1.10.2023 | Svátek má Igor


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – červen 2017

1.7.2017

Letošní červen byl tady u nás jako vystřižený z těch nejhezčích představ a vzpomínek o tom, jak má takový červen vypadat. Rozkvétalo léto, ale tak hezky – jen sem tam bylo 30 stupňů a když to už vypadalo k nevydržení, zapršelo.

Měla jsem velmi obyčejný měsíc, takže jsem si žila v obvyklém kolotoči znamenající denní pohyb v lese, občasné cesty „do města“, tedy do Dvora Králové, každotýdenní malování a jiný den nahrávání v Hradci Králové, nějaké rychlé cesty do Prahy.

Červen 2017 na Podzvičinsku

Přesto bylo pár událostí, které stojí za zmínku. Tak například 10. června jsme hrály představení v rámci mini divadelního festivalu Divadlení v Chvalkovicích, den později jsme hrály na pouti v Žiželevsi. Nu a potom následovalo překvapivé zrození ctěné paní Huberty z Doubravice a Velehrádku:))

To jsem dostala 7. června mail s prosbou, jestli bych nebyla ochotná napsat a nazkoušet divadelní scénku, která by se týkala královny Žofie Bavorské, jinak patronky Dvora Králové nad Labem – bylo to její první věnné město. A jak jsem k tomu přišla? Gábina z mého divadelního spolku tam totiž také měla obraz a pak už slovo dalo slovo. Co mě vyrazilo dech, byl termín – hrát se to mělo na vernisáži výstavy a Žofii Bavorské už v sobotu 17. června!

Červen 2017 na Podzvičinsku

Víte, mám dojem, že královna nejspíš měla pocit, že se na ni zapomíná, a dělala všechno proto, aby to klaplo, protože jsem v pomatení smyslů souhlasila. Pak to začalo mít spád – měla jsem nápad a bavilo mě to. Strašně zaměstnaná Katka, jinak jedna z malířek a sousedka z naší vísky, která měla na výstavě také jeden obraz, ušila šaty pro královnu a uzpůsobila moje pro dvorní dámu.

Neptejte se mě, jakým zázrakem se u nás na vsi našla bývalá vlásenkářka z Národního divadla, která navíc česala paruky pro Noc na Karlštejně! Také nejdřív neměla čas, ale pak věnovala víkend tomu, aby Huberta měla účes, jak má být – tvořila z levné paruky od Vietnamců a dvou příčesků ze svých historických zásob:)) Ano, nakonec to klaplo a bylo to moc fajn. Naše první představení v kostýmech!:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Další zajímavou událostí byla návštěva malíře Františka Kalenského na výtvarném kurz, kam chodím. Dělali jsme s ním arteterapii a bylo moc zajímavé sledovat, co z našich „obtisků“ vyčetl. Poslední kulturní akcí, ze které najdete fotky je Divadelní festival v Hradci Králové. Měli jsme tam malovat, ale prudké bouřky nám to znemožnily, tak jsme se byli podívat na divadelním představení. Mládenci – Tomáš Jireček a Martin Hak měli představení nazvané BludištěM a byli skvělí.

Červen 2017 na Podzvičinsku

Jinak tam jsou i fotky ze dvou „předváděček“ – jako Rescue Stopaři jsme ukazovali práci psa nejdřív v Trutnově na oslavách 25 let od založení městské policie, a potom já jsem byla s Ari a Berry v Chrudimi na akci IZS a města nazvané Bezpečné prázdniny 2017. Měla jsem přichystaný náš obvyklý program pro děti na téma „Jak se neztratit a co dělat, když už se nám to povede“, ale fakticky se to zvrhlo v hromadné hlazení mých psích holek – ti policejní, kteří tam předváděli taktický výcvik, prostě na hlazení nebyli:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Pokud jde o přírodu, tak jsme se postupně dostali z času vysoké trávy k trávě posečené, v lese dozrávají borůvky a lesní jahody, na zahradě jahody a začal rybíz, aspoň ten raný černý. Sledovala jsem pro vás výskyt sněhu v Krkonoších – ze Zálesí vidím na onu pověstnou „mapu republiky“. Takhle na dálku mohu říct, že z dohledu zmizela po úterních a středečních bouřkách (27. a 28. června).

Červen 2017 na Podzvičinsku

Bouřky u nás natropily škody hlavně v lesích, je tu hodně vyvrácených stromů a polámaných větví. Také v Labi se zvedla hladina a jako obvykle zčervenalo – to jsem vyfotila právě dnes (30. 6.). Popravdě vypadalo to, jako když korytem teče smetanová rajská polévka s bazalkou:))

Červen 2017 na Podzvičinsku - Labe po deštích

Užijte si pohled k nám, pod Zvičinu – je tu moc krásně. A přijďte pobejt! O prázdninách je tu nejlíp. Jo a už rostou houby!:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Fotky najdete zde.

A ještě pro zájemce o cestování po Kalifornii – fotky z městeček ztracených na nekonečných pláních najdete tady.

Foto: autorka.

www.dedenik.cz