26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 30.3.2020 8:22

V naší civilizaci byla základem patriarchální rodina. Socialisté rodinu zlikvidovali a za to slíbili, že se o nás o všechny budou starat od kolébky do hrobu. Chtěli za to pouze maličkost. Vzdát se osobní svobody rozhodovat o problémech, které jsem schopen zvládnout sám nebo za pomoci rodiny a předat velkou část svých peněz neznámým úředníkům a čekat jestli na mě něco zbude.

Ukazuje se, že to stát dlouhodobě nedokáže. V období vysoké prosperity si půjčuje peníze jenom proto, aby uspokojil žaludky svých voličů.

Pokud dojde problém není kde brát. Zase jako vždycky, to budou platit ti, kteří spoří na dobu, kdy už si nebudou schopni peníze vydělat.

Pana Babiše to nijak netrápí.

R. Gramblička 30.3.2020 8:40

proč by taky mělo, on má vystaráno na 10 generací dopředu :-P

J. Kulheim 30.3.2020 10:00

Myslím na lidi, kteří stojí ve frontě na sociálku, aby dostali nějakou podporu, protože nemají ani na základní potraviny.

Stát nám sebere cca 45% peněz ve formě daní z příjmů, zdravotního a sociálního pojištění. A jsou ještě další daně a poplatky, která platíme. Pokud pracují v rodině dva, tak na peníze jednoho sa ani nepodíváme. Pokud zruší superhrubou mzdu.

Nebylo by lepší, nechat peníze těm, kteří pracují a nedávat je státním úředníkům, kteří je z velké míry rozkradou nebo je politici dají svým voličům. Pokud to nejde podle zákona, tak se udělá. Pan Babiš a jiní berou cizí peníze. Ti, kteří makají stojí na sociálce.

Takový je socialismus.

J. Jurax 30.3.2020 14:01

Nicméně z cca 45% je daň 15 a 30 je zdravotní a hlavně sociální pojištění nebo jinak řečeno taky daň. Zjednodušeno.

Ale zato z těch cca 55 procent, co nám zbude, si cca 20 procent, tedy pětinu, ukousne DPH.

A ať zruší nebo nezruší superhrubou mzdu, bude to jedno. Je to jen hra s čísly; nicméně ta superhrubá je dobrá aspoň k tomu, abychom věděli, kolik musíme zaměstnavateli vydělat (bez režií!),abychom dostali tu svou čistou mzdu.

A ještě bych řekl, že na sociálce nestojí tu, co makají.

V. Církva 30.3.2020 8:15

Tak ač spíš konzervativec, zdá se že poslední třeba migrační krize odhalily že Západ je prorostlý modernisty s šílenými multikulti, feministickými a marxistickými nesmysly. Tato krize odhaluje problémy ekonomiky bez limitů a bez lidskosti. Pokud je ekonomika postavená na tak vratkých základech, že ji 2 měsíce karantény nezpomalí na půl roku ale zlikvidují naněkolik let, je taková ekonomika naprosto ostudná. Měření hodnoty firem špatné a naprosto neberoucí v potaz člověka a know-how,...

Konzervativci včetně Trumpa nepochopili, že pro dnešní civilizaci (která není zvykláumírat) je horší když každý desátý člověk zemře než kdyby ekonomika na pár měsíců poklesla. Pokud se rozpadne úplně je stejně všechno naprosto špatně a takové nastavení ekonomiky špatné.

T. Hraj 30.3.2020 8:47

Co myslíte tím "nastavení ekonomiky". Nastavení je jen jedno: kapitalismus, tj. směna (zboží a peněz) na základě dobrovolnosti. A samozřejmě tisíce regulací, ale to je jiná věc.

B. Veltrubský 30.3.2020 7:51

Autor by měl změnit bydliště, sofort požádat o vyjímku a odjet do Itálie

P. Kubáč 30.3.2020 7:44

Až si autor bude kupovat off-road hybrid - možná by mu automobilka měla dát za stěrač nějaká ta parte "přestárlých", kteří umřeli, aby ekonomika jela....

Ale jemu by to asi bylo jedno - je to další z mnoha libertariánů - asociálů

V. Šedivý 30.3.2020 8:25

Vůbec nejde o offroada. Těch bude dost stále. Ovšem možná budou už jen čínské, protože evropským automobilkám se už nemusí podařit znovu vstát a vyrábět.

Jde o to, že až za rok budete žádat zdravotní pojišťovnu o výjimku na §16, nebude na to mít.

J. Skýpala 30.3.2020 7:28

Pan Motl dlouhodobě trpí známou nemoci absolventů MatFyzu - nulovou schopností empatie. Tento článek s bludy typu "zemře pouze pár starých a velmi nemocných jedinců" je jen dalším kamínkem do mozaiky.

R. Gramblička 30.3.2020 7:34

Autor neříká, že to máme hodit za hlavu, nicméně, ono známé: "ať to stojí cokoliv, pokud to zachrání byť jen jeden život" je zcela mimo realitu. A právě tenhle přístup v důsledku napáchá mnohem větší škody, než ten opačný.

V. Šedivý 30.3.2020 8:34

Protože to v budoucnu placené "cokoli" bude zahrnovat i spousty životů. A co je horší, bude to znamenat i dramatický pokles (beztak upadajícího) ekonomické síly.

J. Huml 30.3.2020 17:00

Ano, autor je naprosto odlouceny od reality; ignoruje skutecny prubeh epidemie, neuspesne a zoufale se snazi propagovat svuj scestny nazor politicke ideologie. Dobry fyzik, vsak naproto neschopny v hodnoceni zdravotnictvi a organizace lidske spolecnosti.

R. Vacek 30.3.2020 6:56

Ach, to je ale nesmysl. Přitom pokud nebudeme teď dělat nic, tak zanedlouho budeme donuceni dělat víc, než jsme si mysleli i v tom nejhorším snu. Autor žije ve svém omezeném světě, kde přirovnává chování Západu k pádu říše římské. Pritom kdyby se jen trochu rozhlédl, tak by viděl, že stejná opatření se dělají po celém světě - Indie, Lybie, JAR, ... Akorát že někde už pozdě (těšme se na ručně šité roušky v USA).

Pokud se nic nedělá, tak venku bude tak vysoký infekční tlak, že spousta lidí (nejen starých) obdrží tak vysokou infekční dávku, že jejich organismus nebude mít dostatek času, aby se s virem vypořádal.

R. Holub 30.3.2020 6:04

Na obranu Lubose Motla bych uvedl - behem moru ve 14 stoleti zemrela v Evrope asi tretina lidi, nakonec to vedlo take k vynalezu knihtisku (nebylo dost lidi na kopirovani rukopisu), coz v podstate vytvorilo nasi civilizaci. Dale nas byvaly guverner v Coloradu, Lamm, vyhlasil "povinnost zemrit", jinak se zdravotni system zhrouti..; pane jo, ten to schytal.. Ja se budu snazit abych ten virus prezil, ale doufam ze kdyz ne tak to prijmu dustojne, coz je taky soucast nasi civilizace.

R. Šmíd 30.3.2020 4:49

Člověk by se měl řídit fakty. A faktem je, že země, co nechtěli zastavit svoji ekonomiku a "zhroutit" Řím teď mají zastavenou ekonomiku a navíc totálně zničené zdravotnictví. Jeden by si myslel, že po jasných zkušenostech z Číny, Íránu, Itálie, Španělska, New Yorku, Švýcarska či Británie už nikdo takhle plácat nebude, ale ejhle, ideologie nad empirická data...

S. Sedlák 30.3.2020 3:35

Ono je otázkou, kolik těch obětí vlastně je. Pan Kechlibar v dnešním příspěvku uvádí příběh jednoho italského starosty, který porovnal počty zemřelých před chinavirem a po něm. Z něj vyplývá, že ve statistikách se divně ztrácí násobky nyní uváděných obětí.

To koresponduje s informacemi, že nejen zdravotnictví, ale i pohřebnictví těžce nestíhá.

A. Holík 30.3.2020 2:47

Lumo zase mele ..

P. Hatina 30.3.2020 2:30

Víte, ono se zapomíná se na to, že ve starém Římu se tomu zahálčivému způsobu života (nebo jak to nazveme) se tehdy věnovala poměrně úzká vrsta elit (která na to měla), zatímco krom nich tam byly i další vrstvy, dejme tomu tehdy už poměrně dobře organizovaná státní správa, nebo tvrdě vycvičená armáda.. A taky ohromné zdroje plynoucí z kolonii. A než se tohle podařilo rozložit, trvalo to několik století..

Což je poučení pro dnešek, dnešnímu Západu se to díky řadě populistických faktorů podaří za pár desítek let..

P. Staronový 30.3.2020 9:06

Zapomínáte na rozdávání obilí Římanům.

M. Varadinková 30.3.2020 1:10

A není náhodou tou hlavní civilizační hodnotou úcta k životu? Že nenecháme nikoho zemřít bez pomoci?

V zemích, kde epidemii podcenili, dnes umírají lidé jenom proto, že na ně nezbývá v nemocnici lůžko vybavené ventilátorem.

T. Kohout 30.3.2020 6:39

Pojďme dále: v moderním, pokrokovém státě by každý obyvatel měl mít právo na osobní přenosný ventilátor, jinak to nepůjde.

M. Varadinková 30.3.2020 6:57

Já ale píšu o něčem úplně jiném, co jste Vy vůbec nepochopil.

R. Gramblička 30.3.2020 7:56

Pan Kohout jen dotáhl vaši premisu dál do důsledků. Ten covid-19 je ještě sranda, příště to může být něco na způsob eboly a pak nás přehnaně humanistický přístup může stát víc, než přístupy jiné. Jinak řečeno, takový přístup je akceptovatelný pro bohatou společnost v dobrých časech, nikoliv pro vážnou globální krizi. Čili, budeme muset zvážit, zda raději obětovat ty zranitelné a zachovat vitalitu a bohatství společnosti jako celku, nebo zuby nehty snižovat počet obětí na minimum, ale za cenu, že celá společnost výrazně zchudne, což může vést k četným konfliktům, válkám a celkové škody pak můžou být daleko vyšší. Ne, že bych s těch jiných přístupů byl nadšený, ale asi nebude zbytí. Asi to tady na diskuzi jako mladý mezi důchodcema schytám, ale budiž...

J. Svoboda 30.3.2020 15:03

"vážnou globální krizi" a že je globální růst již řadu let vám nebrání napsat takovou hovadinu?

Pěkný den.

R. Meišner 30.3.2020 0:35

..autor plácá páté přes deváté--a dokonce přišel na to, proč zanikla říše Římská. no, nepřišel. --a protože je mladý, jeho ústřední myšlenkou je, že ti staří by stejně o několik měsíců později umřeli tak jak tak. --a jak na potvoru zrovna dnes zemřela zdravotní sestra z nemocnice ve věku 47 let, ještě před třemi týdny zdravá. mohl by se jí se svými hloupými názory podívat do očí?

T. Kohout 30.3.2020 6:43

Těch důvodů bylo více. Nejvíce se mi např. "líbí", že si do armády najímali své nepřátele. Buď již byli zlenivělí, nebo jich bylo málo, aby udrželi tu svou říši, tak si začali najímat do legií i své nepřátele...

D. Polanský 30.3.2020 8:52

Jako my budeme najímat migranty.

P. Staronový 30.3.2020 9:08

Hlavně to zlenivění ..., ano.

J. Jirka 30.3.2020 9:16

A víte, kolik ještě mnohem mladších lidí bylo úplně zdravých jen zlomek sekundy před tím, než zemřeli pod koly automobilu?

Pro většinu lidí, kteří zemřeli v našem státě na komplikace způsobené koronavirovou nákazou byla tahle smrt vysvobozením z dlouhého, nikam nevedoucího mučení, provozovaného ve jménu humanity a pomoci bližnímu jejich lékaři.