3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

USA: Peklo kapitalistického zdravotnictví

Součástí právě přijatých reformních kroků současné vlády jsou i reformy týkající se zdravotní péče. Mnozí odpůrci těchto změn mají hrůzu z privatizace zdravotnických zařízení a systémů pojištění a jejich strach je podněcován různými články a zprávami lidí, kteří měli co činit s „kapitalistickým“ zdravotnictvím na západ od nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tom 30.8.2007 13:39

Re: Re: Tom

ja nejsem rudoch, volil jsem pravici (bohuzel) a jsem pro zavedeni poplatku ve zdravotnictvi, ba i pro skolne... ale jestli nekdo chape rudoch = ten, kdo slepe neslinta po USA, tak to asi budu rudoch...

čtenář 30.8.2007 20:19

Re: Re: Re: Tom

Tak teď kecáš.

Ty to víš a my to víme.  :-)

G4Danny 30.8.2007 13:22

Re: Re: Děkuji autorovi

Presne, jenom protoze nekdo ma spatnou zkusenost a nekdo dobrou, neznamena, ze je jeden z nich placenej (ten, co ma zkusenost opacnou nez muj vlastni nazor).

Tom 30.8.2007 13:26

Re: Re: Re: Děkuji autorovi

tak tak -- nez analyzovat srdceryvne historky nekolika malo lidi (at pozitivni nebo negativni) je daleko poucnejsi se podivat na statistiky pres celou populaci, viz vyse v mem komentari

kat Mydlář 30.8.2007 13:32

Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

Já měl k obědu kuře, vy nic. Co řekne statistika? :-)

Tom 30.8.2007 13:37

Re: Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

hm - preformuluju... kure = zprasena apendektomie, nic = nezprasena...

statistika techto dvou udaju rekne BUDOUCIMU pacientovi, ze ma sanci 50:50, ze mu to nezprasi

vidite ten rozdil?? jeden (ja) rika, skvele mi to udelali, druhy (vy) rika, ti smejdi mi to zprasili... relevantni udaj je presne uprostred - tot statistika (mate klasicke vzdelani??)

AR 30.8.2007 18:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

Statistika se přeci dá uplatňovat jen na "hromadných jevech". Potřebujeme ješte alespoň 28 článků na toto téma :-)

Sarka 30.8.2007 22:45

Mily Tome, kdyz Vas

tak zaujaly statistiky (at jsou relevantni ci nikoli, a at stoji na arbitrarnich kriteriich ci nikoli), co rikate statistickym udajum o uspesnosti leceni rakovin (vsech diagnoz, vsech kategorii, u muzu i u zen), u kjterych jsou vysledky Americke mediciny, a tedy i systemu jeji konzumace, na spicce zebricku, pred kteroukoli z mnoha Evropskych zemi, ktere se tohoto vyzkumu ucastnily?

G4Danny 30.8.2007 13:16

Re: Děkuji autorovi

Pane Wesley, neuvadite to, ale predpokladam, ze jste produktem ceskeho lekarskeho skolstvi. Mate na svuj pohled pravo, pricemz ten jenom potvrzuje, jak je osemetne generalizovat na zaklade zkusenosti jednotlivce. Autori Obereigner, Rubensteinova i vy jste se vyjadrovali ke zkusenostem z ocividne uplne rozdilnych instituci. Vase slovo - protoze jak pisete jste lekar - beru jako objektivni, ze totiz vas dojem je tvoren navstevami na SPICKOVYCH pracovistich. Sam uvadite, ze ceska SPICKOVA pracoviste si s nimi nezadaji. Nasledne ale kritizujete stav ceskeho zdravotnictvi JAKO CELKU, aniz byste mel osobni zkusenost se stavem americkeho zdravotnictvi JAKO CELKU - jinymi slovy jste nebyl v rukou lekaru, k nimz se dostane vetsina populace.

V USA stejne jako v Cechach existuji mizerne vybavene ordinace (ano, i na Manhattanu, moje kamaradka tam v jedne dela sestru/hygienicku) v USA stejne jako v Cechach jsou lekari s pristupem k pacientum "helejte tumate Ibuprofen, ja mam padla, pridte v pondeli". Pani Rubensteinova napsala stejne trefny a precizni clanek jako pan Obereigner, akorat ho psala o jinych doktorech a zarizenich nez jaka jste videl vy. Ona psala prevazne o zkusenosti s akutni peci, kdy v bolesti sotva mohla travit cas zkoumanim, jakou uroven ma ta ktera ordinace. On se o zadnych akutnich zkusenostech bez pripravy nezminil. Podstatny rozdil.

Memento pro nas ostatni je, ze v Cechach i jinde se velice vyplati si udelat (a pravidelne aktualizovat) prehled o tom, jaka je kde uroven pece, dokud jsme zdravi. Cena kterou za to platime je politikum, ktere kazdy naklizime perspektivou vlastniho prijmu, vlastnim hodnocenim, kolik jsme OCHOTNI zaplatit za sve zdravi, atd. Kazdemu soudnemu ctenari je snad jasne, ze draha pece se automaticky nerovna dobre ci spickove peci, ze hlavne zalezi na tom, KOMU ty penize platime.

Pani Rubensteinove gratuluji k jejimu prazskemu zubari, kdyby si z nej vsichni lekari sveta mohli vzit priklad, byl by to raj...

janoryna 30.8.2007 13:19

Re: Děkuji autorovi

fajn pane doktore, ale jak vypadá nějaký okresní špitál. na špičkovém pracovišti to opravdu asi je špičkové, ale stážoval jste na okrese ?

Tom 30.8.2007 13:35

Re: Re: Děkuji autorovi

presne to me napadlo... ma okresni nemocnice napr. v Boone, Iowa uroven nemocnice ve Sternberku, Morava??? (obe mesta jsou srovnatelna poctem obyvatel)

Wesley Jackson 30.8.2007 14:08

Re: Re: Děkuji autorovi

Měl jsem stejné pochyby jako vy. Tak jsem nějaký čas strávil na urgetním příjmu a traumacentru v Elmhurst MC, což je zařízení na předměstí NYC, v centru přistěhovalců/hispánci, černoši, asiaté/ Urgetní příjmy,emergency, traumacentra jsou jenom na na okraj placeny státem, po lidech s akutními obtížemi primárně nikdo nechce peníze...Vybavení, lékařský personál ve stejné kvalitě jako na té špičce/mohu objektivně posoudit, zde jsem i asistoval u operací. Bezvadně vyřešená ochranka, u problémovývh pacientů samozřejmě asistuje policie/ přijďte se někdy podívat na náš urg. příjem, než přijedou policisté, je většinou po všem!/. Zase jsem očekával jednoho postřeleného za druhým, jednu autonehodu za druhou. Jaký omyl Počet střelných poranění, poranění automatickými zbraněmí pokles během 5 let o 80% v NYC, stejně tak i klesá počet smrtelných dopravních nehod/ to jistě nejsou důsledky zdravotní péče/ Bohužel prostor  pro reakci je krátký....Něco k těm statistikám . Američané jsou oprávněně skeptičtí k evropským staistikám, sám z vlastní zkušenosti mohu říci, že tady na to nějaké procento zase tak nehledíme/ to je pro Toma/. Pokud vezmete nejnovější statistické údaje o studentech medicíny z Německa- 80% z nich chce po ukončení studií pracovat v USA/to je statiscticky strohý údaj/ Proč asi?Mimochodem já zase nejsem takový příznivec Ameriky, objektivně řečeno bylo mi tam mnohdy lépe než tady, ale spíše z pohodlnosti a díky tomu, že tady mám také něco, co za to stojí, jsem stále zde.Ahoj  

Tom 30.8.2007 14:18

Re: Re: Re: Děkuji autorovi

> Pokud vezmete nejnovější statistické údaje o studentech medicíny z

Německa- 80% z nich chce po ukončení studií pracovat v USA/to je

statiscticky strohý údaj/ Proč asi?

zeby pro nekolikanasovne vyssi plat tvoreny obrovskym pojistnym??? nic logictejsiho mne nenapada (uroven mediciny bude asi stejna)

Eva D. 30.8.2007 19:36

Re: Re: Re: Re: Děkuji autorovi

"bude asi" . No, hlavně že máte přehled, dokonce lepší než ti, kdo tam byli a pracovali.  :-/

Muki 30.8.2007 11:43

poznamka

Protoze jsem stravil dost casu v americkych nemocnicich a moje zena bohuzel take, jen jeji nemoc stala ctvrt milionu dolaru, stesti, ze vse platila pojistovna, tak skutecne si nemohu na leceni stezovat i kdyz v pripade moji zeny nedokazali obevit co ji je, ani profesori s tituly, ktere se jim sotva vesli na navstivenky. No a pak jsem vazne onemocnel v Cechch a uvedomil jsem si, jak jsem z USA rozmazleny Nerad bych ceske sdravootnictvi kritisoval, delaji co muzou, ale pro me to byl velky rozdil

Tom 30.8.2007 13:45

Re: poznamka

specifikujte v cem je rozdil... v urovni potahu kresel na pokoji, nebo v lecbe, lecich, pristrojich??? pokud v tom prvnim, srovnavate hrusky s jabkama

jarda 30.8.2007 10:59

HLAVNĚ NELEZTE DO LETADLA S ROZVRTANÝM ZUBEM - jinak napíšete článek

Monte Christo 30.8.2007 10:21

Americke zdravotnictvi?

Nu nevim,kde jste tohle cetl pane,ale americke zdravotnictvi je docela bych rekl na vysoke urovni...Jen zalezi ted na tom,jak se k tomu postavite...Clovek ,ktery zije na Manhatanu a plati si najem 75000$ najem  za mesic si stezuje ze musi platit 500 dolaru za zdravotni pojisteni?To je docela absurdni nemyslite?Ma pravdu,ze se nadstandandartni sluzby v USA se  plati,nicmene pokud ja vim,tak zdravotni pojisteni si obcan USA muze poridit pro celou rodinu za 200 dolaru...A to je cisty prijem domacnosti okolo 5000 dolaru a vice...Nicmene spolecnosti nabyzeji take svym zamestnancum vyhody,ve kterych je zrovna zdravotni pojisteni...Zamestnavatel hradi cele zdravotni pojisteni za zamestnance...Zamenstnanec jiz ze sve mzdy nehradi nic...Pane vite zalezi take hodne ve kterem state state zijete a hlavne ve ktere oblasti toho urceneho statu zijete...Ju jak se rika kdo je hloupy at plati...Vite vse je kseft a zalezi jen na vas co si chcete dovolit...Nicmene pokud se dostanete do nemocnice at uz legal,ci nelegal tak vam sama nemocnce nabidne placeni zdravotniho pojisteni...Pak  zalezi uz jen na vas jak si cenite sveho zdravi...Monte Christo Washington DC Illegality

kat Mydlář 30.8.2007 11:55

Re: Přečti si znovu pozorně článek a pak svůj příspěvek.

Kdybys uměl číst, tak bys věděl, kde pán dotyčný článek četl. (můžeš si ho taky přečíst)

G4Danny 30.8.2007 12:38

Re: Americke zdravotnictvi?

Mr. Monte Christo,

ujistuji vas, ze pokud nekdo na Manhattanu ma na to platit $75000 (sedmdesatpettisicdolaru), ten zadny najem neplati, protoze tam VLASTNI dum a muze si dovolit platit to nejlepsi pojisteni, co existuje, ktere se rozhodne nevejde do $500 za mesic. Dost mozna takovy clove VLASTNI i tu kliniku a z toho titulu si veskerou cerpanou peci odecte ze zisku. Ostatnim diskutujicim doporucuji pana Monte Christa brat s rezervou, protoze kdo uvadi symbol $ ZA castkou misto pred ni, nemohl ve Statech stravit dobu dostatecnou k tomu, aby se o te zemi, COKOLI zasadniho naucil. Howgh!

MilanUsa 30.8.2007 14:37

Re: Americke zdravotnictvi?

Rad bych vedel jake sluzby  za tech $200 za celou rodinu dostane. Uplna hovadina. Pravidlo je ze cim nizsi premium tim je vetsi spoluucast (co-pay & deductibles). Nerozsiruj nepravdy. Za $200 si tak max zaplatis navsteva u ridinneho doktora.  Jen tak mimochodem ziji zde jiz dlouhou dobu (24 let) a uzivam jejich zdravotnictvi a neco o tom vim. Rv

MilanUsa 30.8.2007 19:41

Re: Americke zdravotnictvi?

..tak zdravotni pojisteni si obcan USA muze poridit pro celou rodinu za 200 dolaru."

tak akorad otevrit dvere u "domaciho" lekare. Moulo jedna. Slusna pojistka PPO pro rodinu je  PPO $700 -$900. Pokud dela tak zamestnavatel plati polovinu. A na vice musi platit spoluucast. Nekteri zamestnavatele hradi celou castku pojisteni. Tech ja vsak cim dal tim mene. Za $200 dolaru bych se neodvazil onemocnet ani s angynou. Zubar porcelanova korunka kolem $10000. Pojistovna plato kolem 50%. Bila plomba kolem $120 . pojistovna hradi 60% atd. Nejdrazsi je ortodental ci perodental kde pojistovna toho moc neplati. Cisteni 2x do roka  zdarma (az po $50 copay). A TO MAM DOBROU POJISTKU.

Mirek 30.8.2007 20:39

Re: Re: Americke zdravotnictvi?

Presne tak! Pojisteni za $200 znamena, ze kdyz onemocnim a budu muset do nemocnice, tak mozna budu muset vyhlasit bankrot, anebo splacet dluhy roky. Podobne pojisteni od zamestnavatele, neni-li to gigant, nebude kryt zdravotni ucty na 100%. A platit 30% z nich, kdyz pujde o desetitisice nebo statisice dolaru neni legrace.

Mard 30.8.2007 10:07

Moje vlastní zkušenosti

Je mi už nějaký pátek a tak docela důvěrně znám v ČR zdravotniství. Od hrozných nemocnic v Ostravě (inetrna), hrůznou Bulovku (úrazová pohotovost), nic moc Všeobecná Karlák (III. interna) přes lepší Fakultní Motol (několik oddělení) až vynikající Střešovice (Emergency). Také jsem měl možnost za svého pobytu v USA navštívit zubaře. A skutečně jsem neměl pocit, že bych byl opomenutelný článek mezi vydřiduchem zubařem a škudlířskou pojišťovnou. Péče byla na úrovni, vše se snažili vysvětlit, komunikovali velmi dobře a prostředí bylo jako na kosmické lodi. Nemám pocit že péče v ČR by byla lepší, ba dokonce mám posit že kdyby byla třeba Bulovka v USA, tak by tam byla za odstrašuící případ (a to je prý v porovnání s regionálními českými nemocnicemi na celkem dobré úrovni).

carda 30.8.2007 12:09

Re: Moje vlastní zkušenosti

Pod to se mohu také klidně podepsat s výhradou:Střešovice bych dal bez závorky.Američtí příbuzní si ani nestěžují,ani nechválí.Poučná je kniha MUDr Auzké,která americké zdravotnictví aktivně zažila jako lékařka.Idylické to zřejmě nebude.

kdokoli 30.8.2007 15:54

Re: Moje vlastní zkušenosti

No vidíte, zrovna se Střešoviskou nemocnicí mám špatné zkušenosti. Konkrétně s lhostejným přístupem lékařů.

Psí vrah Čumil 30.8.2007 10:03

Hm, děkuji pan autorovi za odkaz k blgu paní Rubensteinové.

Je extrémně zajímavý a stojí za to jej pečlivě přečíst.

Doktor 30.8.2007 9:29

Sancta simplicitas!!!!

Když si tak pročtu ty články a následné reakce. nenapadá mě nic než výše uvedené.

Problém je v tom, že k doktorovi chodí každý a každý má jasné představy, jak má zdravotnictví fungovat, ale přitom většina z vás má na problém pohled jako na vajíčko. Vidíte pouze skořápku - ta může být naleštěná, nebo od slepičinců, ale to podstatné je pod ní. A, bohužel, pod skořápu zdravotnictví u nás široká veřejnost nevidí.

Jenom pro zajímavost: V České republice se vydává na zdravotnictví cca 7.2% HDP. ve spojených státech je to něco přes 15% jejich HDP. HDP České republiky činilo v r. 2006 3220  miliard Kč, tedy 313 662 Kč na hlavu. Ve Spojených státech činí HDP 13 224 miliard USD, 44 190 USD na hlavu. Pokud počítám milosrdných 20 Kč za USD, pak to činí 883 800 Kč na občana - tedy 2.8 násobek českého. Výdaje na zdravotní péči na jednoho občana tvoří ve Spojených státech  téměř šestinásobek výdajů České republiky. Přotom za tuhle cenu získávají kvalitu víceméně srovnatelnou, a co se týče dostupnosti vysoce kvalitní péče, je na tom Česká republika nesrovnatelně lépe.

Kdyby se státy chopvaly na své nejvyšší úrovni jako privátní korporace, tak by se tak zoufale nevýkonný systém jako je americké zdravotnictví musel už dávno zhroutit.

TBB - falešný mormonský kněz 30.8.2007 11:22

Re: Sancta simplicitas!!!!

Jo, to sancta simplicitas je správně. Prostým propočtem jste došel k tomu, že USA vydávají na občana 2,8 násobek peněz na zdravotnické výdaje, než je tomu v ČR. Tak si, Vy demagogu, srovnejte vlastní čísla o HDP na hlavu, zjistíte že GDP per capita je v USA dle Vašich údajů nominálně cca 25 x větší (o paritě kupní síly jste asi neslyšel, že?) a pak srovnávejte.

Porovnáte-li cenovou úroveň v ČR a mnou již zmiňovanou paritu kupní síly, zjistíte, že výdaje na zdravotní péči na občana jsou mezi USA a ČR plně srovnatelné. K tomu ovšem musíte přičíst ty nesrovnatelně vyšší příjmy luxusních ordinací a klinik v USA, jež se do statistik také počítají, ale slouží velmi omezenému počtu obyvatel z nejbohatších vrstev.

A teď mudruj, šikulo - a nepoučuj ekonoma, který v cizině strávil z posledních 19 let 15 roků, včetně 7 let v nejdražší zemi světa - Japonsku.

pepe 30.8.2007 12:13

Re: Re: Sancta simplicitas!!!!TBB- blbečku

tak tedy jinak: U nás jde na léčení jednoho pacienta ročně asi 700 euro( 200 mld Kč celkem), v Rakousku je to 2800 Euro, v USA ještě více. U nás je spoluúčast 9%- na léky a zuby, v Rakousku 25%. naše zdravotnictví má všechny diagnostické, léčebné přístroje, postupy, léky- jako  na západě- vše na tržní ceny naukpované. Úrpveň naší medicíny je srovnatelná se západem, často i lepší ( intervenční kardiologi...) Náš pacient má za málo peněz až moc muziky, jezdí si v Mercdesu za peníze na Trabanta. Kolik jste zapaltil za návštěvu lékaře v USA , nebo Japonsku? 4 Euro hrubého, co platí Vaše zdravotní pojišťovna?