22.1.2021 | Svátek má Slavomír


VíP: Aneb víkendový pokecník

31.10.2020

Vím, že v těchto dnech navštěvujeme hroby svých předků a uctíváme je zapalováním živých světel a květinami, nebo na ně vzpomínáme.

Nedá mi to však a pokaždé si vzpomenu na Maruščino vyprávění na toto téma, snad mi tohle odlehčení odpustíte.

Maruška byla starší, festovní dáma s třeskutým smyslem pro humor. Někdy touhle roční dobou, už je to tedy drahně let, se vydala na hřbitov, aby ometla listí, narovnala vázičky, doplnila květiny a vůbec udělala všechno, co je potřeba. Bývá to takový druh meditace - člověk vzpomíná a dělá, co může, aby to místo, kde je těch vzpomínek nejvíc, bylo hezčí, uklizené, plné světla a květin.

No, tak Maruška pilně pracuje, a nějak se s těmi svými nebožtíky víc zapovídala nebo co, protože když zvedla hlavu, bylo už dost šero a kolem ani živáčka. Dobrá tedy, vydala se k bráně. Zamčené. Jak to? No ano, v roztržitosti zapomněla na změnu „otvírací doby“!

Co teď? Brána i zeď vysoká, a na hřbitově se živé duše nedoboucháte.

Ač nijak sportovní, jala se zdolávat hradby. Nevím už, jestli v těch místech, kde jsou hromady starých květináčů, nebo jestli si našla šikovný náhrobek, ale nakonec se jí podařilo nějak vyfunět nahoru na zídku. Jak tam tak seděla a odfukovala, do šera zářila její světlá noční košile, přes kterou měla jen přehozený kabát (ani nevíte, kolik lidí takhle chodí!), měla to totiž z domu jen kousek.

A v tu chvíli se kolem po chodníku šinul pán, o němž Maruška shora usoudila, že by jí mohl pomoci zdolat ty dva metry dolů. „Haló, pane!“ Pán zvedl hlavu a strnul jako přikovaný, ani nehlesl. A Maruška to dorazila: „Haló, pane, nebojte se, já nejsem mrtvá!“

No, pán jí nakonec pomohl bezpečně slézt a všechno dobře dopadlo, ale když nám o tom vyprávěla, byli jsme mrtví smíchy my.

Přeji vám co nejpříjemnější sobotu a neděli, a pokud vzpomínáte, tak vzpomínejte na to lepší až nejlepší. Doporučuje deset Marušek z deseti :-)

Hřbitov na ostrově Vis, zaujala mě pestrost květin, byť umělých

Hřbitov na ostrově Vis, zaujala mě pestrost květin, byť umělých

Hřbitov na ostrově Vis - nebožtíci asi mají vycházku :-)

Hřbitov na ostrově Vis - nebožtíci asi mají vycházku :-)

Toto je obvyklý vípák, takže sem pište o čemkoli, co vás zajímá a oč se chcete podělit.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes