22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 30.3.2020 12:10

No, a víme, kolik lidí koronavirem onemocní?

Protože jestli se za základ výpočtu smrtnosti berou jenom ti pozitivně testovaní, musí vycházet smrtnost vysoká. Neboť testování z kapacitních důvodů není plošné a těch 2859 u nás momentálně nakažených může být jen špička ledovce. Lékaři provedli přes 40 000 testů, teď to slyším z TV, ergo nakažený je plus mínus každý čtrnáctý z těch, u nichž již bylo podezření, že mohou být nakaženi a byli tudíž testováni; ergo nelze z toho ani usuzovat, že je nakažen každý čtrnáctý z 10 miliónů obyvatel republiky, což by bylo cca 700 000 !idí.

P. Zinga 30.3.2020 13:30

No, a víme, kolik lidí skutečně onemocnělo normální chřipkou?

P. Lenc 30.3.2020 10:16

Oproti autorovu názoru si myslím, že občanská společnost naopak pochopila co je opravdová, ne ta politicky propagovaná solidarita, že mnoho občanů této země pochopilo, že se nemáme za co stydět, že jsme znovu národem, který se dokáže v době krize semknout.A za to spoluobčané dík!

M. Šejna 30.3.2020 10:46

Přesně tak pane Lenci.

Já osobně nejvíce obdivuji lidi, kteří opravdu pomáhají, šijí roušky, schánějí respirátory a apod.

Je mi smutno z lidí, kteří v těchto dnech nadávají na státní instituce, že jim nedodávají dostatek materiálu, a vykřikují do světa, že oni by to všechno řídili lépe.

F. Navrátil 30.3.2020 10:10

Situaci bych neviděl tak černě jako autor. Lidé v Evropě si zachovali na rozdíl od politiků, politologů, mediálních šamanů, carů kulturní fronty, aktivistů z parazitických neziskovek a jurodivých sluníčkářů zdravé instinkty a prostý selský rozum. Nejedná se o krizi společnosti, ale o krizi vládnoucích struktur, formalizovaného práva a komerční kultury, která se urvala z řetězu a vzdálila se lidem. Buď se vrátí moc do rukou normálním lidem nebo celá ta evropská nadstavba se ukáže jako neschopná a po velkém kopanci do zadnice zmizí v hitorii. Tak jako haruspiky nahradily kněží a gladiátorské zápasy fotbal, tak je nahradí vytí muezzínů a velbloudí závody.

V. Šedivý 30.3.2020 10:19

Pokud bude po téhle události nějaký přesun moci, bude to naopak centralizace, utužení dohledu ...

F. Navrátil 30.3.2020 10:32

Nepochybně takové snahy budou. Kam však centralizace vede, to vidíme na naprosté neschopnosti a nefunkčnosti EU v době epidemie a ekonomické krize. Očekávám tedy odklon od globalizace a návrat s suverenitě národních států. Jde o přežití a v takovém případě hledejte pomocnou ruku na konci svého rameně a na zimu vykopejte eurotrubce ze včelína.

V. Šedivý 30.3.2020 10:41

A který politik od nás vzkáže za pár měsíců do brusele, aby si těch usmolených pár miliard strčili někam, že si raději budeme řešit problémy sami?

J. Krásenský 30.3.2020 11:27

Bude to spíš ve stylu: "Nemáme na naše povinné příspěvky do vaší eu kasy. Co s vlastními penězi víme sami lépe než vy."

D. Stirsky 30.3.2020 9:58

Číst se to moc nedá. Ale vždy mne naštve, když se někdo ohání starým Římem. Autor třeba netuší, že východní část impéria zanikla až v roce 1453 - území Byzance se různě měnilo až Mehmed II. dobyl Konstantinopol. A Turecko až do 17- 18. stol. bylo zemí vyspělou, pak začalo upadat. To, co se děje nyní, je odlišné od jiných katstrof (je-li to katastrofa) tím, že to prožíváme on - line. Jinak v sobotu jsem byl kousek za Prahou za známým, zda nepotřebuje pomoc. A tak: vlaky jezdily, pravda, nemnoho lidí v nich. Psi štakali, lidé řezali jako jindy na cirkulárkách, děcka drandila na kolech (s ruškami), ptáci úplně normálně zpívali, lidé sušili na balkonech prádlo a na zahradách popíjeli kafe. ZNOVU! KDYŽ BUDEME PŘEDPOVÍDAT DĚSY, HRŮZY A KRIZE, TAK NASTANOU. Angličané tomu říkají self ful-filling prophecy a píší se o tomto jevu celé knihy.

J. Anděl 30.3.2020 10:16

Souhlasím, pane Stirský.

Všiml jsem si toho někdy kolem toho roku 2008, těch sebenaplňujících proroctví.

Jenomže tam jsem si taky všiml naprosté nezastavitelnosti tohoto jevu. Jakkoliv můžete věřit či vysloveně vidět, jak lidé - a s nimi celé státy - vlastním uvěřením vstupují dobrovolně do brány pekelné, neexistuje moc, která by to mohla zastavit. Velice působivá ukázka karmy...

Možná taková moc existuje, ale nejsem si jistý, jestli má "zájem" na tom cokoliv měnit. Přeci jen - je to ona, kdo vymyslel pravidla :-).

J. Anděl 30.3.2020 9:56

S některými myšlenkami, uvedenými v článku, dovedu souhlasit. Některé mě rozesmály - ano, souhlasím, jsou situace, kdy považovat exotického imigranta za neurochirurga rovná se sebevraždě :-).

Nicméně začal jsem rozeznávat takovou obecnou vlnu článků a názorů přesvědčených (resp. přesvědčujících čtenáře), že naše civilizace je totálně zkažená a všichni současníci jsou špatní, dekadentní, stádovití. Zejména ti mladí, ničeho si nevážící. A odsouzení ke zkáze. A tak.

Tyhle kriticky se tvářící, ale ve skutečnosti defétismus rozsévající články nemají samy v sobě žádnou hodnotu, jejichž absenci životům svých spoluobčanů přisuzují. Jsou prázdné a poraženecké a v armádě za války se za takové oslabující řeči popravovalo ;-P

J. Jurax 30.3.2020 12:31

No, řekl bych, že vlnu článků a názorů přesvědčených (resp. přesvědčujících čtenáře), že naše civilizace je totálně zkažená a všichni současníci jsou špatní, dekadentní, stádovití, zejména ti mladí, ničeho si nevážící, byste nalezl i v dobách starších, sto i dvěstě let zpátky. Akorát že tehdy nebyla doba informační, noviny i knihy byly relativně drahé, takže to sprostnému lidu tak nepřišlo a zůstalo to doménou jen pfilozófů a intelektuálů.

Již na egyptských stélách prý byly hieroglyfy tvrdící, že mládež je zkažená, nectí moudrost starců a posmívá se bohům ...

J. Anděl 30.3.2020 12:40

To máte pravdu.

Ti naši předci s krátkými těžkými životy vyprodukovali ty fascinující hodnoty díky tomu, že měli nějakou víru v to, že to má smysl. Navzdory těm těžkostem.

Máme-li jako civilizace pokračovat, potřebujeme povšechně věřit, že to má smysl.

Respektive přeformuluju to z potřeby na příčinu a následek: budeme-li věřit, že to má smysl, budeme jako civilizace pokračovat.

P. Zinga 30.3.2020 9:56

Všichni jsou blbci?

Z tiskové konference belgické vlády:

„Obzvláště mladé kritizuje Wilmés (předs. belgické vlády) .“Možná si mnoho mladých myslí, že jich se to netýká. Když je člověk mladý, cítí se neporazitelný. Ale z junáků, kteří před dvěma týdny slavili v kavárnách „corona párty“, se dnes několik nachází na oddělení intezivní péče“.

J. Anděl 30.3.2020 10:11

Samozřejmě nejsou všichni blbci. A ano, všude se nějací najdou.

Zajímalo by mě ovšem, jestli pan Wilmés skutečně ví o konkrétních jedincích, kteří skutečně slavili corona párty a teď skutečně jsou na oddělení intenzivní péče. To by byl doopravdy působivý exemplář.

P. Zinga 30.3.2020 10:29

Je to paní Wilmés. Jak jsem koupil, tak prodávám. Asi by si nedovolila o tom mluvit oficiálně, kdyby něco neměla.

J. Anděl 30.3.2020 10:37

Aha, omlouvám se, neznám jí.

Je mi jasné, že nevíte víc, než co je tam uvedeno. Spíš mi šlo o to, jestli je to jen takové obecné vyjádření ve smyslu "mladí slavili a teď jsou někteří mladí v nemocnici", a nebo jestli jde opravdu o konkrétní slavící jednotlivce. To jsem z toho nepochopil.

V. Církva 30.3.2020 11:23

Tak na to snad nepotřebuje žádné potvrzování. Taky jsem byl mladý a rád riskoval. U nás po zavření škol hodně dětí zamířilo do shopping center. O těch koronaparty se pak občas třeba v Británii psalo. Není to nelogické, tím spíš když se píše, že umírá jen každý 20tý.

Samozřejmě dnes už mladí taky leccos pochopily. Ale apeloval bych na ně. A možná ještě víc na babičky které se taky chovají zmateně, ještě nedávno jsem viděl bez šátku jak se chtěly bavit s pokladní ale tam je to už stářím a nepřizpůsobovostí. Tam je třeba informovat.

M. Malovec 30.3.2020 9:55

Možná bych neměl problém s Vámi souhlasit, pokud by nebylo dost technických kapacit k záchraně mladých a zdavých. Kdo však určí hranici mládí, do kterého věku zachraňovat. Já bych souhlasit 90 a více, protože mi je 70. Mně půjde po krku čtyřicátník. Tak jak s věkem a nemocemi. S jakým věkem a jakou diagnózou mám nárok na život?

J. Anděl 30.3.2020 11:02

Záleželo by na počtech. Vy byste měl přednost před devadesátiletým, před vámi čtyřicetiletý, před ním šestnáctiletý.

A jinak znáte to, ženy a děti první, tak to bývalo pár set let.

M. Šejna 30.3.2020 9:54

V Itálii už zemřelo 11% nakažených. Ve Špenělsku 8% nakažených. V Holandsku, Francii a Británii přes 6% nakažených.

V USA se chystají na variantu, že na koronavirus umře 200 tisíc Američanů. Za této situace píše Motl tento debilní text. Vůbec mu nedochází, že může patřit k těm 200 tisícům mrtvých, se kterými se v USA počítá.

V. Šedivý 30.3.2020 10:24

Nikdo ani v nejmenším netuší, kolik procent nakažených zemřelo.

Jediná jakž takž použitelná čísla jsou z výletních lodí, kde se několik tisíc lidí vesměs vyššího věku ocitlo v infekčním prostředí a většina měla příznaky onemocnění - smrtnost ale byla mnohem nižší. Tak nestrašte.

V. Církva 30.3.2020 10:42

No Čína oficiálně naměřila 2 až 5% smrtnost. Nezdá se, že by Evropané byli odolnější. Článek Kelichbara rovněž naznačuje dost velkou úmrtnost.

Pokud se nenajde lék a současný stav kdy se v USA do karantény šlo pozdě a někde se ještě bagatelizuje, pak 1promile mrtvých Američanů není strašení. U nás jsem odhadoval 1% - 100tisíc mrtvých, v případě bezkaranténním.

Ať tak či tak, myslím že důslednost a tvrdá i když inteligentní opatření můžou velmi pomoct. Jenže se tu psaly články jak jsou ty inteligentní opatření proti svobodě a nesmyslné.

Tak potom očekávejme těch 100tisíc nebo dlouhé vleklé zpomalování ekonomiky.

A hlavně demokratické země jako Jižní Korea i komunistické jako Čína to zdá se ukočírovali, tak proč bychom měli my posílat lidi na smrt?!

R. Gramblička 30.3.2020 13:20

tam ta smrtnost vycházela pouze z množiny identifikovaných nakažených (stejně jako v Itálii,...), kdežto reálně nakažených bylo víc a není jasně o kolik

M. Starý 30.3.2020 9:50

Západ musí velebit koronavirus, protože koronavirus udělal rychle to, co by s ekonomikami plíživě udělal "zelený úděl".

Západ se měl příš dobře a příliš dlouho a k moci se dostávali levicoví neomarxisté (např. v EÚ), kteří svými bláznivými zelenými nápady sešněrovávali kapitalizmus. Vzpomeňte si, jak bruselští svazáci nábožně poslouchali zelenou Gretu.

Tím, že ekonomiky poklesnou o 10% - 20% nebudou na tyto nesmysly peníze a Greta zase bude moci chodit do školy, aby nezůstala hloupá. A německé automobilky nebudou muset falšovat emistí testy aut, aby oklamaly fyzikální zákony.

Jak se říká, všechno špatné je na něco dobré.

V. Šedivý 30.3.2020 10:27

Zelené šílenství neustane - až příliš mnoho politiků je s těmi nesmysly pevně svázáno a museli by si opravdu vydatně nakálet na vlastní hlavy, aby mohli změnit kurs ke zdravému rozumu.

Spíš čekám, že nastanou tlaky, aby ty německé automobilky - když už bude výroba stejně zásadně narušená - ani moc neobnovovaly produkci těch ošklivých spalovacích motorů a rovnou budovaly výrobu novou, zelenou.

M. Starý 30.3.2020 10:51

Vyrábět "zelená" auta (tedy elektromobily) možné jistě je, ale prodat je a hlavně je provozovat bude problém.

- státy nebudou mít peníze na to, aby masivně dotovaly cenu elektromobilů a ta jsou bez dotací masově neprodejná,

- státy nebudou mít peníze na budování infrastruktury dobíjecích stanic a posílení energetické infrastruktury, aby zvládla zvýšenou spotřebu elekřiny.

V. Šedivý 30.3.2020 11:17

No tak je neprodají. To bude zeleným progresivistům jen vyhovovat.

Zelení Khmerové se od těch rudých zas až tak moc neliší, nemyslete.

P. Hofman 30.3.2020 9:48

Ježíši, to je kravina.