29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

UKRAJINA: Rusko a mezinárodní právo

Z Ruska zní bizarní hlasy. Exprezident Dmitrij Medveděv napsal, že USA se snaží dostat Moskvu před mezinárodní soudy, přičemž samy vedly krvavé války: „Počet obětí zločinné politiky USA je srovnatelný s počtem obětí Hitlerova režimu.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Doubravský 11.7.2022 13:16

Až na odlehlém místě potkáte neurvalce s bejsbolkou, budete se svobodně rozhodovat, zda vydáte šrajtofli nebo si necháte rozbít hlavu. Ať se rozhodnete jakkoli, budete mít následky přesně podle své svobodné volby.

M. Grundmann 11.7.2022 13:53

Pokud se budete preventivně chovat k někomu jako k neurvalci, tak z něj sám neurvalce uděláte a nakonec bejsbolkou dostanete. Přesně to jsme udělali z Ruska.

M. Grundmann 11.7.2022 15:11

Pokud začnete odstrašovat pokojně ležícího psa, s vysokou pravděpodobností se na Vás vrhne a pokouše Vás. Pokud začnete odstrašovat pokojně stojící mladíky někde na ulici, taky s vysokou pravděpodobností dostanete nakládačku. A budete si za to sám zodpovědný. Odstrašování je agresivní chování a vede téměř jistě k válce. Mnohaletým odstrašováním na začátku pokojného Ruska jsme s ním vyprovokovali válku. Rusko není silné a může být rádo, že se samo nerozpadne. Jedině jeho zastrašováním je možné u něj vyvolat agresivní chování.

Z. Lapil 11.7.2022 10:50

Máte tedy názor, že Rusko má právo rozhodovat, do kterého spolku má nezávislý stát Ukrajina právo vstoupit, a do kterého nikoliv.

Chápu vás dobře?

M. Grundmann 11.7.2022 10:56

Každý má právo reagovat na to, když jeho soused se ho rozhodne vojensky zastrašovat. Mezinárodní právo nikomu negarantuje právo vojensky někoho zastrašovat či mu vyhrožovat, je to poslední krok před skutečnou válkou. Smyslem NATO je vojensky zastrašovat své sousedy a vyvolávat u nich politické změny. Každý tedy vstupuje do NATO na vlastní riziko, že svým vstupem vyvolá válku.

V. Petr 11.7.2022 11:30

Smyslem NATO je společná obrana svých členů. Ukrajina nikdy nemohla být pro Rusko hrozbou, tak, jako ČSR nemohla být hrozbou pro 3. říši!

Mimochodem, zřízení Protektorátu oddůvodnil Hitler "pokračujícím terorem proti Němcům..."

P. Hák 11.7.2022 11:51

Kdy naposled NATO bránilo nějaký členský stát?

M. Grundmann 11.7.2022 12:32

Druhá světová válka byla konečnou fází téměř stoletého boje mezi Čechy a Němci o české území. Tento boj probíhal už za Rakouska a rakouští Němci si přáli připojení velké části Rakouska k Německu. Nejednalo se o nic tajného, veřejně se psalo o Německu až po Dalmácii. Hitler pouze pokračoval v tomto historickém boji a přivedl Němce k porážce. Proto nás také naši spojenci v roce 1938 hodili přes palubu, protože náš historický boj o české území nebyl jejich bojem.

Ukrajina sama pro Rusko hrozbou není, Ukrajina jako spojenec USA však touto hrozbou je. Porovnávat tyto dva konflikty je naprosto nesmyslné.

J. Kulheim 11.7.2022 12:33

Vojenské základny USA a Ruska ve světě: Skóre je dnes 750:21.

Z. Lapil 11.7.2022 11:31

Smyslem NATO je obrana. Ano - součástí obrany může být a často je zastrašování ve smyslu hrozby protiútokem (viz záruka vzájemného zničení ve studené válce).

Nejdál, kam NATO a USA zašly je "policejní akce". NIKDY nedeklarovaly zájem dlouhodobě obsadit cizí území. VEŠKERÉ vojenské základny existují na základě smlouvy s dotčeným suverénním státem.

Ne, neuznám vám, jestli mi budete tvrdit, že stát, který má spojence, není suverénní.

P. Hák 11.7.2022 11:51

Kdy NATO naposled bránilo členský stát?

Z. Lapil 11.7.2022 13:07

Kdy si někdo něco dovolil na členský stát NATO?

P. Hák 11.7.2022 16:02

To je právě to. Výborná otázka. A také "Kdy si naposled členský stát NATO troufl na někoho?".

Ono to má dvě strany. Na jedné to země NATO činí bezpečnými před útokem, ale na druhou stranu to v nich budí vědomí, že mohou skoro všechno. Hezky je to vidět na příkladu Turecka, které napadlo Sýrii. Jednoznačně jde o agresi spojenou s okupací části území sousedního státu, ale Turecko tak činí s vědomím, že to projde beztrestně, protože je členem NATO. Jasně, Turecko je proti vyčerpané Sýrii dost silné samo o sobě, ale kdyby - ryze teoreticky - proti Turecku zasáhly arabské země nebo syrský spojenec Rusko, dostanou se do konfliktu s USA, což nikdo nechce. To, že v tomto případě Turecko fakt není v právu a že Kurdové jsou... ehm byli americkými spojenci, nehraje sebemenší roli.

Pochopitelně je pohodlnější být na straně Velkého Kluka, ale na druhou stranu to vědomí může podporovat agresivitu a také ostatní země se budou zákonitě cítit ohroženy. Budí to aroganci, která působí odpudivě hlavně u malých srábků, kteří jsou strašně silní jen díky kamarádství s Velkým Klukem.

V zásadě samozřejmě jde o aktuální Římskou říši, paralel z historie a ze společnosti by se dalo najít mnohem více.

M. Grundmann 11.7.2022 11:52

Celá věc nemá se suverenitou nic společného. Podstatné je, že se jedná o vojenskou alianci namířenou proti Rusku. Ať už pokrytecky kdokoliv říká, co chce. Z tohoto důvodu se členství v NATO jakéhokoliv státu Ruska přímo týká.

Rusku může být úplně jedno, zda do NATO někdo vstoupí dobrovolně či nikoliv. A také mu to jedno je. Rusko se dnes na rozdíl od Západu nesnaží být světovým hegemonem a stará se pouze o své vlastní zájmy. Nezajímá ho, zda se nějakým ostatním státům děje od někoho nějaké příkoří, pokud se ho to nějak netýká. Proto ho ani nezajímá, zda ostatní státy někam vstupují dobrovolně či nikoliv, Rusko se zajímá pouze o to, zda ho tím ohrožují či nikoliv.

Celá argumentace o tom, zda se někdo proti Rusku spojí na základě nějaké smlouvy či nikoliv, je pro Rusko bezpředmětná. Rusko nezkoumá, zda ho někdo má či nemá právo ohrožovat, ale zda ho ohrožuje či nikoliv.

Z. Lapil 11.7.2022 13:10

Na Ukrajině to rozhodně zkoumá. Metodou, kterou nás na vojně učili pod názvem "průzkum bojem".

Mezi námi - kdy někdo naposled zaútočil na Rusko/SSSR? Nebylo to náhodou Německo dávno před vznikem NATO?

O. Kaucký 11.7.2022 17:13

Policejní akce NATO? Kdo jim dal právo dělat policajta? Proč vzniklo už v roce 1949?

Z. Lapil 12.7.2022 10:19

Být dospělý je špinavá práce, ale někdo to dělat musí.

J. Novotny 11.7.2022 13:10

Ta válka začala v roce 2014.

M. Grundmann 11.7.2022 15:02

Ne, válka začala již v polovině 90. let minulého století, kdy se USA rozhodly, že se pokusí dostat Ukrajinu do NATO a znepřátelit ji s Ruskem. O tom celý konflikt je. Rusko od samotného počátku proti tomuto plánu protestovalo a nakonec to vše skončilo tak, jak to skončilo. Přitom ještě v roce 1994 vše vypadalo na idylu, kdy Ukrajina byla neutrální, Rusko a ostatní státy ji garantovaly bezpečnost a Ukrajina spolupracovala se všemi sousedy. O změně politiky rozhodly samotné USA, Rusko tuto změnu mezinárodních vztahů nijak nevyprovokovalo.

P. Diviš 11.7.2022 12:11

USA jen hájí právo Ukrajiny, usilovat o členství v té organizaci, kterou si sama vybere. Do toho Rusku hoνno je.

