5.12.2023 | Svátek má Jitka


BTW: Prosím tě, nezapomeň!

18.12.2006

Norsko - Holmenkolen - Daník se chováJak šly dějiny, vypracovávali lidé dva způsoby, jak se k danému problému postavit. Jedinci nezatěžující se zbytečným pocitem zodpovědnosti se zdokonalovali v technice, jak se ze zapomínání vymluvit, zatímco ti ostatní ti se soustředili na nutnost sladit sledování času spolu se svými úkoly a vymysleli diář.

Diáře se vyvíjely vedle kalendářů a ve svých funkcích se vzájemně doplňovaly. Rozdíl byl v tom, že zatímco kalendáře se snažily rozporcovat čas do škatulek obecně platných, diáře byly vždy osobní. Útržky času se spojovaly s událostmi zcela nebo částečně soukromými. Jestlipak měl Nero kdysi ve svém diáři zaškrtnutý den "D" s poznámkou "Řím, zapálit!" Jak asi vypadal diář takového Napoleona, který byl známý tím, že dokázal diktovat písařům až sedm dopisů najednou a přitom logicky držet posloupnost jejich obsahů? Jeden by řekl, že takový člověk snad ani diář nepotřeboval a Evropu dobýval doslova zpaměti.

Jenže většina lidí si potřebuje alespoň někdy poznamenat když už ne své pracovní úkoly a schůzky, tak alespoň návštěvu u zubaře, koupi sáčků do odpadkového koše nebo výročí svatby. Neměl by to být problém - na trhu jsou desítky různých papírových a elektronických pomůcek, které by nám měly pomoci se v našich povinnostech i zábavách orientovat. Jenže stále ještě často zapomínáme na zubaře, manželky i sáčky na odpadky. Proč? 

Viděli jste někdy sebelepší diář, který by vás v určenou dobu prostě chytil za nos a důtklivým hlasem pravil: "Zítra jdeš k zubaři. K zubaři! V deset! Takže si musíš co? Vyjednat volno v práci a nezapomenout zubní kartáček. A pastu! Jasný? Zítra v deset! A nebudu ti to stokrát připomínat a jestli mě zítra neotevřeš/nezapneš, tak máš smůlu, jasný? A pamatuj, už minule jsi tam šel natřikrát!"

Norsko - Holmenkolen - Kazan na leděNe, diáře jsou ve své podstatě pasivní nástroje, které sice strpí všechny možné důležité zápisy, ale potměšile čekají, zda si je také v pravý čas přečtete. Znáte to sami. Uděláte si obrovský vykřičník, pozor, na TOHLE prostě nesmím zapomenout, a potom ten krám zapomenete doma, v autě, v práci, u přítele či kdekoliv jinde, kde se zrovna v potřebnou dobu nenacházíte. A vykřičník je nanic.

Tyto zkušenosti pochopitelně hodlají zúročit výrobci mobilů a PDA, které nám mají nabídnout vedle možnosti sofistikovaného zapisování i ono veledůležité upozornění. Chytré přístrojky nám vycházejí vstříc i tím, že se snaží nás neobtěžovat lovením písmenek na mrňavých klávesnicích a nechávají nás zapisovat podstatné klasičtějším způsobem. Proč však prodeje těchto báječných elektronických hraček dramaticky nerostou? Proč v mnoha kancelářích i domácnostech najdete monitory počítačů a dveře od ledniček umatlané od charakteristických žlutých lepivých papírků?

Těžko říct. Možná, že ve většině z nás prostě přetrvává zvyk čmárat na papírky. Jen si vzpomeňte na soustředěnou výrobu taháků na školách všech stupňů, nebo tolik oblíbená milostně-organizační psaníčka, která stále hojně kolují především mezi pubertální mládeží. I hospodyně si mezi vařením radši vezme tužku a poznamená si na kraj včerejších novin, že jí došel kmín, než aby s rukama od mouky hledala automaticky upozorňující PDA. Nějak to asi souvisí s tradiční leností lidstva, které, než aby došlo dvacet kroků k brance, roztrhne si radši kalhoty o plot, přes který vede oblíbená zkratka.

Mám ten dojem, že trvalý úspěch PDA bude zaručen až v době, kdy bude stačit na ten přístroj prostě houknout: "Hele, v pátek jdu s klukama v pět na fotbal, takže si nesmím zapomenout hodit do auta věci. Ale dopoledne mám jednání s tím člověkem z firmy XY, takže musím jít v obleku a nezapomenout si tu studii. Jo a tu mi musí schválit šéf ještě večer předtím, takže mu ji musím dát na stůl nejpozději v úterý. Je tedy jasný, že ji do tý doby musím mít hotovou, takže mi to taky připomeň. A v sobotu má Hanka svátek a víš jak se vzteká, když na ni zapomenu. Takže mi připomeň tu kytku. No, sejít se s ní mám asi ve dvě, ale může se to změnit. To je snad všechno... teď. Tak si to koukej zapamatovat, ať nemám průšvih!"

Norsko - Holmenkolen - sněhová dělaJenže, přestože jsou dnešní PDA bezdrátové, kompatibilní s PC a některé z nich schopné vedle umožnit připojení k internetu i telefonování, tento způsob komunikace s přístrojem zůstává hudbou budoucnosti. I když se na tom pracuje, samozřejmě... Renomované firmy věnují spoustu času technologiím na rozpoznávání hlasu a s tím souvisejících problémů. Nicméně dokud se jim nepovede, budou muset lidé bojovat se svojí zapomnětlivostí všemi dostupnými způsoby. S kalendáři, diáři, PDA a mobilními telefony. Ano, především na mobily nesmíme zapomínat... Zrovna mě se osvědčila kombinace papírového stolního kalendáře, lepících papírků a telefonu. Nakonec bez mobilu se vyskytuji jenom málokdy. Jen tak mimochodem, jak to děláte vy?

PS: Fotky jsou z vycházky na Holmenkolen, včera kolem poledne. V Norsku začalo konečně mrznout (prý byl nejteplejší podzim za posledních 500 let :)) a pro nedočkavé lyžaře se začaly zasněžovat sjezdovky...

 

Norsko - Holmenkolen - pohled na fjord

 

 

 

 
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !