2.8.2021 | Svátek má Gustav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Červená 31.5.2021 21:14

Hezký večer všem.

Pokud jde o tu hádanku, tak správná odpověď je, že osinu jsem lovila v tlamičce. Pejsek ji měl vzadu na konci horního patra. Majitelé přijeli s tím, že tam má asi třísku a nakonec se ukázalo, že to byla pidi osinka.

Pejsek naštěstí dobře spolupracoval a podařilo se ji vytáhnout poměrně rychle :-)

Z. Jenny 1.6.2021 8:14

Aha! Tak ne obrácený konec. Hlavně,že to dobře dopadlo! R^R^

Z. Červená 1.6.2021 12:32

Jo, no, druhý konec psa :-) A naštěstí to byl snadný a rychlý případ :-)

L. Blaza 31.5.2021 16:45

Krejgovi způsobila osina v noze velký hnisavý zánět, který se musel rozříznout. Taky měl jednou osinu hluboko v uchu. Jeden veterinář jí neviděl a nutil mě denně mu v tom uchu šťourat. Když jsem viděla, že to nikam nevede, šla jsem k jinému vetovi, ten osinu viděl a vyndal. Ihned po vyndání Krejg ucho zase narovnal nahoru. Muselo ho to děsně bolet.

Z. Lika 31.5.2021 15:19

S osinou jako nepsí zkušenost nemám. Zato s různými bodlinkami a jehličkami, o jé. Jednou jsem dokonce přesazovala opuncii bez rukavic. Pár měsíců jsem pak měla co dělat.;-D

Z. Jajka 31.5.2021 16:18

Úplně stačí si myslet. že šlahoun plané ostružiny vytrhnu bez rukavic... Dodatečně jsem konstatovala, že to nebyl nejlepší nápad... :-/

Z. Jajka 31.5.2021 14:08

Tak v hlubině bříška levého palce mám stále bouličku... Po osině, kterou mi nakonec museli vydloubat na chirurgii. A ano, viz dole Alex - také jsem s tím docela dlouho bojovala sama, neb kaktusové a jiné trny, hlavně ty neviditelné bílé a jiné nedobytné, časem vyhnisají...

Osina ani náhodou.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zviretnik/cloveciny-o-osine-v.A190825_173321_p_zviretnik_kosa

T. Zana 31.5.2021 13:21

Uf, nějak mě nikdy nenapadlo, že obyčejná louka může být nebezpečná 8-o.

Z. Jenny 31.5.2021 11:29

Tak nám,teda Vám, chudáček jozefčík málem vykvetl, chjo, to jsou radosti. Osinu jsme měli jednou, naštěstí, to ještě Ája I. v tlapce, vypadalo to dost drsně,jako napuchlé jelito. Na dědině v přírodě je to rázdva, tak snad se nás ta potfóra nechytne. Díky za článek,aspoň víme po čem všem se dá pátrat, v případě potíží. A tipuji, taky oásek.V

A. Alimo 31.5.2021 10:54

Osiny se nám zatím vyhýbají (musím zaklepat), ale před časem jsme řešily dvě dírky nad patou, vypadalo to jako kousnutí od hada. Ale kde by tady přišel k hadovi? Tlapka neotekla, v podstatě se nic nedělo, jen si to soustavně preparoval. vypadalo to posléze zhnisaně, mazali jsme to atb. mastičkou a zkoušeli vymáčknout, něco z toho vyteklo, a od čeho nebo co to bylo jsme nezjistili. Pak se to po čase opakovalo na druhé tlapce, jako přes kopírák. Tam už jsme mazali hned a prohlíželi s lupou v ruce a cosi- jako kousíček dřívka objevili a vytáhli. Pak jsem zjistila, když jsem šla naboso v pantoflích a vrazila ji totéž do nohy já, že to je tím, jak ostříhali kolem trati trnkové keře a ty mini větvičky vždycky s dvojicí trnů tam pochopitelně zůstaly. A bylo po hadovi i po záhadě:-). Od té doby tam já nelezu a Darka odvelím na druhou stranu.

Z. Janaba 31.5.2021 10:36

Zajímavý článek, díky!

Také jsme jednou měli podobný případ. Pes kulhal a kousal si tlapku. Nikde nic! Vet nasadil nějaký penicilin nebo co, s tím, že po týdnu se bolavé místo ukáže. Ukázalo. Pak jen rozříznout, vyčistit a pes jako novej! Byla jsem k tomu skeptická, ale fungovalo to.

E. Žampachová 31.5.2021 10:18

Jo ještě dotaz na paní doktorku: jsou některá plemena na tento typ zranění náchylnější? Já mám pocit, že po fletí dlouhé srsti to většiou spíš sjede, nebo se to nedostaně na kůži. Jednou jsem se fakt bála, psi mi šli do zrajícího obilí a vrátili se jako jehelníček. Vyčesávala a tahala jsem osiny dost přes hodinu, ale žádná se naštěstá nezapíchla.

