24.2.2020 | Svátek má Matěj


VíP aneb Víkendový pokecník

30.7.2016

Z jednoho okna mám výhled na protější střechu a tím pádem na komíny. Komíny jsou různé – zděné, i plechové roury. A jedna z těch rour, zřejmě citlivá na počasí, se občas různě naklání, a když spadne, tak vím, že opravdu fouká. „Dneska by to jelo,“ jak říkají námořníci :-)

Z dětství se pamatuji na jiné ukazatele: když se blížil temný mrak od tamhletoho kopce, bylo jasné, že z něho pršet nebude, jakkoli byl černý. Naopak když se byť nenápadný mrak sunul od Horních Dolních vzdálených patnáct kilometrů, bylo jasné, že bude lít a je potřeba okamžitě posbírat prádlo a schovat seno, případně i káčata.

Když byla ráno hustá rosa, čekalo se celý den krásné počasí, a taky bylo. Když rosa nebyla, tak se veselému rannímu slunku nevěřilo, protože kolem jedenácté dopoledne přišla bouřka.

Dnešní televizní předpovědi mi nepřipadají tak spolehlivé. Copak nemají v dohledu nějaký ten komín? Aspoň že obrázky pohybujících se níží a výší jsou moc pěkné a skoro hypnotické. Dokud máme aspoň nějaké počasí, je všechno v pořádku.

Tímto nehlubokomyslným prohlášením bych dnes asi skončila. Máte taky nějaký svůj místní meteorologický ukazatel, spolehlivý nad všechny meteosatelity? Vrzající koleno, kočky zdržující se pod postelí, jiřičky míhající se těsně nad dvorkem, bobtnající rýži v kredenci?

Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Přeji krásnou sobotu a neděli.

Lika Neviditelný pes