19.1.2021 | Svátek má Doubravka


FOTOČLÁNEK: Na písečné pláži

10.3.2014

V pondělí 24. února bylo i v okolí Brna tak nádherně, že jsme vyrazili s pánečkem a Ajvinou na Brněnskou přehradu.  Zajeli jsme na Kozí Horku, nikde nikdo, sluníčko svítilo sice šikmé, ale už celkem vydatné. Byl jeden z mála nádherných slunečných dnů letošní zimy. Páneček poslední dobou svůj foťák nebere, spoléhá se na mobil, ale také se stále ukazuje, že se na foťák v mobilu nedá spolehnout (např.chybí antiklepka), a tak mnoho fotek nevyšlo. Pokud je takové počasí jako bylo tento den, je hřích nechat foťák zahálet.

 

Přehrada je hodně odpuštěná, vodohospodáři si udělali od podzimu retenční prostor v očekávání jarních vodních přívalů. Jako obvykle, v přírodě je všechno jinak, sníh nebyl a není na horním toku Svratky a jejich přítocích na Vysočině. Pokud nebude pršet, tak nevím, zda je možné nádrž do horkých letních měsíců opět naplnit. I tady jsou vidět nepříjemné důsledky letošní zimy nezimy.

Ale na druhou stranu, k naší radosti, jsme se mohli projít po hezkých písečných plážích v místech, která jsou jinak pod vodou.  Pláže jsou čisté, bez odpadků, což jednoho velmi potěší. Objekty různých občerstvení a hospůdek, které od jara do podzimu kypí bujarým životem, jsou v tuto dobu, koncem února, opuštěné a bez života. Stejně tak i půjčovna loděk, okolo které jsme procházeli. Jenom racci vesele poletují a pokřikují. Travnaté břehy se zelenají a koruny bezlistých stromů tvoří na pozadí bezmračného modrého nebe grafické obrazce.

Nejvíc se mi líbilo bezlidno, asi jako každému pejskaři, protože nás v sezóně u různých vodních nádrží vyhazují. Však i tady se na přístupových cestách skví tabulky, že vstup se psem je zakázaný. Nádherné počasí zlákalo Ajvinku k brodění a běhání z vody na pláž a zpět. Napřed se sice trošku lekala vlnek šplouchající o písek, ale nakonec zvědavost zvítězila. Tak rozlehlou vodní hladinu ještě neviděla. To se nedá srovnat s malými rybníčky či tůňkami na potocích, kde se tak ráda šplouchá nebo si i zaplave.

Nebude trvat dlouho a travnaté palouky znovu oživnou výskotem dětí, řevem muziky z hospůdek, jekotem sportující mládeže, hukotem lodních motorů přehradní flotily, přepravující cestující z jednoho konce přehrady na druhý. Ale nyní, nyní je tady skoro ráj. Je to prostě náš brněnské prýgl.

 

A tady je album :

 

 

Alex Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !