5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


ČLOVĚČINY: Pohádka pro Matýska 2

28.3.2019

Byl jednou jeden statek a na něm hospodařil starý sedlák. Měl tam pejsky, kočičky, slepičky, husy, prasátka a pro práci na poli několik koníků. Jenže sedlák stárnul a pak už byl slabý a nemocný. Předal tedy statek mladému sedlákovi.

Ten jako první věc, kterou udělal, koupil traktor a zbavil se koníků, protože už je nepotřeboval. Tak to pokračovalo – sedlák si pořizoval stroje pro práci na poli a dával pryč zvířátka. Nakonec měl plnou stodolu nejrůznějších strojů, ale ze zvířátek mu zbylo jen několik slepiček, aby měl čerstvá vajíčka.

Stalo se, co se stát muselo – když nikdo nehlídal, do stodoly se nastěhovaly myši. Za začátku se zajímaly jen o obilí, ale jak jich přibývalo, pustily se i do strojů. Sedlák z nich byl nešťastný, protože ty potvůrky se všem pastičkám vyhýbaly. Poté, co prožraly sedačku v jeho milovaném traktoru, dostoupilo jeho zoufalství vrcholu.

A v tu chvíli se na dvůr zatoulal hubený černý kocourek. Rozhlédl se a šup, už chytil jednu myšku, posvačil ji a koukal po další. Sedlák mu byl vděčný, připravil mu pelíšek a nalil do misky mlíčko.

Sedlák pochopil, co mu na statku chybělo, a i když na poli dále používal stroje, na statek se vrátila zvířátka. Kočiček měl dokonce několik a ty společně vyhubily všechny myši. Černý kocourek v noci hřál sedlákovi nohy a ve dne s ním jezdil v traktoru.

Dobrou noc, a když budeš pěkně spinkat, tak za tebou přijde kočička.

LA Neviditelný pes


Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?