18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tris 30.8.2007 12:23

Re: Re: Re: Sancta simplicitas!!!!TBB- blbečku

pepe, oni v USA vydávají na hlavu více peněz...a za to mají výrazně kvalitnější zdravotnictví a taky výrazně VÍCE VÝKONŮ. Chápu vás správně, že omezení množství výkonů => menší výdaje na hlavu => vyšší efektivita?

Papouch 30.8.2007 12:59

Re: Re: Re: Sancta simplicitas!!!!TBB- blbečku

par aktuanich obrazku z ceskeho zdravodnictvi - po zdravotni strance asi standard, po organizacni a komunikacni bida s nouzi. Namet na uvahu - uzivil by se "zdravotni advokat", ktery by zastupoval zajmy pacienta a klestil cestu tim chaosem?

1) k obvodacce ma smysl chodit jen pro razitko, hodna pani, ale je ponekud docela dost mimo, ted uz i dopoledne, s lety se to horsi - na druhou stranu, ma prazdnou cekarnu, nemocni se k ni boji chodit ;), tak to jde rychle

2) pacientka po nepodarene operaci a nasledne mozkove mrtvici, po 3 dnech odlifrovana domu - ne ze by se tak rychle jeji stav zlepsil, ale potrebuji pokoj vymalovat (?)

3) akce nahrada kycle - kdyz se zaplati (!ne podplati!), jde to rychle, kdyz ne, ceka se rok. Organizovani rehabilitace skripe - klasika, nikdo nic nevi, neresi, nezajima, co si (nepohyblivy) clovek nezaridi sam, nema

4) porodnice Krc - o necem jako recepci u vchodu asi neslyseli, celkovy dojem ( nezdravotni cast) - hodne improvizace

hoblík 30.8.2007 9:13

nějak se mi to nezdá

má sestra tam pracovala a má opačné zkušenosti(byla v minesotě)pro střední třídua samozřelmě chudší obyvatele je tam zdravotní systém na příšerný úrovni,cca. jako v evropě před 2. světovou válkou

PetrK 30.8.2007 9:02

Manhattan

je také koktejl, nemá paní Lenka na mysli toto?

A.S. Pergill 30.8.2007 8:22

Ad kojenecká úmrtnost Kuba x USA

Ta novorozenecká a kojenecká úmrtnost je do značné míry o prevenci. A prevence postavená na dobrovolné uvědomělé spolupráci pacientů je prostě prakticky vždy horší, než prevence postavená na prostém donucení s použitím represívních složek totalitního státu.

Já nepochybuji o tom, že na Kubě jsou statistiky "přičesávány", ale opravdu bych se nedivil tomu, pokud by podobný trend našla i nezávisle provedená studie. To je prostě o stále plné misce a odřeném krku (jako v té Ezopově bajce o vlkovi a psovi).

miki 30.8.2007 8:03

LOJRE,

pí Rubensteinová své špatné zkušenosti s několika doktory očividně vydává (myslím zcela úmyslně) za obecnou pravdu o zdravotnictví v USA, nevím, co ji k tomu vede, to je její problém. Myslím si, že podobné zkušenosti s některými doktory mají lidé na celém světě. Mohl bych popsat několik daleko otřesnějších zážitků z našich ordinací, ale to přece není obraz našeho zdravotnictví. Toto chtěl vyjádřit autor článku.

dvd 30.8.2007 10:23

Re: LOJRE,

A co takhle setkani s nekterymi statnimi zastupci:-D

LOJR 30.8.2007 7:00

Ježíšikristepanebože

Dotyčná paní vypisuje na blogu Respektu své OSOBNÍ zkušenosti z pobytu v USA. Nesnaží se o žádné obecné pravdy a nemyslí si (zřejmě na rozdíl od autora tohoto článku), že má patent na tu jedinou pravdu.

jiří s 30.8.2007 7:28

Re: Ježíšikristepanebože

Tak tak. Kdyby se autor článku podíval na blog paní Rubensteinové, našel by tento vysvětlující článek http://rubensteinova.blog.respekt.cz/c/8124/Serial-o-americkych-paradoxech-intermezzo.html

doc 30.8.2007 7:28

Re: Ježíšikristepanebože

ale jo, přesně to z jejího psaní plyne...

Claudio 30.8.2007 6:24

Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

 Je mylná představa, že lékaři(zubaři) by se udrželi za ceny, které předkládají u nás nepojištěným lidem - cizincům. Pokud by měl zubař(například) vystudovat, získat praxi, pořídit si a vybavit ordinaci, nakoupit léčiva a zdravotní materiál za světové ceny, podnikat tak ve svém oboru aby se nejen uživil, ale aby mohl také stále studovat a platit svůj personál i s jejich studiem, prostě aby podnikal se vším všudy bez jakýchkoliv úlev oproti ostatním druhům podnikání, pak by ceny v takové ordinaci byly kardinálně vyšší než jsou nyní!

 Pochopitelně toto není možné z ohledu na potřebnost lékařů pro naše pojištěnce. Takže stát zajišťuje od studia, přes úlevy pro vybavenost a pořízení ordinací, regulací cen léků a zdravotního materiálu, zajišťování pokračování celoživotního studia, zvýhodňování úvěrů u bank, slevy na daních atd.

 Skutečně SOUKROMÝ lékař je v našich podmínkách nesmysl. Protože lékaři jsou u nás tak dotovaní státem, aby byli dostupní skutečně všem. Že je zdravotnictví u nás zadarmo byl socialistický demagogický nesmysl a ten v lidech zůstal hluboko vkořeněný. A to natolik, že mají představu o normálnosti levnosti lékařské péče. Tu LEVNOST si však všichni tvrdě platíme!!! Někdo pakatelem, protože při svém podnikání nic moc státu nepřiznává, jiný v republikovém platovém podprůměru musí procentuelně dát ze svého značně víc.

 A tak se někomu vyplatí si domů zaletět přes oceán pro ošetření a nadávat na Ameriku a její kvalitu a někdo jiný si nemůže dovolit jít ani na nemocenskou a platí si běžné léky sám, protože musí pracovat. Někdo to považuje za normální. Já za amorálnost.

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:27

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Sorry, ale Vy jste vážně cvok.

No nic, půjdu raději spát.

Claudio 30.8.2007 6:39

Re: Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

 Každej sme nějak jinak chytrej a jinak blbej. Tak nějak to šlo ze mně samo. Takový myšlenkový průjem. Ale i ten průjem je občas třeba a pořád lepší než zácpa. ;-D

katango 30.8.2007 7:55

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Lehce se mýlíte.Dotované je,pravda,studium na VŠ a to pro všechny - pro právníky taky.Pokud pracujete jako ambulantní specialista,stát vás nijak ! nedotuje ! ,to je nesmysl.Platí za vykonanou práci ,kde cena práce lékaře s dvěma atestacemi je ohodnocena asi na 260 Kč za hodinu.POkud někdo dotuje zdravotnictví,je to zdravotnický personál ze svých platů ( z rozdílu platů tady a platů zdravotníků ve slučných zemích ) .

Kolombo 30.8.2007 13:48

Re: Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Pokud to, Katango, myslíte vážně, tak potom se tu s výjimkou nejlépe placených manažerů nějak navzájem "dotujeme" skoro všichni. Ani prodavači v supermarketu, řidiči kamionů nebo třeba účetní nemají platy jako v Londýně nebo Vídni.

xtl 30.8.2007 8:10

Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Že by někdo za socialismu tvrdil, že zdravotnictví je zadarmo, jsem nikdy neslyšel, to je samozřejmě Claudiův výmysl nebo chcete-li lež. Zdravotnictví bylo bezplatné (bylo financováno ze státního rozpočtu, tedy nemohlo být zadarmo) a podle současné ústavy je tomu tak dosud, i když už za socialismu byl zaveden tzv. regulační polatek 1 Kčs za recept vyzvednutý v lékárně. Od té doby se bezplatnost v orwellovské novořeči významově posunula tak, že na mnohé léky pacienti doplácejí a očekává se vybírání Julínkových poplatků za návštěvu u lékaře a položku na receptu podle nově schválené zákonné úpravy za pomoci dvou podvodných poslanců. Za zvlášť nemorální považuji, že tyto poplatky budou  vyžadovány od dětí včetně těch nejmenších a předpokládám, že ústavní soud tuto okolnost vezme v úvahu, když bude zvažovat a blíže definovat, co je bezplatná zdravotní péče zajištěná ústavou.

Jura Jurax 30.8.2007 12:02

Re: Re: Zdravotnictví si financují naši lidé ze svých platů!

Neslovíčkařte. Pamatuji socialismus. Bezplatné je něco, za co neplatím; no a když za něco neplatím, tak je to zadarmo. Stejně jako třeba bezplatné školství. Tohle mi bylo vtloukáno do lbi od doby, kdy jsem začal rozum brát (jsem ročník 49); bylo to vydáváno za obrovskou lidumilnou přednost socialismu vítězícího na všech frontách nad zahnívajícím kapitalismem.

Meritum věci je v tom, že ti blbější z nás si myslí, že zdravotnictví jim má sloužit, aniž by cokoliv platili (pojem zdravotního pojištění strhávaného z mzdy nejlépe superhrubé je jim španělskou vsí a navíc obvykle vzhledem ke svým výdělkům neplatí mnoho). Takoví taky nejvíc řvou, aniž by se zamysleli nad tím, kde se tedy ty peníze na zdravotnictví berou.

Co je nemorálního na tom, že zaplatím poplatek u lékaře, za recept, "hotelovou" taxu ve špitále etc? Ano, mohu si říci, že jsa pilný a pracovitý vkládám do systému horentní peníz, neboť povinné zdravotní "pojištění" je ve skutečnosti rovná daň (nebude po prvním lednu pro pár tisíc skutečně hodně vydělávajících - zaplať bohové za to, ač k nim nepatřím) a ještě mám doplácet? Proč nedoplácí jenom ti, kdož do systému vkládají výrazně méně? Ale tohle si neřeknu, anžto se nemám za hlupce a uznavám potřebnou míru solidarity.

Ono se taky dá plošně zdvihnout zdravotní pojištění - administrativně by to určitě bylo jednodušší než extra poplatky. Tohle chtějí protipoplatkoví řvouni? Leda snad ti, kdož mají vykalkulováno, že by to pro ně bylo výhodnější. Já třeba navštívím lékaře cca dvakrát ročně - těch šest pětek mne tedy nezlomí.

A k dětem - ono dítě je taky člověk, tak proč by se za ně neplatilo?

Amy 30.8.2007 6:08

uplne jine zkusenosti

Ziji v Americe uz take par let. Mela jsem nekolik zkusenosti s lekari a vesmes spatne. Pred lety aspon pece v nemocnicich byla dobra , ale nove i zde najimaji levne pracovni sily z rad nevzdelanych minorit a tak i pece jde znacne dolu. Lekari se vesmes chovaji jako bozi a kdyz se vubec ukazi ( a misto neho neordinuje zdravotni sestra) tak automaticky naordinuji nejzadanejsi leciva a pokud clovek nevyzaduje testy, tak se ani nenamahaji udelat poctivou diagnozu. Neco vetsinou hodi od oka. Jde jim hlavne o to aby nasli dalsi zakazniky pro farmaceuticke firmy. Co se tyka pojisteni, pro starsi lidi v duchodu pojisteni Medicaire opravdu vesmes funguje dobre. Az na nektere vyjimky , kdy se lide musi rozhodovat jestli budou jist, nebo kupovat leky. I takovych lidi mam kolem sebe dost. Tez znam nekolik rodin a jednotlivcu, kteri ztratili sve domy, protoze museli zaplatit osetreni, ktere pojistovny odmitaly zaplatit, nebo vycerpali bezny limit 1-2 miliony, coz je zcela jednoduche. Tito lide platili 800-1000 dolaru mesicne na pojisteni a jeste prisli o veskery majetek. Pojistovny v Americe jsou spatne a pokud se lide nervou o sva prava, tak z nich zadne penize nedostanou. Pracuji v zubarstvi a to je tez kapitola sama pro sebe. Je velice tezke najit dobreho zubare. Poplatky jsou straslive a pro mnoho lidi nedostupne. Zubari neztraceji cenny cas s pacienty. Skacou z jednoho kresla na druhe, jen aby za den vydelali co nejvice. Tato praxe se nutne musi ukazat na kvalite.

Je uplne zbytecne popisovat jake hruzy jsem  videla v ustech pacientu, kterym bylo receno" vsak si zvyknete".

 

Ivan Nový 30.8.2007 6:21

Amy,

za projevy, které popisujete může pojištění. Zvyšuje neautentickou poptávku a tím dává do rukou zdravotnického personálu bič. Na druhé straně zase pojištění tou neautentickou poptávkou přináší peníze do výzkumu, který inovuje léčebné postupy. Tak si vyberte. Svět je ideální takový, jaký je. Vyvážený.

Jerry 30.8.2007 5:01

USA,CA

hmm. Ziji v Kalifornii jiz nekolik let. Pamatuji si ze ma prvni starost byla, vyridit ridicak, banku a pojistku. Pocit ze bych travil pracovni pobyt v USA bez zdravotniho pojisteni, nebo jen s pojistenim s cech kde v pripade jakehokoliv zakroku by mi ceska strana uhradila castku stejnou co by zakrok stal v cechach mi pripadalo silene. Nasel jsem Kaiser Pernamente kteri vlastni sit neziskovich nemocnic a pojistne plneni ze vsech nejvetsi. Platim $240 mesicne cos je presne muj denni vydelek. Pokud si dobre pamatuji c cesku jsem platil $7000 cos jsem za den nevidelal ani nahodou. Dobre si uvedumuji ze ze za pobyt v nemocnici si $100 denne priplatim ale osobne si myslim ze pece je na malicko lepsi urovni. Neni to v lidech, neni tu moc dobrych lekaru a nemocnice se to snazi kompenzovat technologii. Byl jsem u lekare jen dvakrat a vzdy automaticky me daly na CT Scan primo v ambulanci a emailem me informovaly ze mam pisek v ledvinach. (PS. Ma matka v cechach cekala na CT dva mesice!) Prost jiny kraj.... 

Sarka 30.8.2007 5:23

A tu kvalitu tech lekaru jste povolan

soudit podle ceho?

Jen tak mimochodem,  ti kteri se domnivaji ze mouhou soudit zdravotnictvi jakekoli zeme, nerku-li federace padesati statu podle sve jednotlive osobni zkusenosti jsou stejne legracni jako nekdo, kdo by chodil v HOlesovich par let k obvodnimu lekari a pak  vydal traktaty o "kvalite Evropskeho lekarstvi".

Co se tyce vysledku, zajimavy je tento zebricek:

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=ALDQAFHLW3BERQFIQMFCFGGAVCBQYIV0?xml=/news/2007/08/21/ncancer121.xml

Claudio 30.8.2007 4:46

A nad čím se pozastavuji já?

 Mně nejvíc udivuje, s jakou samozřejmostí se létá z Ameriky do Česka pro využití naší lékařské péče. Jako kdyby to bylo za pakatel. Takže jednoduše - unás je tak levná zdravotní péče, že se pro ni oplatí přiletět až z Ameriky!

 To znamená, že naši lidé si vůbec neuvědomují, jak lehce mohou zneužívat zdravotnictví, že mají komfortní servis kdykoliv k dispozici v nejvyšší možné kvalitě. Kdo to platí, většinu lidí vůbec nezajímá a ani o kolik okrádají ty, kteří potřebují k záchraně zdraví i života nezbytné příšerně drahé léky a úkony.

 A tak z Ameriky k nám přiletí ti, kteří tam nejsou spokojeni, za levný peníz jsou obslouženi a odčerpají potřebnějším značné sumy. Že při letu tam a zpátky utratí přitom víc, než kolik by byla reálná cena jejich ošetření u nás kdyby nebyli pojištěnci, to jich vůbec nebere. Náš solidární systém po nich nevyžaduje plnou úhradu, protože plnou úhradu jim zajistí ti obyčejní dříči v našich fabrikách, kteří většinou mají kumšt vyjít s penězi, které si vydělají.

 Z těchto "létavých" pacientů je mi na blití!!

Pavel Kořenský 30.8.2007 4:49

Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? O tom létání se snad hovořilo v souvislosti se zubaři. A ti ošetřují jaksi za hotové.

