5.12.2022 | Svátek má Jitka


FOTOČLÁNEK: Rok pod Zvičinou – červen 2017

1.7.2017

Letošní červen byl tady u nás jako vystřižený z těch nejhezčích představ a vzpomínek o tom, jak má takový červen vypadat. Rozkvétalo léto, ale tak hezky – jen sem tam bylo 30 stupňů a když to už vypadalo k nevydržení, zapršelo.

Měla jsem velmi obyčejný měsíc, takže jsem si žila v obvyklém kolotoči znamenající denní pohyb v lese, občasné cesty „do města“, tedy do Dvora Králové, každotýdenní malování a jiný den nahrávání v Hradci Králové, nějaké rychlé cesty do Prahy.

Červen 2017 na Podzvičinsku

Přesto bylo pár událostí, které stojí za zmínku. Tak například 10. června jsme hrály představení v rámci mini divadelního festivalu Divadlení v Chvalkovicích, den později jsme hrály na pouti v Žiželevsi. Nu a potom následovalo překvapivé zrození ctěné paní Huberty z Doubravice a Velehrádku:))

To jsem dostala 7. června mail s prosbou, jestli bych nebyla ochotná napsat a nazkoušet divadelní scénku, která by se týkala královny Žofie Bavorské, jinak patronky Dvora Králové nad Labem – bylo to její první věnné město. A jak jsem k tomu přišla? Gábina z mého divadelního spolku tam totiž také měla obraz a pak už slovo dalo slovo. Co mě vyrazilo dech, byl termín – hrát se to mělo na vernisáži výstavy a Žofii Bavorské už v sobotu 17. června!

Červen 2017 na Podzvičinsku

Víte, mám dojem, že královna nejspíš měla pocit, že se na ni zapomíná, a dělala všechno proto, aby to klaplo, protože jsem v pomatení smyslů souhlasila. Pak to začalo mít spád – měla jsem nápad a bavilo mě to. Strašně zaměstnaná Katka, jinak jedna z malířek a sousedka z naší vísky, která měla na výstavě také jeden obraz, ušila šaty pro královnu a uzpůsobila moje pro dvorní dámu.

Neptejte se mě, jakým zázrakem se u nás na vsi našla bývalá vlásenkářka z Národního divadla, která navíc česala paruky pro Noc na Karlštejně! Také nejdřív neměla čas, ale pak věnovala víkend tomu, aby Huberta měla účes, jak má být – tvořila z levné paruky od Vietnamců a dvou příčesků ze svých historických zásob:)) Ano, nakonec to klaplo a bylo to moc fajn. Naše první představení v kostýmech!:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Další zajímavou událostí byla návštěva malíře Františka Kalenského na výtvarném kurz, kam chodím. Dělali jsme s ním arteterapii a bylo moc zajímavé sledovat, co z našich „obtisků“ vyčetl. Poslední kulturní akcí, ze které najdete fotky je Divadelní festival v Hradci Králové. Měli jsme tam malovat, ale prudké bouřky nám to znemožnily, tak jsme se byli podívat na divadelním představení. Mládenci – Tomáš Jireček a Martin Hak měli představení nazvané BludištěM a byli skvělí.

Červen 2017 na Podzvičinsku

Jinak tam jsou i fotky ze dvou „předváděček“ – jako Rescue Stopaři jsme ukazovali práci psa nejdřív v Trutnově na oslavách 25 let od založení městské policie, a potom já jsem byla s Ari a Berry v Chrudimi na akci IZS a města nazvané Bezpečné prázdniny 2017. Měla jsem přichystaný náš obvyklý program pro děti na téma „Jak se neztratit a co dělat, když už se nám to povede“, ale fakticky se to zvrhlo v hromadné hlazení mých psích holek – ti policejní, kteří tam předváděli taktický výcvik, prostě na hlazení nebyli:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Pokud jde o přírodu, tak jsme se postupně dostali z času vysoké trávy k trávě posečené, v lese dozrávají borůvky a lesní jahody, na zahradě jahody a začal rybíz, aspoň ten raný černý. Sledovala jsem pro vás výskyt sněhu v Krkonoších – ze Zálesí vidím na onu pověstnou „mapu republiky“. Takhle na dálku mohu říct, že z dohledu zmizela po úterních a středečních bouřkách (27. a 28. června).

Červen 2017 na Podzvičinsku

Bouřky u nás natropily škody hlavně v lesích, je tu hodně vyvrácených stromů a polámaných větví. Také v Labi se zvedla hladina a jako obvykle zčervenalo – to jsem vyfotila právě dnes (30. 6.). Popravdě vypadalo to, jako když korytem teče smetanová rajská polévka s bazalkou:))

Červen 2017 na Podzvičinsku - Labe po deštích

Užijte si pohled k nám, pod Zvičinu – je tu moc krásně. A přijďte pobejt! O prázdninách je tu nejlíp. Jo a už rostou houby!:))

Červen 2017 na Podzvičinsku

Fotky najdete zde.

A ještě pro zájemce o cestování po Kalifornii – fotky z městeček ztracených na nekonečných pláních najdete tady.

Foto: autorka.

www.dedenik.cz
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !