3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MilanUsa 1.9.2007 23:54

Re: Hlavni problem americkeho zdravotnictvi

A pojistovny hrabou prevratne zisky. # x vetsi za posledni 4 roky. Zde je ten nejvetsi problem.

Zubar 30.8.2007 19:47

Vaznejsi leceni

Neco o zubarich v Kanade. Za leta pobytu zde jsem trochu podcenil a nepodcenil nektere veci. Tam kde jsem, je samozrejme mozne mit pojistku sam nebo od firmy. Pojistka je vesmes velice draha a  vlastne hodnota poskytnute pece se rovna castce, kterou zaplatite nebo je placena / moc  firem to nenabizi/ za rok. V prumeru Vas pojistka kryje tak do C$ 1,500 za rok.  Coz je tak jedno korenove leceni, dva vytrhle zuby dvakrat za rok cisteni, mala rezerva apod. Vetsina lidi pojistku nema, protoze to vyjde nastejno ji mit nebo nemit.

Sam jsem ji ruzne za leta  mel a nemel, ale k zubarum jsem chodil pravidelne.  Postupujici paradentoze jsem ale zabranit nemohl. Vsim moznym lecenim, jsem vse pouze oddalil. Pak to ale zacalo, myslim tim nutnost radikalnejsiho reseni. Byl jsem i u ceskych resp. slovenskych zubaru /tzv. krajane/a ti jsou vesmes jeste horsi nez  mistni. Na jejich omluvu pouze to, ze by asi jinak neprezili. Variant na leceni mnoho, samozrejme nemohl nikdo nic garantovat o coz je to pro zubare lepsi. Takze, chirurgicke orezani dasni $ 3,000 - to jsem jeste absolvovoval. Udelat kompletni mustky na zbyvajici zuby  - pres $ 25,000, to jsem zavahal. Alternativni moznost implantatu se lisila podle zubaru a kvality. Cena kolem C$ 50,000 plus minus a velke riziko zda by to kost vydrzela. Cili nekolik ruznych nabidek a dalsich kombinaci. Bylo tezke se rozhodnout. Ziju zde leta a ani jsem to nejak neregistroval, ale zde je vedle zubaru pomalu stejny  pocet tzv. denturologu jestli to pisu spravne. Cili vse vytrhat a nasazovaci zuby. Nabidku jsem radeji nechtel, ale vim, ze velke procento obyvatelstva jejich sluzby pouziva. Jestli to lepi nebo nasazuji jsem nepatral.

Nakonec jsem si po dlouhe uvaze nechal udelat mustky v Cesku, za cenu pod 100 tis. Kc a kvalitne. Na muj dotaz kolik lidi v Kanade si to muze dovolit kdyz potrebuji, mi zkuseny mistni zubar rekl - hodne pod 5%.  Zbytek klapacky nebo bezplatna zubarska pece vcetne klapacek pro nemajetne. Zaver si udelejte sami.

čtenář 30.8.2007 19:55

Re: Vaznejsi leceni

Závěr je udělat snadné. V čechistánu si jen tak někdo nemůže nechat ten zákrok, co Vy.

Stojí totiž téměř 100 tis. Kč.

IS 30.8.2007 21:14

Re: Doporučuji Maďarsko, nabídky jsou na internetu!

Za uvedené ceny stihnete ošetření, dovolenou a nákupy ve Vídni.

jomo 30.8.2007 22:24

Re: Vaznejsi leceni cože v ČR jen můstky a pod 100 000,-??

Tak to vás natáhli i tady. Amyslím, že i vím proč. Krajané když se sem vrátí se nějak geniálně vždycky trefí do nějaké nalakované opice. Ostatně tu načinčanou ordinaci má pro ně a říká si: "však ty budeš solit kolik si řeknu, protože vím, co to stojí u tebe, ty emigrante."

Čistil jste si zuby člověče????