M. Grundmann 11.7.2022 12:18

A právě kvůli rozdílnému pohledu na tuto záležitost je teď válka. Ukrajina neusiluje o vstup do nějakého sportovního spolku, ale do organizace, která si klade za cíl vojensky vyhrožovat Rusku. Ruska se tedy tato věc přímo týká, NATO existuje pouze kvůli Rusku. Vyhrožování Rusku je hlavní náplní NATO. Správná formulace celého problému by měla být následující : má kdokoliv právo Rusku vojensky vyhrožovat a má Rusko na to právo reagovat nebo nemá ? Ukrajina a Rusko se právě v tomto bodě neshodnou, a proto jsou ve válce.

P. Nešvara 11.7.2022 9:07

Postoj Číny je jasný: "Když padne Rusko, jsme další na řadě."

P. Pepax 11.7.2022 9:19

R^

L. Severa 11.7.2022 10:18

Ti Číňané jsou asi popletení. Jak si představují pád Ruska? Že se Želenskij probojuje až do Moskvy a svrhne Putina ?

P. Hák 11.7.2022 12:00

Že "Putin musí padnout" prohlásil např. Boris Johnson, naše média to taky hlásají. Jak to konkrértně chtějí udělat, netuším, do hlavy jim nevidím. Ale naše média líčí jedno vítězství Ukrajinců za druhým, takže logicky by to mělo být, jak píšete Vy. Ožralí mužici v láptích jim nemohou vzdorovat.

P. Brecík 11.7.2022 9:01

No, autore, někde jsem četl, že OSN na základě Kosova vyhlásilo: Každý region má právo na sebeurčení bez ohledu na názor centrální vlády. Ostatně - počkejme na Katalánsko, Severní Irsko a Skotsko. Už se těším na tvé komenty.

P. Brecík 11.7.2022 9:03

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-donbas-kosovo-osn-ctk-mezinarodni-soudni-dvur.A220223_110227_zahranicni_jhr ....... Mezinárodní soudní dvův OSN (ICJ) v Haagu v červenci 2010 došel k závěru, že jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova mezinárodní právo neporušilo. Toto rozhodnutí ICJ ve své době Rusko, tradiční podporovatel Bělehradu, jasně odmítlo.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-donbas-kosovo-osn-ctk-mezinarodni-soudni-dvur.A220223_110227_zahranicni_jhr Takže Luhaňská / Doněcká republika jsou naprosto jasné právní případy. Mají nárok na vznik i obranu - říká OSN !!

J. Kulheim 11.7.2022 8:41

Kdo se omluví těm mrtvým, kteří na Ukrajině padli od oranžové revoluce? Kdo se omluví těm, kteří byli záměrně upáleni v Domě odborů v Oděse? Proč nebyly dodržovány dohody z Minska, jejichž dodržování garantovalo OBSE, Německo, Francie a Rusko? Z vyjednavačů EU, ministrů z Francie, Německa a Polska, kteří podepsali s Janukovičem dohodu, se rázem stali tajtrlíci. I my jsme na Majdanu měli také zástupce např. Schwarzenberga, Roučka, Zaorálka a jiné. Co udělali tito lidé, aby byly dodržovány přijaté dohody nebo byly přijaty jiné?

Na Ukrajinu jezdí "politici" ze západu, podobně, jako jezdí lidé na poznávací zájezdy. Až se současný lokální konflikt rozšíří na celou Evropu. tak budou doma sedět v krytech. Umírat budou ti, kteří s konfliktem nemají nic společného.

Válka je pokračování politiky jinými prostředky. Selhali politici, kteří se nedokázali dohodnout. Neudělali nic, co by mělo smysl. Teď tam vozí zbraně. Ví pan Fiala a jeho pomocníci, že když se střílí, tak umírají lidé? Chcete válku? Dodávejte zbraně a běžte bojovat. To je spolehlivá cesta k rozšíření válečného konfliktu. Člověk, který je v centru válečného konfliktu určitě válku nechce.

P. Diviš 11.7.2022 8:46

Kdo? Optimista pan Stejskal píše, že Rusáci (hlavní viníci celého průseru), ale nebude to hned. IMHO je příliš optimistický, Rusáci se tradičně za jimi napáchaná svinstva neomlouvají.

"Člověk, který je v centru válečného konfliktu určitě válku nechce." - zato ten, co dřepí v Kremlu jo.

J. Sedlář 11.7.2022 9:19

A ten co dřepý v Kyjevě, Bruseli, na vaší zadeli?