Alespoň všichni zubaři, které jsem za posledních cca. 15 let potkal.

Tak proč by mělo vadit, jestli si sem k zubaři někdo zaletí ? Zaplatí na dřevo stejnou sumu jakou platím já.

certik 30.8.2007 5:08

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

jestli v Cechach platite, pak jste trumbera. Prozradim vam jednoduchy trik. V CR se plati pojistne pouze za cely mesic. Jestlize priletite 2. brezna a odletite 30. dubna, platite za pojistne tlustou nulu. Von je urcite duvod, proc si to takhle vymysleli, nejspis si na tom nekdo nejak masti kapsu.

Pojistit (zadarmo) se muzete i pro pripad navstevy zubare. Oproti vasemu presvedceni ne u vsech zubaru musite platit na drevo, to vas jenom ten vas jako neznalka vzal na hul, proc taky ne.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:16

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? Já nemusím nikam létat. Já v ČR žiju. Už nějakých cca. 42 let.

A velmi dobře vím, že u každého KVALITNÍHO zubaře se platí na dřevo.

Claudio 30.8.2007 5:25

Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 Vy však platíte na dřevo sumu značně dotovanou státem. Kdyby jste měl platit reálnou cenu, pak byste si rozmyslel, zda jít k zubaři kdykoliv to uznáte za vhodné. Tedy pokud berete průměrný republikový plat, což většina pojištěnců nebere.

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:35

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

??? Kde žijete, že se tak ptám ?

Jednak sumy placené u zubaře stát nijak nedotuje (platby pojišťovny jsou víceméně symbolické). Za druhé ti zubaři si své ordinace budují za své nebo na úvěr s komerční úrokovou sazbou.

A za třetí, neznám snad nikoho, kdo by chodil k zubaři, kdykoli uzná za vhodné. Většina lidí se zubaři vyhýbá jako čert kříži a horko těžko se přinutí zajít na preventivní prohlídku, která je pravda hrazena pojišťovnou v plné výši (cca. 150 Kč - 7.5 USD)

Pavel Kořenský 30.8.2007 6:00

Re: Re: Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Mimochodem, jen tak na okraj. Průměrný republikový plat je cca. 21.000 Kč, což je velmi zhruba 1000 dolarů (vím, spíš o něco méně).

V naprosto nejdražší síti zdravotních zařízení, jakou je GHC, která funguje na čistě komerční bázi a nemá naprosto nic společného se systémem zdravotní péče v ČR, stojí nejmodernější sendvičová výplň cca. 3000 Kč (150 USD) a to je v ceně snad i to, že ho pacientovi na křesle v době zákroku sestra jemně, jaksi, tedy... atd.

A ty 3000 Kč jsou cena zhruba za 100 piv nebo 50 krabiček cigaret Camel.

Pochopitelně tyhle firmy dělají i běžné výplně z bílého cementu a stojí to kolem 900 Kč (45 USD) včetně veškerého zaopatření. Což je cena zhruba 30 piv nebo 15 krabiček cigaret Camel.

A tyhle firmy velmi dobře prosperují, se státním systémem zdravotní péče nemají nic společného a v přepočtu na běžné komodity nejsou nijak předražené.

Claudio 30.8.2007 5:08

Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

 To není ani zdakeka pravda! I ti zubaři jsou státem dotovaní a jejich cena práce, vybavení ordinací, materiál s kterým pracují atd., je státem(tedy námi všemi, kteří makáme) dotováno všemi možnými daňovými i cenovými úlevami! Takže letenka jistě příjde levněji, než kdyby si musel pacient uhradit úplnou - skutečnou cenu veškerého lékařského zákroku i s potřebným materiálním zajištěním.

 Zdravotní turistika začíná pomalu ale jistě být naším ekonomickým problémem. Na tuto turistiku by neměli doplácet občané platící do státní kasy značné procento svého výdělku!

Pavel Kořenský 30.8.2007 5:20

Re: Re: Re: A nad čím se pozastavuji já?

Ehm, jak konkrétně jsou ti zubaři dotovaní ?

Můžete to nějak upřesnit ? Ale prosil bych fakta a čísla, nikoli nějaké vágní formulace typu "Každý ví, že zubaři jsou dotovaní..."