19.1.2021 | Svátek má Doubravka


BTW: Rachejtličky

3.1.2006 20:57

Snášenlivost rachejtlí je mezi naším peststvem padesát na padesát. Kazana v podstatě nezajímají, Daník se jich bojí. Když se jeden z našich sousedů rozhodl po silvestrovské půlnoci změnit nebe v oheň, tak Daník zalezl pod křeslo, položil si hlavu na tlapy a vrhal po nás ukřivděné pohledy. Proč s tím pekelným randálem něco neuděláme? Když pekelný randál neustával, potřásl Kazan znechuceně hlavou, slezl z gauče a se stoickým klidem se odebral do mé pracovny na podstolový pelech.

Žádné drama, ale je fakt, že psi byli doma, v bezpečně známém prostředí. Stres našich chlupáčů jsme spolehlivě vyléčili několika kousky cukroví, podanými hned poté, co sousedovi došla munice. A teď si představte, že se najdou lidi, kteří své psy vezmou s sebou podívat se hezky zblízka na velký městský novoroční ohňostroj.

My jsme se k němu dostali v podstatě náhodou, když jsme vraceli do půjčovny filmy. Překvapeně jsme koukali na davy lidí zaplňujících náměstí, hojně byly zastoupeny kočárky s malými dětmi a psi. Dělali jsme si legraci, že se nějak brzy rozdává předvolební guláš, a že jsou všichni v novém roce při chuti. Ale ne, před městským úřadem se chystaly parádní rachejtličky.

Umluvila jsem Martina, aby tam se mnou chvíli zůstal - jediný ohňostroj, který jsem za poslední roky viděla byl ten Gandalfův v Pánu prstenů. Zatímco starosta pronášel novoroční blahopřání, koukala jsem se kolem sebe. Kousek od nás stáli lidé s obrovským bílým psem, vypadal jako argentinská doga s černým flekem na hlavě. Hned za ním byl belgický ovčák a na dohled ještě malý voříšek.

Potom to začalo. Barevné efekty byly opravdu krásné, ale ten randál byl ohromující. V krátkých přestávkách bylo slyšet pláč několika dětí a kňučení psů. Bílý hafan vedle nás byl statečný - připomínal mi Neffova Barta. Nejdřív na rachejtle vrčel, potom štěkal. Ale ohlušující rány trvaly příliš dlouho, takže nakonec i on kňučel a schovával si svoji obrovskou, respekt nahánějící hlavu k pánovi pod bundu. Nějak mě to přestalo bavit. Pohled na vystrašené děti i psy mě deprimoval a lidská hloupost štvala. Odjeli jsme domů a na uklidnění jsem si šla podrbat Nazgúly.

Včera jsem se zastavila u nás v obchodě zrovna ve chvíli, kdy tam přišel i náš doubravický starosta. On i jeho rodina jsou zapálení pejskaři, psa má i majitelka obchodu. Obrátil se na nás: "Včera po tom ohňostroji ve Dvoře se ztratil border teriér a prý běžel někam sem k nám. Podívejte se kolem, ano? Kdyby něco, dejte vědět do Dubence na úřad, je odtamtud..."

Tvářil se rezignovaně, stejně jako my. Proč se to musí stávat znovu a znovu?Advantage Consulting, s.r.o.
ŘIDIČ KAMIONU S NÁVĚSEM (20-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !