4.12.2023 | Svátek má Barbora


AUSTRÁLIE: Lékaři a lékařina.

4.7.2023

S mojí ženou Mílou jsme dosáhli věku, kdy jsme nuceni častěji navštěvovat lékaře a různá zdravotnická zařízení, včetně nemocnic. O tom, jak v Klokánii pracují paralelně vedle sebe zdravotnictví státní a zdravotnictví soukromé, jsem už psal dříve. To první je na příděl, pokud nejste urgentní pacient, třeba s infarktem a nebo úrazem, tak na zákrok v nemocnici čekáte, až na vás přijde řada, a to může být i 9 měsíců až rok, jak je možno na výměnu kyčelního kloubu za endoprotézu. To druhé je podle potřeby pacienta a výše zmíněná výměna bývá provedena lékařem dle vlastního výběru do 2 – 3 týdnů v soukromé nemocnici.

Rozdíl je v ceně. Zákrok ve státní režii platí stát a spoluúčast pacienta je minimální, v řádu několika stovek klokaních dolarů a mnohdy ani to ne. Zákrok v soukromém zařízení platí z velké části soukromé pojištění, které samo o sobě stojí pro nás dva kolem 600 AUD za měsíc. Spoluúčast tu je také vyšší a činí 15 – 20 % veškerých nákladů. To bývá v řádu několika tisíc AUD.

Státní zdravotnictví je u klokanů známá černá díra, ve které mizí miliardy klokaních dolarů ročně. Vysoké procento pacientů vyhledává zdravotní pomoc, i když to není nutné, a proč ne, když to je „zadarmo“. Spoluúčast pacientů byla doposud minimální, ba téměř zanedbatelná.

Miliardy mizící v černé díře zdravotnictví byly zdejší, právě kralující labouristické vládě příliš, a tak v rámci „reformy“ národního zdraví nezvýšila v poslední době dosud poskytované dotace. Je zajímavé a stojí za povšimnutí, že podobná opatření, kdy je řadový občan bit a postižen, obvykle finančně, jsou zaváděna vládou labouristickou, tedy levičáky či rudochy. Asi to bude tím, že oproti vládám liberálů, zde pravičáků, neumí labouristi hospodařit a za jejich kralování zde roste národní dluh neúměrně rychle. A tak se rozhodli „šetřit“, ale na nesprávných místech, jako zdravotnictví, školství a podobně. Miliardy klokaních dolarů však bohorovně utrácí podporou různých pochybných neziskovek a také cizích zemí, kde pučí rudé vlády.

Dříve jsme zde měli celou řadu zdravotních opatření „zdarma“, to znamenalo, že dotace státu poskytovateli úkonu postačovala, a pacientovi nic neúčtovali. Na příklad návštěva praktického či rodinného lékaře, použití služeb kliniky rakoviny kůže, včetně nutných zákroků, celá řada léků byla z velké části dotována, veškeré snímkování, ať už rentgenem, CT, MRI, a nebo ultrazvukem, bylo též „zadarmo“.

V posledních dvou letech, zčásti vinou covidu a dnes Ukrajiny, citelně vzrostly ceny skoro všeho. Nevzrostly však dotace vlády ve zdravotnictví a tak provozovatelé si už nevydělají ani na svůj vlastní chleba a mnozí fungují se ztrátou. Toto však nelze provozovat do nekonečna, to by potom mohli zavřít a přihlásit se o podporu v nezaměstnanosti. A tak dnes daňové poplatníky v Klokánii stojí zdravotnictví více z vlastní kapsy.

Vzrůst cen jak pro řadové občany, tak i pro provozovatele různých služeb a nebo živnostníky a podnikatele je velice citelný v celé škále ukazatelů a v některých případech, jako jsou ceny energie i přes 100 %. Jen pro ilustraci uvedu hlavní ukazatele nárůstu cen pro ordinaci praktického lékaře.

Nájemné za prostory ordinace

Platy (sestra, recepční v čekárně) a nemocenská, dovolená, penzijní pojištění pro ně

Lékařská výbava

Potřeby pro ordinaci (obvazy,injekční stříkačky,bomby s kyslíkem, tekutý dusík – nitrogen atd

Energie, voda, telefony, internet, sazby místní správě a pod.

Počítače a IT service

Likvidace lékařského odpadu

Bezpečná skartace dokumentů

Pojištění praxe (toto je v řádu desítek tisíc AUD ročně)

A tak by seznam mohl pokračovat dále.

A takto je vyzdobená čekárna – recepce u naší doktorky:

Čekárna-recepce u naší doktorky (Austrálie)

Snad nejcitelnější je zvýšení cen energie. Ještě v dubnu 2023 jsme platili za 1 kWh 19.16 centů = 2.81 Kč, abychom od 1. července stejného roku za tu stejnou kWh platili 38.841 centů = 5.71 Kč. To je vážení o více jak 100 %. Loupež za bílého dne.

Některé léky jsou citelně dražší, spoluúčast za návštěvu kliniky rakoviny kůže, která byla 0, je dnes 40 AUD a za standardní, patnáctiminutovou návštěvu praktického lékaře byla také 0 a dnes obnáší 45 AUD, pro penzisty se slevou 30 AUD. Tuším, že k návratu do bývalého statusu už nikdy nedojde.

Psáno: 19/6/2023. Foto: George Švehla, další obrázky najdete zde.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !