27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

VÁLKA: Rady geopolitika Ukrajině

Na konferenci v Davosu zavzpomínal 23. května 99letý Henry Kissinger (zde), že před dnešní válkou viděl Ukrajinu jako neutrální most mezi Ruskem a Evropou. Uznal, že dnes se k tomu obrazu již nelze vrátit, ale jeho novým řešením teď je návrat ke stavu těsně před válkou. Tento stav explicitně nepopsal, ale světový tisk slova „status quo ante“ jasně chápal jako definitivní odevzdání Krymu a části Donbasu pod ruskou správu, což se zdá ještě absurdnější než onen neutrální most.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 30.5.2022 8:44

Jasně ti řekli ať dokážeš přesné údaje jak Ukrajinci zavraždili 14 tisíc civilistů na Donbase. Tak je sem dej a neblábol. Jasný?!

J. Nevrkla 30.5.2022 8:52

Nejsem si jist, jestli to uváděli na ČT, jediném zdroji, kterému vy bezmezně věříte. Takže proč se unavovat.:-)

O. Uživatel 30.5.2022 9:33

Uživatel požádal o vymazání
J. Nevrkla 30.5.2022 10:07

Je v těch zprávách OBSE něco jiného, než jsem uváděl? Těžko.

Rozdíl v těch nacionalistech je. Jedni chtějí osamostatnění, nechtějí žít pod kyjevskou vládou. Druzí jim to nechtějí umožnit a bojují proti nim, zabíjejí je na jejich území. Podle rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru v Haagu, jednohlasně přijatém v souvislosti s Kosovem, má má oblast země právo se osamostatnit a nemusí se tázat centrální vlády. Tento rozsudek nedávno připomněl Putin Guterresovi...

K. Kubů 30.5.2022 10:26

Ano, je. Ve zprávách OBSE se neuvádí kdo po kom střílel. Uvádí se pouze přibližná poloha pozorovaného výbuchu. To že stříleli vládní jednotky po separatistech je vaše domněnka nebo informace převzatá z jiného zdroje, než OBSE.

J. Nevrkla 30.5.2022 10:45

To je domněnka založena na zdravém rozumu. Nevím, že by takový názor někdo někdy vyvracel, že by byli obyvatelé Donbasu někdy obviňováni, že zabíjejí Ukrajince a svévolně si na svém území nechávají vybuchovat granáty. Tomu snad nemůžete věřit ani vy. Proč chtěli po Rusku, aby uznalo jejich nezávislost, proč žádali pomoc? Z legrace jistě ne.

T. Hraj 30.5.2022 12:49

Zabývám se spíš politikou USA (protože tam pramení mnoho ze současného antizápadního, progresivistického dekonstruktivismu a mě zajímají příčiny této vlny). Ale jsou to hodiny poslouchání komentářů,různých podcastových interview s analytiky, slyšení senátních komisí, četby op-edů, názorů atd. Člověk nemá na všechno čas. Proto, když mě zaujme nějaké silné tvrzení, které mění pohled na celou věc (jako třeba to vaše), chci najít nejkratší cestu k jeho ověření. Je logicky nejjednodušší zeptat se toho, kdo to vyslovil.

Je to často frustrující, protože zdroje nebývají tak jednoznačné. Ale snažím se být maximálně skeptický, speciálně v případech, kde bych něčemu rád věřil.

J. Nevrkla 30.5.2022 13:58

Když se tolik zabyvate americkou politikou, souhlasíte s tvrzením, že na Ukrajině se jedná o zástupnou válku Ameriky a jejich satelitu proti Rusku? Že to dělají proto, aby zavedli jednotný světový řád pod vedením Ameriky a Rusko je v tom překážkou? Jak nahlížite na mnohé americké invaze? Snesla by Amerika budování ruských základen kolem svých hranic?

V. Machálková 30.5.2022 7:57

Podrobná analýza

Jacques Baud je bývalý plukovník generálního štábu, bývalý člen švýcarské strategické rozvědky, specialista na východní země. Byl vycvičen v amerických a britských zpravodajských službách.

https://www-thepostil-com.translate.goog/the-military-situation-in-the-ukraine/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

T. Hraj 30.5.2022 12:56

Díky. Prolétl jsem to. Vypadá to zajímavě.

Z. Lapil 30.5.2022 7:42

Já taky pátrat nehodlám, protože tomu nevěřím. Důkazní břemeno je na vaší straně.

J. Ganaur 30.5.2022 8:01

R^Pátrat po agentuře JBP....;-D;-D;-D

Z. Lapil 30.5.2022 10:03

Jak že to?

Já znám JPP (Jedna paní povídala) :-).

B. Rudolf 30.5.2022 8:30

Není snadné zjistit, co přesně se tam tenkrát dělo. Alespoň jeden odkaz na rozhovor s člověkem, který tam později byl a říká nám, co o tom slyšel od místních lidí (odkaz): Stačilo málo a zastřelili mě. Lidé v Donbasu jsou zoufalí a bez naděje, líčí reportér - YouTube . To, co si myslím, že je opravdu zajímavé, začíná v čase 4:30 rozhovoru.

V. Církva 30.5.2022 8:39

Ano a těch 14 tisíc lidí zabili Ukrajinci i Rusové. I ti mrtví jdou tak především na konto ruské nacistické země, která si myslí, že její hranice jsou tam kde třeba i jen krátce zasmrádli nebo dodnes žijí Rusové.

Proto řešením bylo všechny zrádce vystěhovat do Ruska.

B. Rudolf 30.5.2022 8:53

Pokusím se vám vysvětlit, co o tom vím z třetí ruky. Původně se na Donbasu proti nové orientaci země (po Majdanu) vzbouřili východní ukrajinští oligarchové. Ale vzbouřili se jen politicky. Z hnutí, které vytvořili, je vytlačili bývalí(?) pracovníci ruské FSB a přeměnili toto předtím "normální" hnutí na vojenskou organizaci. Lidem na východě Ukrajiny by předtím připojení k Rusku asi moc nevadilo. Vyšší životní úroveň, záruka důchodů, nižší korupce. Ale zřejmě nikdy nestáli o ozbrojený konflikt a když nastal, byli z něho zoufalí a zoufalí jsou dodnes. Za koketování s připojením k Rusku byli již vytrestáni mnohonásobně.

K. Kubů 30.5.2022 9:28

Jako obvykle vezmete nějakou informaci, která je validní a snažíte se ji vyložit ve zkresleném kontextu, abyste podpořil svůj pohled na věc.

Na Donbase skutečně od roku 2014 až do ruské invaze zahynulo přes 14 tisíc lidí. Tedy podle oficiální statistiky UNHCR. Ale z nich skoro 4/5 byli bojovníci na obou stranách. A mrtví civilisté rozhodně nebyli pouze na straně separatistů. Pokoušíte se to číslo dát kontextu ruského narativu o ukrajinské genocidě ruskojazyčného obyvatelstva jako odůvodnění invaze.

Ano, během týdne před invazí došlo k závažnému zhoršení dodržování dohodnutého příměří v nárazníkové zóně. Ano, OBSE ve svých monitorovacích zprávách udává počty zaznamenaných výbuchů, které v průměru mohou dávat oněch 1400. Nechtělo se mi z těch reportů přesně počítat. Ale ty reporty už neobsahují informaci, kdo na koho střílel, přesné místo výbuchů a časové souslednosti. Není tak možné určit, zda palba byla odvetou za předchozí útok protistrany nebo s cílem zamezit pohybu jednotek v demilitarizovaném pásmu. Opět se snažíte využít ono číslo v kontextu ruské pohádky o tom, že se Ukrajina snažila těsně před ruskou invazí zaútočit na separatistické republiky. A použitím zdroje OBSE se snažíte dodat tomuto argumentu na hodnotě.

J. Nevrkla 30.5.2022 9:42

Nemyslím si, že uvádím nějaké pohádky. Ty tisíce obětí na Donbase zabil kdo? Stříleli tam snad Rusové z Ruska? Zabíjeli se obyvatelé mezi sebou? Nikoliv, byly to útoky z Ukrajiny na území Donbasu, nikoliv naopak. Přál bych si, aby na těchto územích proběhla referenda, kde lidé určí, pod jakou vládou chtějí žít, jestli samostatně, pod Kyjevem nebo pod Moskvou. Ukrajinská vláda taková referenda odmítá. Proč asi?

B. Rudolf 30.5.2022 11:24

Celá ta záležitost je nesmírně komplikovaná (odkaz): Válka na východní Ukrajině – Wikipedie (wikipedia.org) Všechno z toho, co popíráte, se tam ve skutečnosti dělo také. Tedy například stříleli tam Rusové, kteří tam přišli z Ruska. Ale ani Ukrajinská armáda nebyla sbírkou svatoušků. Ty tisíce obětí jednoznačně zabily obě strany konfliktu. Celá ta záležitost byla do značné míry ruská akce. Své vojáky Rusko v té době posílalo na dovolenou nejen na Krym, ale i na Donbas.

