19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: Herec v plším kožíšku

Bylo léto a my přespávaly samy na naší chatě pod Medníkem. Nálada nemohla být jiná než optimistická. Jenže když se probudíte uprostřed noci, jste šestnáctiletá holka sama s kamarádkou v chatce a NĚCO vám dupe po střeše, vaše imaginace pracuje naplno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 22.3.2008 9:22

Tak další Petra :-)

a šikovná:-), moc pěkné, úplně cítím to vedro a tu pohodu. R^

Noční strachy s kamarádkou na chalupě jsem taky zažila, akorát že my jsme byly na samotě asi hodinu od Pomezek (tedy v Krkonoších) a po nocích nám NĚCO rumplovalo okenicema.

A když jsme šly na Pomezky pro vajíčka, tak jsme v lese zabloudily (pravda, použily jsme známou prodlužovací zkratku;-)) a vajíčka to lezení po roklích přežila jen některá;-D.

Dále hlásím, že v Praze je kosa a vítr, leč ne uragán, a obloha je skoro vymetená.

Karolína 22.3.2008 16:31

Re: Tak další Petra :-)

Tak já jsem právě taky na chalupě asi hodinu od Pomezek, kdoví, zda jsi nebyla zrovna někde u nás v okolí!

A hlásím pohled ze zasněženého okénka: napadlo nám asi 50 cm sněhu (od čtvrteční noci). Tolik ho nebylo ani o vánocích! Je to v této zimní sezóně první opravdu velká sněhová nadílka tady!  Lýkovec dlouho váhal, zda rozkvete, pořád si hrál na "keř, co tam vlastně není", tím jsem usoudila, že jaro hned tak nebude, pak se najednou rozhodl, že teda jo a ta poupata vyhodí a teď je, moula, rozkvetlý a pod sněhem! Včera jsem dojela za husté chumelenice, cesty uklouzané, k nám nahoru do hor z vesnice prohrabáno jen tak, aby se neřeklo, než jsme vynosili věci z auta a vyhrabali parkoviště a vstup do domu, tak jsme byli mokří až na kůži. Ráno bylo hnusno, temno, sněžilo, takový ten "dekl" nad údolím. Teď jiskří sníh, sluníčko svítí , modrá obloha jak šmolka, prostě pohled z okna je jednoduše řečeno kýč! Je to fantastické. Jen ten sníh je mokrý a protivný! Pod ním prý už kvetly narcisky, krokusky, sněženky a bledule, všechno to je pod vrstvou 50 cm mokrého bílého nadělení. Ale z okýnka se na to kouká moc hezky! Chudáci tydýti jsou z toho celý zmatení!

Ty chalupy prostě pracují, žijí, dýchají, vyzařují svoji energii a mají neuvěřitelnou atmosféru. Když jsem byla malá, nikdo by mne nedostal na půdu pro cokoliv. Maminka se mnou musela chodit i do kůlny na sucháč, protože já bych si klidně dala doprostřed světnice kyblík a šla na něj! Pak ze mne nějak ten strach spadl a naopak jsem léčila strachy své kamarádky a sousedky, která by doma sama v chalupě nezůstala ani za nic! Dneska je pro mne největší pohodou, když jsem tu sama, pustím si nádhernou muziku, otevřu k tomu dobrou lahvinku a poslouchám, nebo naopak nepustím žádný nosič hudby, ale poslouchám jen ty zvuky trámů, krovů a celé konstrukce dřevěného domu, jak si sama žije svým vlastním životem.  Do toho praskají polena v kachlových kamnech a sem tam se ozve jiný zvuk přírody, dokonalá relaxace!

Hana W 22.3.2008 16:53

Re: Re: Tak další Petra :-)

Je, Karolino, uz jsem o tom psala trochu nahore jak jsem travila znacnou spoustu casu sama vysoko v horach, vetsinou v zime. Vsechna zkouskova obdobi a i po vystudovani, protoze jsem prekladala a sepisovala spisky, tak jsem to vzdycky vzala na chalupu  a jednou za tyden privezla do Prahy. Byla to krasa. Ve stredu prijel pojizdny konzum, muselo se sjet na bezkach dolu do vesnice, nakoupit rohliky a par jinych veci, dat to do batuzku a vyslapat velky dlouhy kopec. Za kuropeni jsem vyrazila na bezky, odpoledne zpatky na chaloupce, pritopit ve sporaku, prinest vodu ze studanky, a pak uz se studovalo, psalo a prekladalo. Jediny hlas byl tranzistorak, chytala jsem na tom polske stanice, ale ani jsem to moc nepotrebovala, protoze to zimni ticho s polinkama v kamnech mi naprosto stacilo. Dnes bych si tam vzala internet a CD prehravac.

