13.4.2021 | Svátek má Aleš


Bernská smečka: Překvapení!!!

22.5.2017

K jaru patří mláďata, to ví přece každý. Když jsme plánovali svůj letošní rok se psy, rozhodli jsme se, že dvouletá přestávka stačila, na jaře si uděláme radost. Ze spojení Bijou a Bodieho pocházejí nádherná a rodokmenově hodnotná štěňata, která si náležitě vedou i ve výstavních kruzích, tak proč našemu šikovnému Bodýskovi neudělat zase radost.

Rodiče Bijou a Bodie (bernský honicí pes)

Rodiče Bijou a Bodie (bernský honicí pes)

Měsíc po krytí jsme jeli s milou Bijou za panem doktorem na ultrazvuk. Ale ať jsme koukali, jak jsme koukali, nic, nic, nic. Trochu jsme se podivili, to se Bodiemu ještě nestalo, ale k přírodě máme respekt, asi to mělo být takhle. A tak si Bijunka bezstarostně řádila se smečkou a my ji přestali na každém kroku pozorovat. Co nám ale uniknout nemohlo, byly čím dál větší zbytky v misce Bijou.

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Jsme zvyklí, že co se jídla týče, je to naše princezna Mlsněnka: „Tohle budu, to si nechte, a hlavně: jídlo je moje navýsost intimní záležitost!“ V praxi to znamená, že Bijou se k plné misce nepřiblíží, dokud by ji mohl někdo i jen zahlédnout, musíme všichni vypadnout a na dostatečně dlouho za sebou zavřít dveře. Nikdy ale nenechává na dně misky se železnou pravidelností. Všimli jsme si, že celá smečka se po svojí baště u dveří Bijou řadí do fronty, protože vždycky je co dorazit.

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Dvě a dvě dohromady jsme si dali, když se tahle naše družná holčička začínala pomalu stranit kolektivu a chodila se pomazlit dvacetkrát za hodinu, to začalo být podezřelé. Jednou se do rána z jejích normálně drobnějších struků staly pořádné dudlíky. Se svým podezřením jsem se svěřila svému racionálnímu muži. Mávl rukou a prohodil něco o falešce. Tedy mně to jako falešná březost nepřipadalo, na to byla ta změna příliš markantní. Bříško sice až tak nenarostlo, ale bylo nezvykle pevné. Často jsem na něj pokládala dlaně ze všech stran, ale zatím jsem uvnitř nic mimořádného nezaznamenala.

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Nastávající maminka Bijou (bernský honicí pes)

Až jednou, byli jsme právě na oslavách konce války ve Velichovkách. Bijou se vrhala na každého, kdo ji třebas jen letmo pohladil, každému chtěla vyjadřovat vřelou náklonnost svými vlhkými polibky, až jsme ji museli brzdit. Když se zasněně zadívala do dálky, manžel jí položil dlaň na bok a vytřeštil oči: „Já tam cítím srdíčko!“ Druhý den se jelo k veterináři. Ten bříško prohmatal, ale že by tam byla štěňata, to se mu nezdálo. Přesto nastartoval přístroj a zkusil to s technikou. Po chvíli zajásal: „Fakt že jo, tadyhle je!“

Jestli to bude jen jeden doveda anebo si s námi na schovku hraje ještě někdo další, to se teprve uvidí. Každopádně se máme připravit na to, že porod může přijít o něco později, málopočetné vrhy si zpravidla dávají načas. Také máme dbát, aby se mamina příliš necpala a miminko (nebo miminka?) nebylo jako otesánek a to nekomplikovalo porod. Přejídání ovšem u naší Mlsněnky nehrozí, v tomto ohledu máme o starost méně.

Porodnice připravená

Porodnice připravená

Porodnice je připravená, Bijou už si ji zabydlela, já se k ní nastěhuji i na noc za pár dní. Za normálních okolností, tzn. když známe den “D“ skoro s jistotou (podle knih pravděpodobný den porodu nastává 64. den po krytí, což tahle naše mamina zásadně dodržuje), si můj muž musí ve svém diáři na porod pár dní rezervovat, aby se postaral o smečku. Tentokrát to neplatí, vyhlásit jeho pracovním povinnostem stop stav málem s okamžitou platností je přece jen poněkud nereálné.

Starší foto - tehdy dvoudenní sourozenci s maminkou (bernský honicí pes)

Starší foto - tehdy dvoudenní sourozenci s maminkou (bernský honicí pes)

Tak jsem zvědavá, jestli se naši dva nejmladší ďáblíci budou chovat, jak se má (je až neuvěřitelné, jak psi s jistotou poznají, kdy je opravdu nutné, aby se zklidnili), a nechají svou maminku přivést jim na svět sourozence v pohodě.

Tak se mi zase jednou vybavila hláška, že v životě je vždycky všechno jinak. O překvapení prostě v životě chovatele rozhodně není nouze...

Pro Zvířetník Radana Menšíková v květnu 2017

Fotografie Miroslav Menšík

Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie, a další obrázky najdete zde a horké novinky z porodní bedýnky zde.

Radana Menšíková Neviditelný pes