19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

BTW: Lutefisk - v zajetí tradic

Tradice jsou jakýmsi předivem či sítí zvyků, které nás svazují s předchozími generacemi lidí, k jejichž odkazu se hlásíme. Ty, které vydržely opravdu dlouho se obvykle týkají těch naprosto základních lidských potřeb a většinou souvisejí se snahou zajistit si štěstí, zdraví, ochránit se před neštěstím či vzdát úctu mrtvým. Nikoho však neudiví, že nejlépe se žije tradicím nějakým způsobem spjatým s jídlem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena b.p. 20.11.2006 12:11

Re: Jsi nejstatečnějšíííííí Kačírek.

A hafušám se nediv. Ty vědí své. Myslím to vážně. I kočky si přesně vyhodnotí zdravotní stav členů rodiny. A zdravotní problémy včetně depky dokáží ošetřovat. Až na jednu vyjímku - hnisavé zranění. Od toho jdou pryč.

Kačer 20.11.2006 12:16

Re: Re: Jsi nejstatečnějšíííííí Kačírek.

to je zajímavý, co? A hnisavé zranění je asi děsí 8-o já onehdá viděla dokument o psech, kteří lokalizují nádorová onemocnění.

Li 20.11.2006 12:33

Re: Re: Re: Jsi nejstatečnějšíííííí Kačírek.

Jak koho, Elišák na Boominčině zahnisané ráně kladně zapracovala ;-)

Kačer 20.11.2006 12:40

Re: Re: Re: Re: Jsi nejstatečnějšíííííí Kačírek.

páč to je maminka, a maminka se musí ošetřovat, protože ji máme jenom jednu. Major taky ošetřuje Andulu, resp. její ucho, má ho totiž natržený. Majora odháním, protože jí to vždycky tak umáčí, že to zase celej den schne :-/

Petrak 20.11.2006 12:59

Re: Hlásím, že jsem přežila zubaře

Kačerééééééééééééééééééééééééé, už jsi venkuuu!! No sláva. Ty čudinko malá. Seš statečná želva. Zkoušela jsem volat, ale ještě to asi bylo brzo. Palce jsem držela mooc. Teď Tě nechám nadechnout a později se ozvu. A foukám na dálku

Kačer 20.11.2006 13:11

Re: Re: Hlásím, že jsem přežila zubaře

klidně brnkni ....furt je to umrtvený!

WWW 20.11.2006 11:31

vsechno zalezi na okolnostech

Povidal mi pan Vasata, co mel tu druhou hospodu, spise restauraci v nasem mestecku ! Jenou jsem ti WWW mel uvarit jelenni gulas na svatbu. V poledne svickova a vecer ten jeleni gulas. Pro sedesat lidi. Svickova se mi povedla, ale ten gulas jsem WWW seredne pricmrdnul a at jsem s tim delal co jsem mohl, tak jsem to z toho nedostal. Jezis, to ti byla situace. Dyt tam prislo pul jelena !!

Vyhodit to, to by byla strasna ztrata. Tak jsem to vodstavil a utikal vzbudit reznika Roucka. Nastesi mel nadhernou klizku, tak jsem ten jelenni svatebni gulas preci jen udelal. Vedel jsem, ze Roucek mne neschodi, ja na nej taky vedel dost veci !

No io, ale c o s tim gulasem ? Nakonec jsem ho dal do plastikovych kyblu,  do mrazaku a cekal na zazrak. Skoro mesic WWW, ja ti ani nespal . A taky ze jo ! Najednou jsem slysel v noci houkat sireny.? Vobliknul jsem se a utikal na ulici a jen jsem pocital ty hasicsky auta, co kolem hospody projelizdela. Maval jsem na ne a ukazoval na hospodu, ze jako po tom vohni na ne cekam. Pak jsem utikal rychle postavit ten pripalenej gulas !

WWW, hasici, kdyz jedou od ohne, tak zblajznou vsechno. Jen to nesmi bejt presoleny. Pripaleny to vubec necejti, navopak, dela jim to dobre ! Tak tech pet hasicskejch sboru se zastavilo zpatky a hasici se cpali gulasem, jak zjednani. Jeste si chteli hasici pridat, ale uz nezbylo.

Kdyz jsem se pak od nich dozvedel, ze hasili nakej centralni sklad Lidovych milic, tak me stesti bylo dokonale ! Dal jsem jim zadarmo jeste zbytek gulase z tej klizky, co jsem ho hodil taky na mrazak, ale ten uz jim tak nejel. S tim jelennim se to prej nedalo srovnat !!

zana 20.11.2006 11:38

Re: vsechno zalezi na okolnostech

Milý WWW, tohle mi chybělo. Děkuju.

Vave 20.11.2006 11:52

Re: vsechno zalezi na okolnostech

Jsou to teď takové pěkné gulášové dny: guláš míru mezi Anežkou a wéwéwéčkem (ale nepřežeňte to bratření, já jsem, milé wéwéwé, slyšela, že ten Anežčin přednosta je veliký pruďas, a to má pak ukrutnou sílu), též líbánkový guláš páně Kadluse babičky, a nakonec hasičský jelení guláš !!R^ Na světě je tak krásně !!VVV

Vave 20.11.2006 11:56

Re: Re: vsechno zalezi na okolnostech

A ten líbánkový guláš měl být také tlustě! :-/

WWW 20.11.2006 21:21

Pozde, ale prece te pekne zdravim mila Vave !!

jiný Honza 20.11.2006 11:52

Re: vsechno zalezi na okolnostech

Ťukám, milý WWW, moc hezké.

Li 20.11.2006 12:01

Re: vsechno zalezi na okolnostech

:-D:-D:-D O víkendu jsem dělala uherský guláš podle Lenky, ale přísady dle chutí Jirky ;-) Takže místo pálivé papriky hrstička sušených chilli papriček ;-P Jirka si pomlaskával a já bych bývala potřebovala mini hasiče ;-D;-D;-D

jiný Honza 20.11.2006 12:41

Re: Re: vsechno zalezi na okolnostech

Ty jsi divná - chováš mastodonty převlečené za psy, paseš jeleny a troška chilli ti vadí? 8-)))

WWW 20.11.2006 21:12

Mila Li, Jirka je muj clovek. Ja take rad vsechno poradne palive !!

aida 20.11.2006 12:28

Re: vsechno zalezi na okolnostech

Milý www, jako vždy R^

WWW 20.11.2006 20:58

Diky mila aido !

JoVo 20.11.2006 14:00

Re: vsechno zalezi na okolnostech

;-D;-D;-DWWW. zdravím. Ťuky, ťuky na okénko, má roztomilá panáčku.;-DR^

Alča 20.11.2006 14:08

Re: vsechno zalezi na okolnostech

Ťuky, ťuky, ťuk! (jak já bych si dala guláš ....).

WWW 20.11.2006 21:01

Zdravim mila Alco, az ted vecer, drive jsem se poradne nedostal !!

JanaBa 20.11.2006 11:06

Se mi to sem neveslo

Ja musim priznat, ze mi trvalo mnoho let, nez jsem se odhodlala tuhle specialitu ochutnat. Pak jsem se ale chytla drapkem a jist lutefisk ve spolecnosti pratel patri k nasim predvanocnim aktivitam. ( Ale abych si ho dala sama ve stredu k veceri, to asi ne :-)).

JanaBa 20.11.2006 11:03

Jen pro zajimavost

bych si dovolila trochu osvetlit predpripravu lutefisku. Pokusim o kratky, vycteny popis.