Karolína 22.3.2008 18:06

Re: Re: Re: Tak další Petra :-)

Jejda jak já tohle znám!!! Chaloupka se podepsala na mých studiích i na všem ostatním, co jsem kdy dělala a potřebovala k tomu mít klid a pohodu. Nejen v zimě. Taky v létě, na jaře, na podzim, prostě kdykoliv. Nákup s pojízdnou prodejnou byl skvělý! Vždycky přisupěla sousedka zespoda, která se znala s řidičem, všechny nás svým obrovským pozadím odsunula kamsi dozadu a už nakupovala. "Aby měli mladí, až přijedou z té Prahy, papáníčko!" my ostatní jsme si mohli trhnout. Vodu jsme nosili od pramene asi tak 100 m od domu, sucháč byl v kůlně, do které se šlo zima-léto, den-noc, vedro-mráz - přes zápraží, elektriku zavedli až když mi bylo skoro 8 let, jinak se svítilo petrolejkami, lihovou lampou a svíčkami, lednička, vařič, rádio, televize???? To byla kdysi slova z encyklopedie. Ale žilo se tu krásně a vyrostla jsem tu a vděčím tomu domu za přenádherné dětství a mládí a dneska za to, že se sem jezdím uklidnit a srovnat. Snad jsem to tomu domu rekonstrukcí vrátila a snad jsem nenarušila jeho přenádhernou atmosféru. Myslím, že ne! Ale pravda je, že CD, satelit, všechny vymoženosti civilizace včetně počítače tu jsou, takže dneska bych tu mohla pohodlně žít po celý rok a vůbec by mi nic nechybělo! Docela bych si uměla představit následující scénář: vydělat hoooooodně peněz, přestat pracovat a žít tady! Skromně, ale spokojeně a klidně.

Jo, já jsem tak ten typ! Nadávám na hektiku a shon života, ale jak se znám, za chvíli bych toho klidu měla dost a vymýšlela další akce!

MaRi 22.3.2008 9:13

Dnes tedy v ten pravý den

všechno nejlepší k narozeninám do rodiny Štětinků (Vojtíšek snad promine, že pro něj o den později) a k Medvídkovi. A jmeniny slaví dnes Leony, tedy určitě Leona R., která se tu také občas zastaví.

zana 22.3.2008 9:23

Re: Dnes tedy v ten pravý den

Štětinku VVVV!!

Medvídku VVVV!!

Přeju vám všecko, co byste chtěliR^R^

Jovovi 22.3.2008 9:51

Re: Dnes tedy v ten pravý den

VVHodně zdraví, štěstí a spokojenosti Štětince a jejímu manželovi a ještě jednou Medvídkovi.VV

štětinka 22.3.2008 11:01

Re: Dnes tedy v ten pravý den

Děkuji mnohokrát, jsem poctěna.VV

Medvídku, tak čin-čin?;-)

Vave 22.3.2008 11:36

Re: Dnes tedy v ten pravý den

Všechno nejlepší všem, kdo se narodili 22. března! !!:-)VV

štětinka 22.3.2008 12:31

Re: Re: Dnes tedy v ten pravý den

no jo, Petrovy klíče, ty já ráda, jedna z prvních barviček v blátivém přejaří! Děkuji

alimo 22.3.2008 12:24

Re: Dnes tedy v ten pravý den

Všechno nejlepší oslavencům, zvláště Štětince ( i manželovi) a Medvídkovi !!!!VV

štětinka 22.3.2008 12:32

Re: Re: Dnes tedy v ten pravý den

kujeme!VV

jiný Honza 22.3.2008 13:32

Re: Re: Re: Dnes tedy v ten pravý den

Já se s dovolením přilepím také. Ať se vám všem moc daří - vše, na co jen sáhnete!

Xerxová 22.3.2008 7:56

hezký den

hezký den všem Zvířetníkům i zvířátkům. Myslím, že plši, plchové i plšíci šli zase spinkat do teplých pelíšků, protože tohle počasí na svátky jara nevypadá:-)

Betka užívá zimních radovánek - na procházce teď aportovala klacek a neustále ho zahrabávala a vyhrabávala do sněhu

Rpuť 22.3.2008 9:05

Re: hezký den

Jo jo, "březen, za kamna vlezem!" Tedy já určitě určitě! Je tu hnusno a představa kouzelných skotačících plšíků je na hony vzdálena realitě....brrrrr.....

zana 22.3.2008 9:25

Re: Re: hezký den

jen pro doplnění meteorologického povědomí;-): tady včera a předevčírem přes noc nasněžilo, pravda jen málo, přes den to vždycky roztálo. Dneska ne ... to asi bude to jaro;-P.

jiný Honza 22.3.2008 13:45

Re: Re: hezký den

Já to teda znám jako: Březen, do hospody vlezem!