Pasáček koz ve Vermontu 30.8.2007 19:20

Americké zdravotnictví je soukromé

Američané platí za zdravotní služby nejvíce ze všech států. V průměru vydají ročně 4,000 dolarů. Desítky milionů Američanů nemají žádné zdravotní pojištění, nemohou si to dovolit. Nedávno zde zemřel 13 ti letý kluk na zánět zubů, rodiče neměli peníze na zubaře. Podle World Health Organization jsou však USA ve kvalitě poskytované péče na 37. místě za Portugalskem, Kolumbií a Spojenými Arabskými Emiráty. Na 1. místě je Francie a po ní Italie. Léky jsou v Americe stále dražší.

Podle společnosti HealthGrade, Inc, která shromažduje data pro pojišt´ovny, každý rok zemře v amerických nemocnicích asi 195,000 pacientů v důsledku chyb lékařů, podání chybných léků a jiných omylů. Před časem se stalo, že v nemocnici uřízli pacientovi omylem zdravou nohu. Ten chirurg snad musel být opilý. Lékaři jsou za svoje omyly často žalováni u soudů, jeden známý bostonský chirurg si platí pojištění 90,000 dolarů ročně pro kompenzaci poškozených.

Účelem výroby automobilů není, aby lidé měli v čem jezdit, ale zisk. To funguje velmi dobře. Účelem amerického zdravotnictví není zdraví lidí, ale zisk. To někdy funguje hůře.

milan007 30.8.2007 20:59

Re: Americké zdravotnictví je soukromé

Clapče z vermontu. Ani v Čechách není zdravotnictví zadarmo. Jen někteří za něj neplatí a někteří za něj platí aniž o tom vědí.  V tom je ten zásadní rozdíl.

Ivan 30.8.2007 22:15

Re: Re: Americké zdravotnictví je soukromé

To, že ani v ČR není lékařské ošetření zadarmo ví každý a příspěvek netvrdí opak. pouze říká něco o USA zdravotnictví. Tady v Brně na Berkové je klinika plastické chirurgie, už tam mnohokrát spravovali "vynikající" práci USA chirurgů.  Zdravotní péče v ČR je na vysoké úrovni, podle všeho vyšší než v USA. O to hlavně jde.  A taky o to, aby nenasytné farmaceutické firmy nevydíraly nehoráznými ceny léčiv a aby se z péče o zdraví nestal nemoráln í byznys. V současném systému je většina lékařů slušných a o pacienty se stará, občas se najde úplatkář. V Julínkově systému by většina lékařů zajímal jen byznys a občas by byl i nějaký slušný, který by se staral i o zdraví pacientů. V tom je ten rozdíl.

MilanUsa 1.9.2007 23:45

Re: Re: Re: Americké zdravotnictví je soukromé

Plne souhlasim. Good for you.

MilanUsa 1.9.2007 23:46

Re: Re: Re: Americké zdravotnictví je soukromé

Plny souhlas. Good for you.

zet 30.8.2007 19:19

Veľké oči

Autor asi nepracuje v zdravotníctve a jeho ťažko skrývané nadšenie je pochopiteľné. Zabúda však, že zdravotníctvo peniaze prijíma, ale neprodukuje. V USA to personál obyčajne vie a robí všetko, aby sa dostal k čo najäčšiemu kúsku. Je to prirodzené a ťažko je to lekárom zazlievať. U nás sa deje to isté, len ľudia zvyknutí na aroganciu a neochotu ju znášajú (väčšinou) aj ďalej trpne a pretože stále existuje dojem, že mu to lekár vráti, čušia. Na Slovensku vidím, kto sa púšťa v zdravotníctve do "podnikania" a aký dopad to má. Je to svet tvrdého biznisu so všetkými dôsledkami, zo zdravotníctva sa aj z jeho skromných zdrojov tvrdo odčerpávajú peniaze do vlastných vrecák. Pacient dojatý vyfešákovaným pánom doktorom a vľúdnou sestričkou nevidí odvrátenú stranu, ktorá znamená, že z jeho vrecka sa vyťahujú násobky platieb do poistenia, úsmev niekedy nahradzuje kvalitu vyšetrení, či liečby, nevidí pozoruhodné praktiky niektorých poisťovní (no povedzte, ako môže bežný človek posúdiť činnosť poisťovne?), atď. USA má neporovnateľné zdroje, ale ani tam to nie je také ako to vidí laik. Rozprával som sa s viacerými lekármi po ich návrate z USA, ktorým sa rozhodne nedá vyčítať antiamerikanizmus, ale aj oni - tak ako americká vláda - vidia mnohé slabiny. Seriál Doktor House, ktorý ohromuje divákov krásou britkého intelektu, a ktoré má vychádzať zo skutočných situácií, obsahuje toľko zbytočne chybných krokov, že ho pokojne zaradím k seriálom typu Poručík Klos.

