24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 30.3.2020 14:12

Nebo za volantem automobilu či řídítky motocyklu.

K. Nový 30.3.2020 0:12

Umírá nejenom "jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí".

V ČR umřela i první pracující zdravotnice Je autor připraven riskovat, že zemře on sám, jeho manželka, děti, rodiče, ...?

A je ochoten si to vyzkoušet, třeba tak, že vyrazí dnes na 14 denní výlet do Itálie?

Pokud ne, je to jen pozér.

V. Šedivý 30.3.2020 0:27

Právě v tom přenášení na osobní rovinu je ten problém.

Potíž je v tom, že zařve-li ekonomika, zemře mnohem víc lidí - prostě proto, že v příštích letech budeme tak chudí, že nebudeme schopni zaplatit ani dnes běžné léčebné postupy.

Vcelku střízlivé odhady hovoří o nákladech vyšších, než bilion korun. A co tím získáme? Zachráníme dejme tomu deset tisíc životů? To by pak bylo více než sto milionů za jednoho.

Jste Vy připraven zaplatit za svou manželku sto milionů? Dalších dvě stě za rodiče? Dáte je na dřevo? Pokud ne, tak jen žvaníte.

K. Nový 30.3.2020 0:45

Něco to stát bude, to bezpochyby. Ovšem nechat to rozběhnout jako v Itálii, to k růstu ekonomiky také nepovede.Princip "Herd immunity" vzdali už i v UK.

Jste také ochoten vyrazit do Itálie, abyste si to vyzkoušel na vlastní kůži? Nebo jste jen další žvanil?

V. Šedivý 30.3.2020 0:57

Neodpověděl jste, kolik set milionů máte připravených.

"Něco to stát bude" má své meze, které pokud překročíme, získáme úlevu v nejbližších týdnech, platit za ni ale budeme dlouhé roky. A bude to stát i zdraví a životy. Takový postup postrádá smysl.

Jak dobře víte, do Itálie jet nelze, kladete tedy zcela nesmyslnou otázku.

(Mimoto důvodem, proč bych asi stejně nejel, nejsou má rizika, ale riziko, kterému bych vystavil lidi z ohrožených kategorií ve svém okolí. Ale čistě sám za sebe - jo, za procházku prázdnými městy v Toskánsku bych to riziko bral.)

K. Nový 30.3.2020 4:45

Na celém Vašem příspěvku je důležité pouze: ".... bych asi stejně nejel ...".

Tedy, ačkoliv byste koronavirus tady rád nechal rozběhnout, nechcete si to předem vyzkoušet sám na svou vlastní kůži.

R. Gramblička 30.3.2020 8:07

Tím, že by koronavirus "tady rád nechal rozběhnout" by přece riskoval stejně, jako výletem do Itálie a návratem zpět, takže vaše námitka postrádá smysl

R. Gramblička 30.3.2020 8:03

přesně tak, nelze než s panem Šedivým souhlasit. krom toho, silový přístup ke krizi povede k výraznému nárůstu pravomocí státu a tím k okleštění našich svobod. Nebo jinak, cenou za záchranu maxima životů bude nejspíš návrat k totalitě

Z. Vydra 30.3.2020 2:39

No, za války v Afganistánu, Iráku, Libyi, Sýrii, Kosovu atd. tahle naše civilizace vyházela zbytečně už hodně miliard včetně spousty mrtvých taky v nějaké ceně. A Vy myslíte, že když zrušíte všechna omezení brzdící ekonomiku a necháte epidemii řádit na plný plyn, tak že umřou jen ti staří a ti ostatní budou křepce roztáčet kola průmyslu? I ba houby, protože těžce onemocní i spousta těch mladších a zdravotnictví zkolabuje a nebude schopno léčit ani ty mladší a tím pádem zemře i mnoho z nich a ekonomika půjde stejně do kopru. Podívejte se třeba na USA, tam nikdo nezakazuje podnikům provoz ani tam nejsou všeobecně žádná extrémní omezení a přesto podniky zavírají a propouštějí zaměstnance, už více než 3 miliony. Mají tam už 125 tis. nakažených a není komu prodávat, jen by prodělávali. A pud sebezáchovy je u "obyčejných" lidí, civilizovaných i necivilizovaných, silnější než strach z chudoby.Jen fanatičtí islamisté umírají z touhy po ráji.

R. Gramblička 30.3.2020 8:46

smrtnost lidí pod 50 let se pohybuje v desetinách %

J. Jurax 30.3.2020 14:19

Tento údaj zajisté naplní optimismem i ty, jimž je nad padesát.

R. Šmíd 30.3.2020 4:56

Problém je, že tam, kde nezvolili přísná opatření, ekonomika stejně zařvala a k tomu mají hromadu mrtvých a zdravotnictví totálně v háji. Takže ty scénáře život jede dál sem tam někdo umře vám prostě nefunguje. Cimrmanova slepá ulička.

T. Kohout 30.3.2020 6:47

On ne, ale stát by měl.

V. Šedivý 30.3.2020 8:19

Stát může zaplatit jen to, co nám sebere. Teď má ale stát kdekomu rozdávat ...

Kdo to bude platit?

P. Staronový 30.3.2020 0:10

Souhlas i nesouhlas.

Že Západ ztratil kiplingovskou víru ve správnost svého chování, že je to ku škodě (přitom nejúspěšnější asijské státy a ekonomiky napodobují Západ), to ano, bohužel.

Zda je to tak i v případě nějaké epidemie, to těžko říci. Nejsem epidemiolog, takže nevím a možná, že ani epidemiologové nevědí a jen to zkoušejí. V Číně i na Západě.