JoVo 22.3.2008 14:06

Re: Re: Re: hezký den

Já to znám tak, že duben, ještě tam budem (v hospodě.);-D;-D;-D

jiný Honza 22.3.2008 14:38

Re: Re: Re: Re: hezký den

Ó nikoliv! Duben - přijdeme na buben, případně duben, už jsme jako buben. ;-)

Hana W 22.3.2008 15:31

Re: Re: Re: Re: Re: hezký den

:-D:-D:-D:-D Teda panove, to jsou pekne pranostiky.

Jakub S. 22.3.2008 22:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký den

No takové pánské, co chceš... mě se velice líbí...

Jakub S. 22.3.2008 0:28

Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

On to je přesně plšík, plšík lískový. Ale skoro každý říká prostě plch. A vypadá úžasně, ještě neodolatelněji než veveřičky (promiňte, paní Kateřino - já to tak nemyslím!), ále jendže rozkouše vše od střechy po terasu. A všude hovíska a piliny. Vót dialéktika, druzjá...

P I T R Ý S E K 22.3.2008 14:34

Re: Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

No, Jakub má zas pravdu. Plšíček plch je opravdu moc roztomilé zvířátko. Očička a čumáček a je takový malilinký. Jenže plch mrch, když se nastěhuje do chatky, to je malér. Mohu sama sebe přesvědčovat, že chata =příroda a tam je plch doma. Jenže on mrcha opravdu všechno znectí. Navíc naše chatka je opravdu jen letní. Střecha a strop je pouze podhled zavěšený na drátkách. A když tam začne v noci hospodařit plch, neusnete, protože si připadáte jako v kytáře, co tklivě zní. Příroda nepříroda, museli jsme ho vystrnadit a "ekologicky" mu přístupy mu uzavřít takovou tou pěnou, co se dává při výměně oken.

Dodatečně se plšíkovi omlouvám, ale venku je také hezky.

baty 22.3.2008 15:07

Re: Re: Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

;-D;-D;-D;-D;-D

Jakub S. 22.3.2008 21:39

Re: Re: Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

Jako v kytáře - jó! V chatě na Radějově (mého nebožtíka šváry) přímo pod dvacetimetrovýma bukama je všecko marné. Tam někde vevnitř hostuje každou chvilku někdo. To je osud, no. A na Vranove, v Oslňovické zátoce, bývali před padesáti lety plšíci furt. U chaty generálneho vikára Zolibáčiho, takto Msgre. Zoltána Beláka z diecéze v Lučenci. Jeho sestričky je milovaly. Hergot proč nepíšu paměti?!

MaRi 22.3.2008 21:55

Re: Re: Re: Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

no, proč??

P I T R Ý S E K 22.3.2008 22:08

Re: Re: Re: Vitaj, a v plší hodině! To je STYLOVÉ!

Chata na Radějově? Byli jsme tam s mistříčkem na dovolené, když jsem v bříšku nosila našeho synka. A že už to bříško bylo!! Že to tam budu mít pohodlné. Pokojíček, koupelna, prostě fajn. Bylo krásně, chodili jsme na procházky po okolí. Jednou jsme tak šli a proti nám takoví hvizddohájci (14-15, víc jim nebylo)., prý cigaretu. Jo to bylo něco na  mistříčka, ten je hnal. Večer, že půjde s chlapama na pivo, ať jdu spát, v hospodě je smrad z cigár. Odešel, zamknul. Já sedím jen tak u okýnka a čtu si. Už jdu spát a na cestě jde ta banda kluků a něco: "Tady on bydlí, kde asi, počkáme na něho..." Páni!!! Jak se dovolat? Všichni i s ženama v hospodě. A ty dveře od pokoje zamčené. Mladomanželka s pupíkem a bojí, aby neporodila pohrobečka. A tak jsem dostala nápad (dnes vím, šílený, příšerný). Když kluci odešli v zala jsem šňůru od něčeho  a na ní jsem z okna spustila židli. Vylezla jsem z okna na římsu a spustila se z 2,5m výšky dolů.  A našla jsem mistříčka, jak v pohodě sedí s chlapama za chatou. Tož vidíte, taková láska to byla. Však nám z ní ještě drobet zůstalo.

Jakub S. 22.3.2008 22:46

No to je jak z Bakalářů!

Takové věci se nedají vymyslet, že? To se musí stát! To byl ale blbý nápad...! Máš asi anděla strážného.

P I T R Ý S E K 22.3.2008 23:59

Re: No to je jak z Bakalářů!

 Nad těmi mýmojáry už pomalu začni přemýšlet:-)

P I T R Ý S E K 23.3.2008 0:26

Re: No to je jak z Bakalářů!

To asi mám. Ale chudáček, už musí, z těch mých vylomenin, mít peříčka celá ubroušená:-)