27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


VETERINÁRNÍ ROZHLEDY: Jako osina v zadku

31.5.2021

Tenhle příměr zná asi každý. Používá se, když je něco (nebo někdo) hodně nepříjemné, protivné, otravné...

Vsadím se ale, že nad skutečnými rozměry tohoto přirovnání většina z nás nikdy moc nepřemýšlela. Podobně jako běžně používáme výrazy typu chytrý jak rádio, slepý jak patrona, hluchý jak poleno a další.

Já mám sklony se nad podobnými výrazy sem tam hlouběji zamyslet a někdy mě ta čeština fakt dost baví :)

Dnešní článek ale nemá být o jazykovém rozboru. Má být veterinární. Takže zpět k osině.

Bylo to ještě v době, kdy mě mé veterinární začátky po škole zavály do matičky stověžaté. V jedné pražské ordinaci nám přišel na vyšetřovací stůl drsnosrstý jezevčík, který si údajně stěžoval, když ho chtěl páníček vzít do náruče nebo podrbat na bedrech. Myslím, že tehdy i trochu pokulhával.

U jezevčíků je člověk (zejména člověk veterinárního typu) vždycky opatrný, pokud jde o páteř. Mívají s ní problémy poměrně často a je to jedna z diagnóz, na kterou se většinou zaměříme, zaslechne-li naše ucho slova jako bolestivý, kulhá, špatně chodí, citlivý na pohlazení a podobně.

Jak se ale poměrně rychle ukázalo, o páteř tu (naštěstí) nešlo.

Pejsek byl bolestivý „pouze“ v zadní části levého stehna, lidově řečeno bolela ho levá strana zadku :)

Bolela ho ovšem hodně a musím se přiznat, že jsme ho s mou tehdejší šéfovou považovaly tak trochu za „přecitlivělého“. Podařilo se nám zjistit, že má až téměř u konečníku nějakou malou ranku a víc už se pejska vyšetřit nedařilo. Nenechal se, oháněl se a my byly nuceny přistoupit k vyšetření a ošetření v anestezii.

Jak se velmi záhy ukázalo, ta malá ranka nesouvisela s konečníkem. Byla ale velmi hluboká – vedla pod kůží až téměř k bedrům. Na konci této cestičky jsme pak narazily na drobnou osinku. Obě jsme musely uznat, že jsme pacientovi křivdily, a poprvé v životě jsme „na vlastní oči“ pochopily skutečný význam onoho příměru „jako osina v zadku“.

Kdo by to byl řekl, že taková malá osinka z trávy dokáže napáchat tolik potíží a bolesti, že?

Nicméně osiny a obilky tohle umí bohužel velmi dobře.

Takto pod kůži na bedrech se nezavrtávají příliš často. Mnohem častěji ulpí na srsti v oblasti tlapek a taky kolem ušního boltce. Snadno se pak dostanou hlouběji pod kůži mezi prsty resp. dovnitř do zvukovodu, kde mohou dále cestovat a způsobovat rozsáhlé záněty.

Je potřeba osinu vytáhnout a místo ošetřit. Nezřídkakdy je nutno zahájit i terapii antibiotiky, a pokud se osina zavrtá příliš hluboko, nezbývá, než ošetření provést v anestezii. Místo je někdy nutné kompletně rozříznout, osinu najít a odstranit a ránu v celém rozsahu vyčistit.

Nejlepší je však celé téhle patálii se vyhnout. A tak vás, milí majitelé pejsků (i kočiček) prosím, abyste se snažili vyhýbat strništím a hodně travnatým místům.

Pokud to nejde, protože myšky na sklizených polích a rokvetlé louky jsou prostě pro vašeho miláčka to nej, nezapomeňte mu po každé procházce prohlédnout srst, a to zejména v oblasti zvukovodů a na tlapkách mezi prsty. Každá odlapená osina dobrá!

Osina v zadku

Mějte se hezky a přeju vám, ať vás nikdo nerozčiluje jako osina v zadku ;)

PS: Pro ty, kdo rádi hádanky, tu mám jednu tematickou:

Zkuste si tipnout, na jakém nečekaném místě na psovi se mi podařilo najít zapíchnutou osinu:

  1. na levém uchu
  2. v tlamě
  3. na konci ocásku

(red.dog@zuzkacervena.cz, facebook: Život je psina)

Autorka ilustrace: MVDr. Zuzana Červená

MVDr. Zuzana Červená Neviditelný pes


Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?