21.10.2020 | Svátek má Brigita


AKVARISTIKA: Pořízení a založení akvária (úvod)

6.2.2006 23:11

Protože vídávám dosti často v televizi, nakonec jsem to zaznamenal i v rozhlase, dosti zoufalý pokus o popularizaci akvaristiky a konečně i fyzického ztvárnění založení akvária, dovolte mi pár slov předem. ryby hejno

Jedná se určitě o dobrý úmysl. Mnoho akvaristů-odborníků, kteří se v médiích objeví (většinou je znám) to myslí dobře a v podstatě mluví pravdu, ale jaksi času je málo! Není totiž v lidských silách za pár minut srozumitelně vysvětlit byť část toho, co se učí mnohokrát desetiletí. Vznikne tak rada, která se dá přirovnat asi tak k tomuto:

V autoškole, první hodina: "Vážení žáci. Dnes se seznámíme s autem. Tedy, je to na čtyřech kolech, leje se tam benzín a točí se volantem. Jo a pozor!Můžete se i vybourat. Tak jedeme!" Je to vlastně také pravda, ale co dál? Zdá se to přehnané? Zdaleka ne.

Je nutné si uvědomit, že akvárium a život v něm, je zcela umělé prostředí (alespoň ze začátku) a nejvíce chyb můžeme udělat právě při jeho zakládání. Nechci ze založení akvária dělat vědu, ale nakonec se to přece jen týká nejvíce živých tvorů, kteří budou na prostředí, které jim přichystáte, striktně závislí. Viděl jsem mnoho akvárií, které jsem si pojmenoval: "RYBÍ KONCENTRÁKY" a přitom jejich majitelé ani netušili, že dělají něco špatně.

Bohužel, nejedná se pouze o akvaristiku, jako soudní znalec v oboru vivaristika jsem se dostal k otřesným případům týrání zvířat. Ale k tomu se v budoucnu ještě dostanu. Pokusme se tedy společně vytvořit jakési virtuální akvárium. Bude k tomu třeba dosti fantazie, ale to určitě zvládneme. Nakonec, nebude-li vše jasné, máte možnost reagovat dotazem. To v televizi ani v knize není možné.

Předem se též omlouvám za případné překlepy, ale jsme všichni tvorové chybující a nakonec můj kocour Píšek nemá také vždy čas na korekturu. Má mnoho práce s údržbou akvárií. Máme jich spolu na 60 a co kdyby se stalo, že nějaká ta rybka vyskočí... (Také korektura)

Chtěl bych touto formou upozornit na to, že akvárium je velmi vhodný a praktický doplněk interiéru, který jen při dodržení základních pravidel vyžaduje minimální časovou náročnost, ale zato se vám odmění překrásným pohledem do fantastického vodního světa. Mimochodem, nejde jen o rybičky, ale v nádrži s vodou se kromě rostlin vytvoří během docela krátkého času mnoho různého života.

Přitom si můžete dovolit čtrnáctidenní dovolenou a akvárium přežije bez jakýchkoliv problémů. Nemusí, a ani to nedoporučuji, ve vaší nepřítomnosti krmit soused. Nemusíte nikoho žádat o pomoc. Nic ve zlém, ale většině akváriím vaše nepřítomnost jen prospěje.

Upozorňuji na to, že tyto rady jsou určeny pro začátečníky, protože pokročilá a profesionální akvaristika se řídí jinými pravidly. Ale věřím, že i pokročilí akvaristé si zde najdou své.

Mám pro vás ještě jednu výzvu a prosbu, upozorněte kamarády, známé, mladší-či starší sourozence, nebo i spolupracovníky, dědečky i babičky, na tyto stránky! Kdyby totiž jediný člověk našel v tomto oboru a překrásném koníčku hlubší zalíbení na základě těchto stránek, splní se tím i poslání, pro které jsem se do nich pustil.

Tak příště něco o akváriu samotném a o technice.

Jiří Růžička


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!