P. Hák 30.5.2022 6:36

Jak by asi vypadal článek o Kissingerovi, kdyby se vyjádřil opačně? Připomínaly by se popsané Kissingerovy strašlivé zločiny, nebo by byl studnice moudrosti nejlepší zaoceánské?

R. Langer 30.5.2022 7:06

Dobrá otázka. Ale tak svým názorem přece své strašlivé zločiny jenom potvrdil, že... ;-)

B. Rudolf 30.5.2022 8:35

Faktem je, že Henry Kissinger byl ikonou americké zahraniční politiky. Je to starý pán a má na věc nějaký názor. Má smysl se zamyslet nad tím, čím (osobním) může být jeho názor ovlivněn.

Ale bylo by chybou setrvat na osobním pohledu a nezamyslet se nad věcnou podstatou Kissingerova názoru. Zda a nakolik má dobré argumenty, zda se v něčem může mýlit a jaké jsou protiargumenty.

P. Hák 30.5.2022 13:16

NO a byl tou ikonou ještě před týdnem, nebo nebyl?

B. Rudolf 30.5.2022 17:00

Když jsem psal o tom, že Kissinger byl ikonou americké zahraniční politiky, měl jsem na mysli zejména období, kdy v ní pracoval.

Ale k tomu, zda je touto ikonou dodnes, jsem se nevyjadřoval. Prostě to nevím. Je to starý pán.

A připadalo by mi neuvěřitelně hloupé, kdyby Kissinger byl před týdnem ikonou zahraniční politiky a dnes už nikoliv. Jak vás taková hloupost napadla?

P. Hák 30.5.2022 20:14

Vždyť to píšu v úvodu vlákna. V článku se píše, jak Kissiner je a vlastně odjakživa byl špatný, jak ho Heller ústy svých hrdinů častoval nadávkami, jaký je pokrytec, že poklekl v chrámu se sepjatýma rukama... To všechno se před Kissingerovým vystoupením teď v Davosu nevědělo?

M. Kanda 30.5.2022 6:24

Autore, mluvíte mi z duše. Připadá mi, že Henry Kissinger myšlenkově zamrznul v minulém století.

Z. Lapil 30.5.2022 7:39

Co se v roce 2000 změnilo?

B. Rudolf 30.5.2022 8:47

Henry Kissinger ukončil svou pracovní kariéru někdy na konci sedmdesátých nebo během osmdesátých let minulého století. Vaše otázka by tedy správně měla znít: "Co se změnilo od osmdesátých let minulého století?" Myslím, že toho bylo hodně.

Kissinger je (byl?) zcela jistě mimořádně chytrý, vzdělaný a realisticky myslící člověk. Předložil své názory. A má dobrý smysl rozebírat jejich přiléhavost situaci po věcné stránce - tedy argumentačně.

Já osobně si myslím, že má do značné míry pravdu v obsahu svého tvrzení, ale že s ním vyrukoval v nevhodné době a možná i nešťastným způsobem.

Z. Lapil 30.5.2022 10:24

No jo, to je ta diplomacie. Myslím, že všichni víme, že to tak nějak dopadne, ale nesmíme to říkat moc nahlas, aby se Putin nedozvěděl, že s tím tak nějak počítáme.

Osobně mám za to, že nějaké podobné pošťuchování "zvenčí" je nutné (Owertonovo okno: nemyslitelné se postupně stane samozřejmým), protože - což nemám z vlastní hlavy - jak Rusko, tak Ukrajina bojují z nacionalistických pozic a spolu se tak nedokážou dohodnout.

Takže to chce - stále můj názor - nějaqk zklidnit Rusko a Ukrajinu zachovat ve stavu umožňujícím reálnou samostatnost, což podle mě znamená zachovat jí oděský přístav. Představa nějakého koridoru chráněného OSN pod velením Ruska mi vysloveně nedělá dobře.

Kissinger možná nepoužívá morálku, ale počítat umí a "geopolitická stabilita" je něco, znesnadňuje začít válku.

On pan autor evidentně není nadšen Vídeňským kongresem, ale asi si neuvědomuje, že systém "z pěti mocností jsou kterékoliv dvě silnější než kterákoliv jedna" fungoval desítky let a ještě po sjednocení Německa tuto "rovnováhu" porušivším trvalo 40 let, než se ten systém v r. 1914 zhroutil. A dalších 40 let (řekněme vstup SRN do NATO), než se ustavil nový.

P. Hák 30.5.2022 13:38

To je rozumná připomínka.