Mnozi veri, ze lutefisk vznikl jakousi chybou a predpis na zniceni teto, jinak bajecne ryby, tuto teorii podporuje. Hlavni ingredienci je nesolena treska, ktera se pomalu susi pod otevrenym nebem. Ryba k suseni potrebuje cele jaro a teplotu nejradsi kolem nuly. Kdyz je treska ususena, je opet pripravena k namoceni do vody. Hodi se na jeden tyden do skopku, voda se kazdy den vymenuje a ryba se zvolna, reklo by se, rozpousti a nabobtnava.

Posleze se vynda a aby to nebylo jen tak, najde se ve stodole redidlo, tedy louh, do ktereho se  neboha treska zase na dva az tri dny nalozi. A protoze se z ni stala nepouzitelna hmota, mrskne se tato masa opet na ctyri az sest dni do vody a z tresky se stane zalostna, ale tentokrat uz pouzitelna rosolovita ryba, pripravena k dalsi a uz konecne priprave na vas stul. 

Po tomto procesu se z ryby stane nejvice alkalicke a basalni jidlo na svete. Jo a mimo jine se v rybe vytvori ruzna chemicka spojeni, take lysinoalanin, ktery se pouziva k hubeni krys. Ale my lidi z toho kupodivu vyjdene se zdravou kuzi.

Lutefisk je bez debat milovan i nenaviden a pravdepodobne nejvice nechvalne zname jidlo na zemi. Soucasne se ale tvori dokonce i internacionalni kluby milovniku lutefisku, kteri se v tomto vanocnim case schazeji k jeho pozivani, peji na nej oslavne pisne a jsou radi, ze se pri teto prilezitosti mohou spolu opet setkat. Tak jako nas osm, kteri jsme se v sobotu u nas sesli, pojedli, popili a jak vidite, ani Dagmar ani nas zbyvajicich sedm jsme neopustili tento svet vymacerovani louhem. 

aida 20.11.2006 11:14

Re: Jen pro zajimavost

Můžu se zeptat kolikaprocentní se ten louh používá? A používá se louh sodný nebo draselný?

Jinak děkuju za recept, je to opravdová zajímavost.

Medvídek 20.11.2006 12:04

Re: Re: Jen pro zajimavost

Sodný.

JanaBa 20.11.2006 12:22

Re: Re: Jen pro zajimavost

Oj, tohle opravdu nevim, na predpriprave se nepodilim, kupuji uz pripravene. Ale asi Medvidek o tom neco vi a kdyz to rika, je to tak. 

Medvídek 20.11.2006 12:48

Re: Re: Re: Jen pro zajimavost

Medvídek neví, ale četl to v článku paní Dé.:-)

Vave 20.11.2006 10:39

Milá paní Dé,

tak ten Váš výstižný popis jídla z tresky mi ji neučinil sympatičtější, spíš naopak. Bože, jídlo které se musí louhovat, aby bylo poživatelné! U nás v pekárně se prodávají louhované veky, jsou takové lesklé a tudíž vypadají krajně podezřele, zrovínka jako to divné jídlo, zamaskované vypečenou slaninkou (mňam!). ;-P

Já se sice občas překonám a na rozdíl od Xerxové si občas objednám něco neznámého, ale nejdřív si pečlivě nastuduji, z čeho všeho se krmě bude skládat. Ačkoli, zkušenost pejska a kočičky nám říká, že ani mnoho dobrého pohromadě nemusí být vždy dobré.:-P:-):-):-)

Medvídek 20.11.2006 10:09

Re: ale třeba Rusa nebo Ukrajince by člověk určitě neuhostil klasickou českou držťkovou

Ani mně ne. Z hrůzou bych prchal od stolu.;-D

jiný Honza 20.11.2006 10:12

Re: Re: ale třeba Rusa nebo Ukrajince by člověk určitě neuhostil klasickou českou držťkovou

A to já si ji rád dám. 8-)))

Medvídek 20.11.2006 10:13

Re: Re: Re: ale třeba Rusa nebo Ukrajince by člověk určitě neuhostil klasickou českou držťkovou

Klidně i mojí porci.;-D