Jirka 30.8.2007 17:49

Spatna Zkusenost

U cen dost zalezi, kde se nemocnice nachazi. New York je mesto businessu, vsechno tam bude mnohem drazsi nez treba v Montane, kde lidi vydelavaji 5x min.

Ja bydlim na Floride, byl jsem 2x na Emergency s rozbitou hlavou a v obou pripadech to byl des. Tekla mi krev z hlavy, ale i tak jsem musel nejdriv vyplnit formular a pak si pockat asi hodinu, az na mne prijde rada. V druhem pripade mi pak za 6 stehu prisel doplatek (zakladni navsteva byla $150) asi $650. Pry proto, ze sice moje pojistovna ma smlouvu s tou nemocnici, ale uz nema smlouvu s osetrujicim doktorem, takze ho musim zaplatit sam.

Pristup personalu k pacientum je strasny, ale to je asi dano tim, ze pohunci, sekretarky a dalsi pertsonal je levna pracovni sila, a tem je vsechno uplne jedno.

Dr.Sid 30.8.2007 16:03

Osud

Vidim to tak ze lidi proste maji na doktora stesti nebo smulu. Nic jineho nehraje vliv. Takze chodte do kostela a budte hodni a treba vam to panbu pekne oplati sikovnym a milym doktorem (ja vam to preji).

Tomas 30.8.2007 15:26

Jak fungují pohotovosti v USA ?

Muze mi někdo vysvětlit jak jsou v USA separování na pohotovostech (emegecy rooms?) platící/pojištění pacienti od neplaticích pacientů ?

V USA jsem nebyl a pokud musím platit za vízum tak třam asi nepoletím. Ale četl jsem na amerických servrech docela šokující články. Někde a nějak asi musí být rozdíl mezi solventním a nesolventním pacientem vidět. Jak to na pohotovosti poznají ?  Nevěřím, že by se bezdomovci dostala stejná základní péče jako středně situovanému občanovi. Pamatuji si mimo jiné na aféry, kdy byly posádky ambulancí finančně zainteresovány nemocnici, aby zjevné neplatiče zavezly jinam. Prosím jak to je ve skutečnosti zařízené ?  Jak to funguje ? Jak oddělí těch údajně 40 mil. bez pojištění ?

Tomas 30.8.2007 15:30

Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

sorry for an emergency rooms a další překlepy.

J.G. Pašek 30.8.2007 16:05

Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

v každé emergency prijimaci stanici v nemocnici je npis OBSLOUŽÍME KAŽDÉHO BEZ ROZDÍLU SCHOPNOSTI ZA SLUŽBU ZAPLATIT.  To platí jak v Lidových nemocnicích tak luxus privátních. Pochopitelně po pojištěném budou vymáhat zaplatit. Také vyšetčují, zda takový není majetný bez pojištění a budou od takového chytráka vymáhat peníze. . . . . .Drogaři, a prodejci drog, kteří pochopitelně si zdravotní pojištění neplatí se dost často mezi sebou střílejí, gangy kteří se mezi sebou střílejí, ilegálové ti jsou nejčastějšími tam pacienty a využívají  . . . . i když jejich zranění stojí $ statisíce  . . .

Američani nemají stádovou mentalitu. Jsou individualisti a je na každém se postarat o svojí a rodiny zdraví a mít dobré zdravotní pojištění zdravotní péče v USA není socialistická . . . . nedomnívám se, že se spodek sudu a cikánům se dostává stejné zubní a zdravotní péče jako horních 25% vrstvě v ČR. 

Jsou lidové městské, lidové státní a privátní nemocnice . . . . 

Než vyjedeme do jakékoliv ciziny z USA, první o co se starám a zajistím než se vyjede, abych měl zajištěnou zdravotní pojistku v té a té zemi, kdyby náhodou . . .  a tobě doporučuji, bez peněz do hospody nelez a do ciziny bez zdravotního pojištění nelez. .

To tak hóóódně zkrátka.

Tomas 30.8.2007 16:40

Re: Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

Děkuji Ti za odpověď, se vším co jsi napsal musím souhlasit. Stále však nerozumím jednomu a to je segregace platících a neplaticích. Příměr s cigány není dobrý. Ja nevím kolik cigánů neplatí pojistné a dokonce přesně nevím na co má neplaticí pacient nárok. A není dobré zde cigány zamotávat a zatahovat další emoce. Jsem spíše na levé straně tak si nemyslím, aby to fungovalo jako v Anglii v 19.století. Ale nejsem tak daleko na levé straně, aby vychytralci využívali->zneužívali zdravotní systém. A protože jsou Američané individualisté jak píšeš, tak tamější řešení může být poučné. Znám pouze limitní řešení této otázky:nechat člověka osudu a pak, aby nesmrděl, jej uklidit za obecní peníze, - dát/darovat mu všechnu péči jako platícím lidém. Nějací Mexikáni si v USA stěžovali, že nemocná žena ležela na podlaze pohotovosti 3 dny, než umřela. V Olomouci vyhodila ochranka bezdomovce z pohotovosti, ten následně umřel. Nikdo neřekl, neměl peníze zasloužil si to. Je jasné, že kdyby do něj investovali pár set tisíc, tak by tu byl mezi náma možná dodnes.V tuzemsku jsem nikdy nečetl diskuzi na toto téma. Vyhýbá se tomu jak levice tak i  pravice. Postoj zdravotních zařízení je asi jasný platicí či neplaticí pacient, hlavně, že to někdo zatáhne. To bude stejné i v USA.

J.G. Pašek 30.8.2007 17:07

Re: Re: Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

Já jsem manžel, jsem táta a nemám čas či zájem se starat nebo radit co kdo má dělat se svými zuby, zdravím a zdravotním pojištěním a to jsem blbej imigrant v USA. 

Já jsem se vždy postaral, aby moje rodina měla to nejlepší a ať se každý stará o svoje jak komu vyhovuje a uzná za postačující . . . . v USA zdravotní péče není socialiostická.

Můj bratr, penzista,  si uškodil dloholetým kouřením svému zdraví. V Pittsburghu nemocnici operace a pobyt stal řády do statisíců. Ležel tam víc mrtvej než živej mnoho týdnů. Nezaplatil ani vindru.  Kdyby byl občan ČR a žil v ČR byl by na márách.

J.G. Pašek 30.8.2007 17:24

Re: Re: Re: Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

Chtěl jsem dodat, kdybych měl za 38 let ty prachy, které ze mě dostala zdravotní a zubní pojišťovna, tak bych za to pořídil 2 - 3 vily . . . takže, každý si musí rozhodnout sám do čeho bude investovat svoje těžce vydělané peníze . . . .

Lidé se hrnou do USA ze všech koutů světa, každý má jinou představu o zdravotní péči ale platit si zdravotní pojistku se vyhýbají jako čert kříže . . . . . a potom fňukají. Stejně jako ti černouškové v New Orleánsu si postaví domy u hráze pod hladinou moře, protože tam byly levné pozemky. Povodňovou pojistku si neplatili, prachy probendili . . .hráz se protrhla a nadávají na vládu že je před jejich blbostí neochránila . . . . komu není rady, tomu není pomoci.

Tonevadí 30.8.2007 17:34

A jaks na to Pašku přišel, že pan bratr by v ČR byl na márách?

Vždyť jste oba v ČR studovali a se stipendiem od komunistů.  A to myslíš, že ti jiní studovaní doktoři, co nezdrhli tak hrdinně jako vy, by byli taky tak špatný k našim lidem?  

Sarka 30.8.2007 22:05

Segregace platicich a neplaticich

v Emergency Room-u neexistuje a ze zakona nesmi existovat. Kdyz jsem na prisluzbe, casto se mi dostanou do ruky tzv. "indigent patients". Tedy pacienti nemajici ani pojisteni, ani penize. Mysim je vysetrit uplne stejne jako kazdeho jineho, a doporucit  tzv "medically necessary" uroven pece. Je-li pece akutne nezbytna, pacient ji musi dostat tam kde je, bez ohledu na to zda muze ci nemuze platit. Nasledna pece uz je ale jina vec - kuprikladu, rozhodnu-li se ze nekdo potrebuje byt psychiatricky hospitalizovan, a to i v pripade ze se jedna o tzv 5150 hold, neboli nedobrovolnou hospitalizaci, musim pro nej najit nemocnici, ktera jej jako neplatice prijme, To je vetsinou porod, ale jeste se mi nestalo, ze bychom pacienta neumistili.

Johny 30.8.2007 16:12

Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

Už z článku je zřejmá odpověď - nijak. Taková zvěrstva jako u nás, kdy si cizinec musí jít před odvozem do nemocnice vybrat peníze z bankomatu se nedějí. Za bezdomovce a nemajetné platí stát - Medicaid, pokud má nemocný majetek a není pojištěn, vymáhá po něm náklady exekutor-  stejně jaky když se někdo nepojistí u nás. Pokud vím, zákrok je pro každého stejný, pacient bez pojištění či záruky placení nemá nadstandartní pokoj a je dříve propuštěn z nemocnice. Z tohoto důvodu si spousta českých emigrantů které znám neplatí pojistku. Pak samozřejmě existují privátní spičková a úzce specializovaná pracoviště kam berou jen platící pacienty ale tam se většinou mimo Michaela Jaksona nikdo jiný nedostane.

MilanUsa 30.8.2007 19:52

Re: Re: Jak fungují pohotovosti v USA ?

A potom kdyz zkonci nekdo v nemocnici s pojistenim tak za prasek ibuprofenu uctuje nemocnice $20 ci nehorazne sumy za jednoduche ukony. Nemocnice se pokousi vykompensovat ztratu zvysenyma sazbama. Obava se titiz,  ze by byla souzena v pripade odmitnuti lidi bez pojisteni.:-P

Johny 30.8.2007 15:07

Vlastní skušenost

Žil jsem v USA 7 let a pojištění jsem měl pouze základní za 300$.  Pojištění ovšem nezahrnovalo zubaře ani běžné angíny a pod. Využil jsem to v podstatě jen jednou, když jsem si zlomil ruku při pádu z koně. V Texasu jsem zažil velmi kvalitní až luxusní péči.

Nicméně co se týče Micaid tak mnoho českých emigrantů může vyprávět. Já jsem znal osobně asi 5 čechů, kteří dlouhodobě neplatili žádné pojištění, když jsem se s nima bavil, tak se vychloubali jak mají hotovost v trezoru, placeni jsou jen na černo, dům a auto mají na rodiné příslušníky aby, když budou mít bouračku nic neplatili. Zažil jsem čecha, který si drogama zničil ledviny a nic neměl. Jednou zkolaboval v hospodě a museli mu dělat transplantaci ledvin a dalších orgánů, když se vrátil, přišla mu faktura na cca 300k$, odepsal, že nic nemá, přišla nějaká kontrola a dali mu kartičku Medicaid - vše placeno státem - jo akorát nebyl sám na pokoji ale asi se dvouma dalšíma. 

Johny 30.8.2007 15:13

Re: Vlastní skušenost

Ještě mám letošní skušenost z čech. Sestra rodila v červenci, několikrát jí vezla sanitka s bolestmi do porodnice, vždy se jí snažili zbavit co nejdříve pouze běžnou kontrolou s tím, že není místo, nakonec díky neustálým převážením převpředčasně porodila téměř v autě neboť se už po čtvrté za den bála jet znova do nemocnice kde jí brali jako kus dobytka. Porodní sály byly údajně moderní ale když tam ležela, lezl po ní pavouk. Pak jí téměř naočkovali dvakrát dítě.

Realista 30.8.2007 14:26

Paní Rubensteinová se zřejmě nechala léčit v Detroidu a měla tvář pokrytu ještě opalovacím krémem faktor 30...

mimochodem je jasné, že ta reportáž dáli-se to tak nazvat, byla psána přes blogery na zakázku. Otázkou je proč právě v Respektu bloguje demonstrativně paní Rubensteinová a používá typické jméno, že? Mí příbuzní žijí v USA již od 68 roku.  Poslal jsem jim ten blábol. Vysmáli se mi, zda nemám nic jiného na práci, než hledat podobné bludy na netu. Oni jsou na rozdíl od nás se zdravotnictvím spokojeni. Účty za ošetření samozřejmostí v kopii, které proplácí jejich pojišťovna. Kontrola jejich osobního účtu samozřejmostí s pravidelnými výpisy jako v bance. Pacient je král. Co si schválí, dostane. Samozřejmě nadstandard placený pojišťovnou musí připlatit. Ovšem ten nadstandard je dost vysoký. Položil jsem jim otázku proč Matuška se jezdí léčit do ČR. Vysmáli se mi. Prý má asi hluboko do kapsy nebo si neplatí pojištění v USA. A pokud sledují jeho koncerty v ČR, kdy těží ze staré popularity, v USA by nikdy takový byznys neměl.;-D

Tom 30.8.2007 14:33

Re: Paní Rubensteinová se zřejmě nechala léčit v Detroidu a měla tvář pokrytu ještě opalovacím krémem faktor 30...

hmm, vasi pribuzni se asi radi smeji... zajimalo by mne, jestli meli treba neco jineho nez rymu... (Aspirin je snad jediny lek, ktery je levny i v USA)

RadekH 30.8.2007 15:31

Re: Milý realisto

V USA jsem dvakrát pracovaljako konzultant.  Jednou v New Yorku, tam se mi naštěstí nic nestalo a podruhé ve Washingtonu DC, kde mě shodou okolností potrefily ty kanálky, bohužel na stoličce, tedy čtyři.  Musím říci, že žvaní autor článku a nikoliv paní kterou kritizuje.  Specialista si mě na kanálky objednal za deset dnů a do té doby jsem polykal analgetika a lokální syrupy jako lízátka. Všechny čtyři kanálky trvaly cca třicet minut a to včetně permanentí výplně.  Provizorní byla jen korunka, kterou jsem si nechal dodělat v Čechách.  Celkový náklad na zákrok (1x návštěva zubaře, 2x specialisty) byl téměř dva tisíce dolarů.

Kolega Rakušan (NATM expert) byl zraněn na stavbě.  Po té co se probral z bezvědomí, po běžných rentgenech byl propuštěn z nemocnice a odeslán ke specialistovi na páteř.  To bylo cca 30 mil autem a vyklubal se z něho ušař.  Zpět do nemocnice a další den k jinému specialistovi.  Takhle si ho posílali týden, až nakonec zjistili, že má zlomený obratel a že se má okamžitě dostavit do nemocnice, protože se nesmí hýbat.  Na nic nečekal, zaplatil si první třídu a letěl se léčit do Rakouska.  Pojištění měl jak z Rakouska, tak od US firmy Kiewit, což je třetí největší stavební firma v USA.  Bylo mu to platné jak mrtvému zimník.

Kubeš 30.8.2007 15:31

Re: Paní Rubensteinová se zřejmě nechala léčit v Detroidu a měla tvář pokrytu ještě opalovacím krémem faktor 30...

Natrdo řečeno: svině zůstane sviní.

nepolitik 30.8.2007 13:46

V USA jsem nikdy nebyl, ale z dusavadních životních zkušeností

usuzuji, že jako všude jinde jsou tam lékaři vynikající, lékaři dobří i lékaři podprůměrní stejně jako tomu je u nás. Obdobně tomu je i se zdravotnickými zařízeními. Takže zkušenosti jedince, který může ve svém životě navštívit jen omezený počet lékařů a zdravotnických zařízení nemohou vypovídat o stavu zdravotní péče v dané zemi.