhovali a psík zrovna přelínával - tedy, jelikož ho nikdy nečesal, vypadal jako koule plsti. Začala jsem ho pravidelně kartáčovat a pes vypadal chvíli i relativně k světu, i když pokaždé tak na pět minut :o), než se zase uložil do slámy či pilin. No a jsme u jádra pudla. Jak se pořád válí v "bordelu" má dost špinavý kožich. Já se tam vyskytuji o víkendech a nikdo jiný fakt nemá čas...

Úplně slyším, že by přece stačilo vykoupat JENŽE - pejsek si asi prožil nějaké trauma a vykoupat se prostě nedá. Když uvidí vodítko, začne vrčet - evidentně z panického strachu - a klidně by kousl. Může u vás sedět a mlátit blaženě ocasem do sousedova kolena, ale jakmile mu vodítko jen ukážete, přikrčí se, vrčí, cení zuby, utíká... No a když vedle něj pustíte hadici s vodou, odchází. Mokrou houbou, vodou z lahve... nedá se.

Na podzim se mu začaly dělat boláky, mokvavá kůže, krvavo-humusný sekret, pes si to samozřejmě líže a kouše, vypadají chlupy... občas se nám v nestřežené chvíli podařilo postižená místa zastříkat dezinfekcí. Po čase se místo zahojí, ale mezitím vzniknou další. Pejsek je stále stejné nálady, ale evidentně ho to svědí - no aby ne, pořád na sobě slámu, piliny, umýt se nedá... ach jo.

Místní říkali, že to má pokaždé na podzim a že se mu to samo zahojí, ale už je to kolik týdnů a pořád je to stejné. Veterinář tam prý LONI byl, zjistil, že pes je problémový a zase odjel, tedy po té co prý doporučil polít psa Novikovem. To jedna paní udělala a od té doby se k ní pes pro jistotu nepřiblíží...

Tak si říkám, co s tím. Nemůžu se na to dívat, i toho veta bych zaplatila, ale v oblasti (Česká Lípa-Doksy) žádného dobrého a spolehlivého psího neznám a s neznámým/ koňským riskovat nechci. Pes není můj, tak nevím, zda by to byl problém, kdyby náhodou při ošetření veta nechtěně kousl... Nešlo by třeba začít alespoň odčervením? - ale zas jak abych psovi ještě víc neublížila, nebyl odčervený více než rok a v tomhle prostředí v sobě může mít leccos...

Není to vyloženě na to nechat psa odvést do útulku. Nikdo mu neubližuje, často pohladí, dává jíst i pít. Bohužel ale nikdo ze stálých zaměstnanců (2) nemá při starosti o všechny koně (i se stády cca 70 !!!) čas na kurýrování traumatizovaných 50 kil chlupů. Já se toho ráda ujmu - jakmile bude zdravý, bude vše v pořádku - ale nechci být zbrklá a napáchat víc škody, než užitku.

Budu ráda za každou radu od zkušených "psích" lidí, děkuju

SaNaa


Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?