29.7.2021 | Svátek má Marta


KOČKY: O kočkách stájových

15.11.2017

Jsem člověk v prvé řadě psí a koňský. V dětství odchovaný vůní stájí velkých hospodářských zvířat. A tam se vždy vyskytovala hbitá, inteligentní stvoření, která za suchý a teplý přístřešek lovila nebezpečné a loupeživé hlodavce. Kočky. Některé byly přátelské a mazlivé, některé odtažité a nepřístupné. Ve většině případů se dostaly do stájí jako nechtěná koťata.

Náš Darek, domácí

Náš Darek, domácí

Odložená koťata v krabičkách, u koňských maštalí byla celkem běžná věc. Ráno přijdete do stáje a najdete u vrat krabici od bot plnou koťat. Útulky dřív nebyly, nekastrovalo se, a v domácnostech se běžně koťata topila.

Takže takhle odložená nechtěňátka měla vlastně štěstí. Některá zůstala na službu ve stáji, když jim byla poskytnuta příslušná piplací a veterinární péče. Některá skončila v domácnostech koňáků. A některá se dokonce stěhovala i s koňmi, sedly a celou koňskou výbavou do jiné stáje.

Vzpomínám si, jak jsme naložily všechny tři kamarádčiny koně do koňobusu a zatím co já jsem uklidňovala uvnitř nervózního ročka a modlila se, abychom se už konečně rozjeli, tak jejich panička s ostatními rajťáky lovila dva kocourky, které si vypiplala a tak zamilovala, že jsme bez nich prostě nemohli odjet. Kočkouři se nakonec nalodili na palubu v přepravkách a celý cirkus se vydal do nových, námi po mnoho týdnů upravovaných stájí.

Darek

Darek

I když to nebylo od původních stájí daleko, nikdy z nového působiště neutekli, nikdy se neztratili, drželi se stájí a svých „starých“ a posléze i dalších přibývajících koní jako klíšťata a navíc pilně (i když dobře krmeni), usilovně lovili hlodavčí havěť, včetně potkanů.

Panička se se svými koňmi stěhovala ještě jednou, do současných stájí, asi po pěti letech, opět s celým tím zvěřincem a oba kocouři se u ní dožili krásného věku a umřeli stářím. Právě nyní byli nahrazeni novými nalezenci, kteří jsou se stejnou láskou a péčí pipláni.

Rezatý kocour od sousedů hlídá dům

Rezatý kocour od sousedů hlídá dům

A potom, že kočka je věrná domu. Kdepak, má ráda lidi, kteří s ní láskyplně zacházejí a jsou šťastné, když mohou udělat páníčkům radost. Nezapomenu na ranní výřady vyskládaných myší u dřevěných beden s krmením a hrdé, líně se protahující kočky :-).

Jsou to chlupatá zlatíčka a to v jakémkoliv prostředí. Jestli doma na gauči nebo na hospodářském dvoře, vždy připravené plnit od přírody jim zadaný úkol.

Foto: autorka článku.

Alex Neviditelný pes