4.12.2023 | Svátek má Barbora


BTW: Chyby

7.5.2007

Začíná to tím, že se snažíme vrazit hranatý kolík do kulatého otvoru, pokračuje tápáním v gramatice, střelbou od boku v násobilce, špatně vybraným oblečením či stejně špatně vybraným životním partnerem. A asi tak milionem jiných chyb, omylů a přehlédnutí předtím i potom. Každý z nás si mnohokrát v praxi vyzkoušel cimrmannovské "Tudy ne, přátelé" a zaklínal se, že tentokrát je to naposledy.  Dede - taky chyba...

Jenže není. Už proto, že chyby obvykle neděláme úmyslně a navíc - je tolik způsobů, jak se jich dopustit! Chyby vznikají z nevědomosti, neznalosti (to není totéž!:)), z neopatrnosti, z přehnaného sebevědomí, špatného vyhodnocení situace, špatného odhadu jiného člověka či sama sebe, kvůli náhlému zatmění v mysli, provozní slepotě nebo více méně náhodou.

Jejich následky jsou různé, od maličkostí až po hotové katastrofy. Zajímavé je, že hodnocení chyb a jejich důsledků je - alespoň v naší hlavě a srdci - velmi subjektivní. Nejenže se každý trápí pro něco jiného a s jinou intenzitou, ale hodnocení chyb se mění i v průběhu života v závislosti na tom, jak nám přibývají zkušenosti a jaký se nám podařilo vytvořit vlastní obranný krunýř.

Když vyhodíme do vzduchu laboratoř, havarujeme s autem nebo sbíráme trosky nějakého vztahu, těžko si dokážeme vzpomenout a procítit zoufalství, které následovalo za rozbitou hračkou, trojkou z matiky nebo zrádným kamarádem. Ale podstata přitom bývá stejná.

Chyba, omyl, selhání. Někdo to nese líp, jiný hůř. Záleží na sebedůvěře, podpoře okolí a schopnosti soustředit síly do dalšího začátku. Nemusíme si hned představovat nějakou tragédii, zkuste ji jen vzpomenout na všechny pokusy zhubnout, cvičit nebo se naučit nějaký cizí jazyk! Ojojoj!

Problém je v tom, naučit se žít se svým nedokonalým já a přitom nerezignovat na snahu o neustálé zlepšování. Řekne se to dobře, ale Sysife, rodný bratře, ty dobře víš, jaká je to fuška! Pokud tedy vezmeme v úvahu, že nějaké chyby budeme dělat pořád, jaký by tedy měl být cíl našeho snažení? No přece nedělat stejnou chybu víckrát!

PS: Co myslíte, podařila se ta fotka? :))

 
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !