23.9.2021 | Svátek má Berta


ROZHLEDNÍK: Polodrahokamy? Ano či ne?

21.10.2014

Také jste slyšeli termín polodrahokam? A co si pod tímto slovem představíte? Je to drahokam, není to drahokam...?

Termín polodrahokam je u nás velmi zažitý a to tak, že si ho daly do názvu různé firmy a dokonce mnoho lidí, kteří s kameny pracují, ho stále používá. Ne všichni však vědí, že už se mnoho let nepoužívá, že je to název zastaralý.

Labradorit (Madagaskar) ve šperku - náušnice

Labradorit (Madagaskar) ve šperku - náušnice

Jak to bylo?

Do roku 1955 se za drahokamy považovaly průhledné a k broušení vhodné minerály s tvrdostí nad 8, zatímco ostatní, i když průhledné, ale nedosahující 8. stupně Mohsovy stupnice tvrdosti, byly označovány jako tzv. polodrahokamy. Podle tohoto označení by však mezi polodrahokamy patřil i jeden z nejcennějších drahých kamenů, smaragd.

Název „polodrahokamy“ byl tedy zrušen již v roce 1955, a to vydáním nového závazného názvosloví kamenů mezinárodní organizací BIBOA se sídlem v Haagu.

Jako šperkové (drahé) kameny byly do budoucna označeny všechny další i průsvitné a neprůhledné minerály používané na výrobu šperků. Jak lze ale dosud často vidět, s označením kamenů jsou stále problémy.

Kunzit (Pakistán) - ve šperku: náhrdelník

Kunzit (Pakistán) - ve šperku: náhrdelník

Takže do budoucna už budeme vědět, že ve špercích nosíme buď šperkové kameny, nebo drahé kameny, a chybu rozhodně neuděláme prostým označením minerály.

A jaký je rozdíl mezi drahým kamenem a drahokamem? Jak už víme, drahé (neboli šperkové) kameny jsou takové kameny, které se používají například do šperků nebo jsou součástí sbírek, bez ohledu na tvrdost a průhlednost kamene.

Labradorit (Madagaskar)

Labradorit (Madagaskar)

Drahokam je minerál nebo minerální odrůda, který je cenný pro své výjimečné estetické vlastnosti a je používán na ozdobné účely. Čím vyšší lesk a jasnější barva, čistota a stálost, mechanická odolnost a vzácnost v přírodě, tím je drahokam dražší.

Co k tomu říká Wikipedie, se dozvíte zde

Foto: autorka

http://www.ateliermodrykvet.cz

https://www.facebook.com/ModryKvett

 

Bláža Neviditelný pes