Z. Červená 31.5.2021 21:06

Nemyslím, že by bylo nějaké plemeno víc predisponované, ale s tou dlouhou srstí je to podle mě trochu dvousečné. Na jednu stranu po ní můžou obilky sklouznout pryč, na druhou stranu se do nich můžou o to víc zamotat a pak se teprve někam nepatřičně zavrtat. Takže je asi stejně nejlepší preventivně ty chlupáče po procházce omrknout :-)

A. Lex 31.5.2021 9:09

Moc dobrý článek. Z osiny mám velký respekt. Knírači mají drsnou, hustou srst a najít osinu, pokud už nepůsobí zánět, je problém. A osiny jsou všude. Takže jsem naznala, že záleží na štěstí. Kamarádka má se svým kníračem problém už přes rok, klasicky na tlapce se udělala boule, pes uspán, rozřezán, nikde nic. Pes dostal ATB, chvíli klid, ale za čas se problém opět probere. Z inkriminovaného místa na tlapce odebrány vzorky, laboratoř, nic. Ano, medicíny, jak veterinární, tak lidská - nejsou všemocné! :-/

E. Zvolánková 31.5.2021 10:59

Já bych řekla, že u těch kňourů dost záleží i na kvalitě srsti. Ti "jemnosrstější" jsou, co do sbírání čehokoli do srsti, asi hůř než ti "dráťáci", po jejichž chlupech to dost sjede anebo se to nezapíchne aspoň do kůže...Tedy samozřejmě na tlapkách je to jiná věc, tam jsou na tom "dráťáci" i "jemnosrstí" stejně...

Z. Matylda 31.5.2021 8:55

Osinu si dovedly kavalírky zasunout do ucha. Světlušce kdysi jedna ošklivě zhnisala a musela se na vyndání přispat, Karamel je drsnější kus a vytáhli jsme osinu z ucha jen s paničkou zavěšenou na psici.

Nenechat běhat ve vysoké trávě a na poli je nerealizovatelná rada- my tady na dědině nic jiného nemáme...

Z. Červená 31.5.2021 21:05

To chápu a je mi jasný, že je to pro pejsky obzvlášť lákavé (těch voňavých myšek na strništích, že jo :-) ). Takže nezbývá, než všechny ty myšilovce po procházkách prohlédnout ;-)

J. Fialová 31.5.2021 8:55

Také jsem tu měla osinu v oku, u labíka, pod víčkem, a stačil na to městský trávník v parku. Když čuchač se vždy hrne jak buldozer s nosem co nejvíc u země... K tomu ještě i hotspot na tváři, když se mu tam něco zapíchlo při čuchání v jakémsi ozdobném keři, také dost nepříjemná záležitost.

E. Žampachová 31.5.2021 10:24

Jo, my takhle měli drobný trn na horním víčku. Naštěstí vyhnisal, vymačkala jsem vše i s trnem. Bolák byl malinký, o něco větší než skleněná špendlíková hlavička. Pes byl celkem spolupracující. Pak jsme ještě na 3 dny dali (vzhledem k tomu, že to bylo u oka) atb mast a už druhý den tam nic neměl. Tohle jsem na veterinu nevozila. U trnů se bojím hlavně tetanu. U nás chodí hodně s koňmi. Což, že kobližky žerou, tomu zabráníme tak z 50%. Ale hlubší zranění jsou o hub--- Taky mám všechny psy proti tetanu očkované.

E. Žampachová 31.5.2021 8:13

Dost nepříjemná je osina v oku. Měli jsme psa s kouskem osiny z trávy zapíchnutým pod třetím víčkem. Naštěstí naše paní doktorka je oční specialista. I když jednou jsme ale jí i my vzali dech, protože jeden z našich odchovů měl v oku pod víčkem zakouslé klíště. To prý ještě neviděla.

No a rada nepoušyět psa do louky není pro nás reálná. Máme retrívry a všechny lovecké. Trénovat se musí a na golfovém hřiští nebo asfaltu to fakt nejde. Strniště podle výšky - na vysokém se bojím o jejich oči, nízké je celkem v pohodě, řepkovému se vyhýbáme, z toho je pes dost zrasovaný (jednou bylo na zkouškách, pořadatele bych tehdy zaškrtila). No a i v praxi občas člověk musí s drobným úrazem počítat. Na duhé straně mají naši psi život vrchovatě naplněný a moc je to baví, děláme to hlavně kvůli nim, my sami myslivci nejseme. Souhlasím, že je nutné psa prohlížet. Ale zapíchlá osinka v tlapce se hlavně u dlouhosrstého psa snadno přehlídne. Až se jim udělá hnisavá bulka, tak je jasno. Někdy původního viníka ani nenajdeme, jak je drobný.

E. Zvolánková 31.5.2021 9:11

Přesně, naprostý souhlas...vyhnout se trávě nedá prakticky ani ve městě, ale je fakt, že do té vysoké Edu nepouštím, kór když vidím, že tam jsou ty "ovísky" a podobné zapíchnutelné "věci". U předchozích psů jsem teda nemusela řešit nikdy, že by jim v tlapkách zespodu něco zhnisalo, protože se jim to tam nikdy nezapíchlo tolik, že bych to neobjevila při utírání pacek atp. A Eda je na svoje pacičky strašný cíťa, takže jakmile se jen trochu někde píchne, hned kvičí, takže já vždy hned kontroluju. Obvykle zjistím, že to nic není, že jen blbě šlápnul, tak mu řeknu "nekecej a jdi, dobrý" a ono už to takřka vždy dobré je, takže už je klid. Teď naposledy ale zakopl a rozštípnul si ten "vlčí" dráp, tak to fňukal dost...Ale už je to taky zahojené.

E. Žampachová 31.5.2021 10:14

Nojo, na zkouškách ti dají terén a nemůžeš říci, že tam jsou ovísky a pes ti tam nepůjde. Naštěstí na to, co všechno naši psi prolítají, těch osin není tolik. Ani úrazů (typu rozříznutá tlapka apod.). Když už, je to obvykle nějaká rarita. Naši vetrináři nás už dobře znají. Ale vědí, že psi dostanou u nás péči dobrou a většinu věcí se podaří vyléčit. A zas tak často tam nejsme, nejčastěji kolem odchovu štěňat., to jsou kontroly matky, kontroly a očkování, čipování štěňat. Až teď s naší 13 letou babčou začínáme s pravidelnými návštěvani. Nejvíc veterinární péče spotřebujeme tak poslední rok (a nejvíc peněz). To je ten nechutný důvod, proč se lidi starých psů zbavují. U nás je dochováme dokud mají chuť a vůli k životu.

E. Zvolánková 31.5.2021 11:07

To, že se chovatelé často zbavují starých psů je smutné, ale záleží taky na tom, jakým způsobem se to děje. Kamarádka třeba takto za rozumnou cenu prodala starou fenu, které mladší zbytek smečky začal dávat "čočku", do jedné dobré rodiny s odrostlými dětmi, kde je čubina jediným psem a má se jako "prase v žitě". Zvykla si rychle, protože celý život byla zvyklá na spoustu lidí, takže teď se má vlastně líp.

E. Zvolánková 31.5.2021 7:47

Krásné pondělní ráno všem. No to je tedy téma...osina v zadku...To znám velmi dobře. Kdysi jsme jeli s partou přátel pronajatým autobusem do Itálie. Tenkrát to ještě nebylo tak, že by byla "na každém" rohu benzinka s WC, takže jednou už se prostě muselo zastavit a půlka autobusu běžela do pole....No a minimálně půlka z té půlky pak po zbytek cesty vesměs stála, protože jsme ty osiny měli přesně "tam"....:-P

No a svým pejskům jsem taky několikrát musela - hlavně z tlapek - tahat různé "pichlavé" věci. Fousisku jsem ještě nemusela teda osiny, ale za to z patra a jazyka ježčí bodliny (ježkovi se nikdy nestalo nic). Takže v té Zuzčině hádance tipuji, že ucho je asi hodně frekventované, v tlamě to asi taky nebude nic výjimečného, tak zbývá jako kuriozitka ta špička ocásku. Tam bych řekla, že se to asi běžně pejskům nedostane, ale možné je vše.

Jinak mám asi kliku, anebo jsem je to prostě jen naštěstí dobře naučila, že všichni mí psi si nechali vždy všechno trpělivě ošetřit a nesnažili se přitom nikoho sežrat. Akorát Eda, když jsem mu tuhle musela postupně zkracovat rozštíplý dráp, u toho měl fůru keců, ale nechal si to udělat ode mne a nikam jsme kvůli tomu nemuseli. No a na veterině se mi psi vždy chovali vzorně. Konkrétně Edu obvykle vetové i pochválí, protože jak vidí knírače, většinou si á priori v duchu řeknou "panebože, to bude zase cirkus se vzteklounem", a pak si oddechnou protože Eda je u veta vždy úplně milionovej.

Z. Xerxová 31.5.2021 6:03

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Naštěstí osiny se nám zatím vyhýbají, nemusíme mít všechno. Doufám, že jsem to nezakřikla...

Tipuji ocásek