28.9.2020 | Den české státnosti


PŘÍRODA: Jinonická záchranná stanice a moje hlášení

23.3.2007

Paní Přibylovou jsem musela prozvonit telefonem, protože vrata byla zamčená a zvonek neexistuje. Přišla mi otevřít přesně žena, jakou jsem si představovala: nedbající zevnějšku, ale zarputilá znalkyně zvířat. Moc se mi hned zalíbila. Vzala mě dovnitř do dřevěné a pěkně prosvětlené velké boudy s rozpálenými kamny. Plné voliér s papoušky, králíky, morčaty a jakýmsi cizokrajným zvířátkem, pro mne křížencem veverky a myši. Název mi řekla, ale moje hlava děravá, roztěkaná přítomností zakázaných dětí tento název neudržela. ZS Jinonice čápi

Když jsem jí nastolila, co bych od ní potřebovala vědět, musela jsem jí slíbit, že můj článek nevyzní v neprospěch pana primátora Béma. Prý jen díky němu ještě existují. Jezdí tam na časté návštěvy. Jezdil už dřív, v době, kdy se stanice nalézala na vzdálenějším místě, které mělo vodu velmi daleko a on velmi pomáhal. Zařídil např. na několik let cisternu na vodu, kterou do té doby paní vozila na dvoukoláku z 500 m vzdáleného místa, později snad měli na toto alespoň auto. Nyní to s vodou vypadá tak, že je přivedena na pozemek, ústí za plotem. Také tam je i vrtaná studna. Bohužel paní P. není schopná se pro ni sama do šachty dostat, tak její zaměstnanec plní denně barely na vodu a ona to pak rozlévá zvířatům.

Co se týče elektřiny, tak ta končí u 250 m vzdáleného místa, je potřeba ji natáhnout v zemi, udělat rozvodnou skříň a dovést k pozemku.Vodu a elektřinu má dle paní Přibylové na starosti na magistrátu vedoucí odboru pan Müller (jak psáno, nevím). Prý je velmi ochotný a vstřícný. Termín pro zavedení elektřiny byl již minulé léto, pak před Vánoci, ale stále to někde vázne. Voda je slíbená zavést během letošního roku.

Zvířata jež jsem viděla, byla v čistotě a přiměřených podmínkách. Viděla jsem třeba čápy, jak se brouzdají travou a mají i úkryt pod stromy ve křoví. Morčata a králíci měli krásně čisté hobliny. Viděla jsem dvě nádherné dlouhosrsté černé čičiny, psa, pravděpodobně filu (molosani se mi pletou). Velkou voliéru s káňaty a havrany. Všude čisto, žádný zápach, myslím až neuvěřitelně na to, kolik je tam zvířat a kolik ošetřovatelů. ZS Jinonice liška

Pani Přibylová mi sama řekla, že ten hanlivý článek vyšel na popud jedné z jejích bývalých brigádnic, která nyní usiluje o její místo. (Prý bude příští týden v Reflexu.) Prý to bylo v době, kdy 4 dny marodila a tudíž nebyly klece super vymydlené a přišli brzo po ránu, takže ještě nestihla dát všem zvířatům čistou vodu. Ona sama o sebe opravdu nedbá, vidím ji živě, jak pečuje o své svěřence často na úkor svého zdraví.

Myslím, že je ženou na svém místě, odbornice na chování a potřeby zvířat. Nezdá se mi ani nějak extra nesmělá, často mi skákala do řeči a opravovala mě. Proto si myslím, že chyba není v jejím vedení, ale asi v nedostatečné medializaci a tudíž i tlaku veřejnosti na to, aby se věci daly o pohybu. Také to, že celý den pracuje okolo zvířat, nestíhá už cokoliv zařídit. Má v hlavě všechna tel čísla, číslo účtu, prostě normální ženská, co žije pro svou práci.

