27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


BTW: Chyby

7.5.2007

Začíná to tím, že se snažíme vrazit hranatý kolík do kulatého otvoru, pokračuje tápáním v gramatice, střelbou od boku v násobilce, špatně vybraným oblečením či stejně špatně vybraným životním partnerem. A asi tak milionem jiných chyb, omylů a přehlédnutí předtím i potom. Každý z nás si mnohokrát v praxi vyzkoušel cimrmannovské "Tudy ne, přátelé" a zaklínal se, že tentokrát je to naposledy.  Dede - taky chyba...

Jenže není. Už proto, že chyby obvykle neděláme úmyslně a navíc - je tolik způsobů, jak se jich dopustit! Chyby vznikají z nevědomosti, neznalosti (to není totéž!:)), z neopatrnosti, z přehnaného sebevědomí, špatného vyhodnocení situace, špatného odhadu jiného člověka či sama sebe, kvůli náhlému zatmění v mysli, provozní slepotě nebo více méně náhodou.

Jejich následky jsou různé, od maličkostí až po hotové katastrofy. Zajímavé je, že hodnocení chyb a jejich důsledků je - alespoň v naší hlavě a srdci - velmi subjektivní. Nejenže se každý trápí pro něco jiného a s jinou intenzitou, ale hodnocení chyb se mění i v průběhu života v závislosti na tom, jak nám přibývají zkušenosti a jaký se nám podařilo vytvořit vlastní obranný krunýř.

Když vyhodíme do vzduchu laboratoř, havarujeme s autem nebo sbíráme trosky nějakého vztahu, těžko si dokážeme vzpomenout a procítit zoufalství, které následovalo za rozbitou hračkou, trojkou z matiky nebo zrádným kamarádem. Ale podstata přitom bývá stejná.

Chyba, omyl, selhání. Někdo to nese líp, jiný hůř. Záleží na sebedůvěře, podpoře okolí a schopnosti soustředit síly do dalšího začátku. Nemusíme si hned představovat nějakou tragédii, zkuste ji jen vzpomenout na všechny pokusy zhubnout, cvičit nebo se naučit nějaký cizí jazyk! Ojojoj!

Problém je v tom, naučit se žít se svým nedokonalým já a přitom nerezignovat na snahu o neustálé zlepšování. Řekne se to dobře, ale Sysife, rodný bratře, ty dobře víš, jaká je to fuška! Pokud tedy vezmeme v úvahu, že nějaké chyby budeme dělat pořád, jaký by tedy měl být cíl našeho snažení? No přece nedělat stejnou chybu víckrát!

PS: Co myslíte, podařila se ta fotka? :))

 Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!