Co se týče mého dotazu na způsob pomoci, tak:

1) Peníze samozřejmě moc uvítají, mají prý například vlka v malém, již nevyhovujícím výběhu. Nový je již postaven, stojí u výrobce, je potřeba jen zaplatit. Chybí na něj 178 000,-. Číslo účtu je: 192 370 43 69/0800 (pozn. red: tady by to chtělo především firemní sponzory, kteří mohou dávat v tisících... Nemáte tip?)

2) Již několikrát žádali o bidla do voliér,zatím je stále nemají. Jsou potřeba čerstvé, aby prý nepraskaly, průměr od 2 do 7 cm, délku si nařežou dle potřeby. Toto je úkol spíše pro lesáky, nebo mě i napadlo, že máme na zahradě lísku, která má taky rovné a dlouhé výhony.

3) Ptala jsem se, jestli by nepomohlo shánět umístění pro handicapovaná zvířata, která už jsou stabilizována, ale do přírody se vrátit nemohou. Paní by uvítala umístění králíků, kterých je ve stanici v současné době minimálně 11 navíc, viděla jsem je, jsou střední velikosti, myslím, tak kolem dvou kil, různých barev a oušek. Nejsou to ti úplní zakrslíkové, ale ani obři pro výkrm. 

Velmi by jí pomohlo i umístění asi 50 káňat lesních, na ty se ale bohužel vztahuje nějaký nepříjemný zákon, musí se to ohlašovat na úřady a zaplatit si povolení k chovu nebezpečné zvěře. Dále prý mívají i mnoho labutí. Na ty už tak přísné zákony nejsou, zato prý ale labutě bývají agresivní vůči domácím zvířatům, zejména bílým, v průběhu hnízdění. Takže taky problematické…

4) Co se týče nabídky brigádníků. Už se mi na mém e-mailu objevily nějaké nabídky tohoto typu. Bohužel paní prý potřebuje spíše "lidi na IČO" (což snad správně chápu jako na živn. list), protože prý pro lidi na pracovní poměr tam jsou zákonům nevyhovující podmínky. Takový člověk by tam musel chodit denně a nesměl vůbec se zvířaty mluvit, zejména při krmení, protože by si němé tváře zvykly a nemohly by být vypuštěny do přírody. Momentálně tam měla paní dva zaměstnance, jeden bohužel již několik dní bez omluvy nepřišel, takže mu bude muset asi dát výpověď. Ve dvou lidech je to spousta práce. Zvířat je tam opravdu mnoho a mnoho. ZS Jinonice dravec

Možná by stálo za to, okouknout zápisy z jednání Magistrátu, jestli je opravdu tato stanice zařazena do rozpočtu pro letošní rok (voda, elektřina). Možná by to zvládla Veram, musí to být na netu??

Co se poptat po ZOO i malých, soukromých, jestli by nechtěly nějaké to káně nebo labuť? Ty už by měly mít vyřízená všechna ta povolení. Co Julčo?

Nevím, jak to chodí v tištěných médiích. Nevím, jestli se za uveřejnění článku musí platit, nebo jen záleží na jeho zajímavosti a aktuálnosti? Co paní Dede? V Praze vím o dvou denících, jejichž distribuce je zdarma a čte je tudíž veliké množství lidí. Co tam napsat vysvětlující článek s prosbou o pomoc?

Dále bych navrhla domluvit si schůzku s panem Milerem a poptat se, jak to vypadá. To bych zvládla i já, ale bylo by dobrý mít s sebou parťáka, co domyslí i dotazy, které mne nenapadnou.

V neposlední řadě je i ta finanční pomoc, zejména pro toho vlka, protože prý krmení nepotřebují, toho mají dost.

Co třeba hodit na online inzerce zdarma avízo na ty králíky? Stejně tak bych tam písla i stručné info s číslem účtu a odkazem na tento článek?

Tak co, milí Zvířetníci, napadne vás ještě něco? Toto byly jen mé nápady a návrhy, třeba neprojde ani jeden, ale já bych ráda něco pro stanici v Jinonicích udělala. Nezaslouží si pomluvy…

ZS Jinonice vlk

Eva Štětinová (Štětinka)


Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.